Haber Türkiye'nin En Büyük Iş Kazası 22. Yılında

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türkiye'nin en büyük iş kazası 22.yılında

  etha-20140303-kozlu-anma-05_display.jpg


  Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğünde 3 Mart 1992'de meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 263 maden işçisi için tören düzenlendi.

  TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, müessese müdürlüğünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 22 yıl önce Türkiye'nin en büyük iş kazalarından ve acılarından birinin Kozlu'da yaşandığını söyledi.

  Grizu faciasında yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileyen Gebeş, şöyle konuştu:

  "Madencilik dünyada ve Türkiye'de çok zor, meşakkatli ve riskli sektördür. Maden işçileri evinden ve ailesinden ayrılırken helalleşerek işine gider. İşini bitirdiğinde maden işçisine 'geçmiş olsun' deriz. Bu hassasiyet hiçbir sektörde ve meslekte yoktur. Maalesef dünyada ve ülkemizde de iş kazaları sıralamasında madencilik en önde yer alır. Kurumumuz madenve iş kazalarını önlemenin yanı sıra iş sağlığı ile iş güvenliği konusunda üzerine düşen görevi yapmaktadır. Bir bölgemizde son aylarda mekanize kazılar yapılmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır. Kurum olarak eğitime önem veriyoruz.

  Tüm personelimizi eğitimden geçiriyoruz. Amacımız iş kazalarını sıfırlamak. Hiç değilse ölümlü iş kazalarını sıfırlamak."

  - GMİS Genel Başkanı Alabaş

  Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş ise bölge insanı olarak 166 yıllık taş kömürü üretim tarihi boyunca çok acılar çektiklerini, büyük bedeller ödeyerek madenciliği öğrendiklerini belirtti.

  Kozlu'daki grizu faciasının havzada yaşanan en büyük maden faciası olduğunu vurgulayan Alabaş, "Bölge insanı olarak birçok ülkenin Kurtuluş Savaşı'nda bile vermediği 5 binmaden şehidiyle cumhuriyetin kuruluşundan sonra ülkemizin ekonomik bağımsızlık savaşında verdik. Yine binlerce maden işçisi de akciğer ve pnömokonyoz hastalığı ile nefes almakta zorlanarak yaşamını yitirdi. TTK ,geçen yıl en az işçi sayısıyla en az üretimi gerçekleştirdi. Maden işçisinin can güvenliği her şeyden daha önemli. Türkiye'nin TTK'ya ve maden işçisine ihtiyacı var" şeklinde konuştu.

  Konuşmaların ardından faciada yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulunuldu, Kur'an-ı Kerim okundu ve mevlit şekeri dağıtıldı.

  Kaynak: http://www.internethaber.com/turkiyenin-en-buyuk-is-kazasi-22.yilinda-646633h.htm


   
 2. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Faciadan kurtulan 5 işçi hâlâ çalışıyor
  Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 3 Mart 1992’de meydana gelen grizu patlamasında 263 işçi hayatını kaybetmişti. Yaralanan 550 işçiden 445’i emekliye ayrılırken, 5’i hâlâ aynı ocakta çalışıyor.

  1.Jpeg

  7 Ocak’ta meydana gelen ani metan gazı püskürmesi ve sonrasındaki göçükte 8 maden işçisinin öldüğü Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında, 3 Mart 1992’de de dünya madencilik tarihinin en büyük kazalarından biri meydana gelmişti. Grizu faciasında 263 işçi hayatını kaybederken, 550 işçi de yaralanmıştı. Ölen işçilerin cesetleri, yer altında devam eden yangınlar nedeniyle günler sonra gruplar halinde çıkarılabilmişti. En son 2 madencinin cesedi Mayıs 1997’de ocaktan çıkarılmıştı.

  Çocukları işe girdi
  Faciadan yaralı kurtulan 550 madenciden 445’i emekliye ayrılırken, 5’i hala aynı ocakta çalışmaya devam ediyor. Ölen madencilerden bazılarının çocukları ise babalarının ölümü nedeniyle tanınan haktan faydalanarak aynı ocakta işbaşı yaptı. Ölen 263 madenci, her 3 Mart’ta kuyubaşı olarak tabir edilen ocak girişinde dualarla anılıyor. Bu yıl 3 Mart’ın pazar gününe denk gelmesi nedeniyle anma töreni 4 Mart pazartesi günü yapılacak. Kozlu Belediyesi ise geçen yıl ölen madenciler anısına yaptırdığı belde merkezindeki Maden Şehitleri Anıtı’nda tören düzenleyecek.

  2.Jpeg

  Arkadaş yadigari
  1989’da kurumda işbaşı yapan ve farklı vardiyada çalıştığı için faciadan kurtulan Zeki Çatalçam (49) ve Ertan Ulupınar (50), kazada ölen arkadaşlarının fotoğraflarının yer aldığı panoya bakarak anılarını tazeledi. O gün 08.00-16.00 vardiyasında çalıştığını, patlamanın ise 16.00-24.00 vardiyasında meydana geldiğini belirten Çatalçam, “3 Mart unutulacak bir gün değil. Ölen arkadaşlarımızın bir çoğuyla kazma salladım. Şimdi, bazılarının yerine çocukları ocakta çalışıyor. Onlarla birlikte çalışıyorum. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın” dedi.


  Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/facia...em/gundemdetay/03.03.2013/1675512/default.htm

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica