Tartışma - Türkiyede Toplam Sertifikalı Kaç Işyeri Hekimi Vardır? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Türkiyede Toplam Sertifikalı Kaç Işyeri Hekimi Vardır?

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında uzakkk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi  Değerli meslektaşlarım ülkemizde 10000 civarı sertifikalı işyeri hekimi varmış. Bu konuda resmi bilgisi olan varmı??


   
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  tabipler odasının kayıtlarına bakmak lazım bence...olabilir dediğiniz rakam...

   
 3. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  doğru olabilir mecliste kanun görüşmelerinde çalişma bakanı açıklamişdı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı sayılarını, işyeri hekimi sayısı yönünden sıkıntı yok sayı yeterli demişdi ben öyle hatırlıyorum.

     

   
 4. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  Yaklaşık 4000 civarıda İş güvenliği Uzmanı olduğunu biliyorum.Türkiye için toplam 25000 er bin(iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi)ihtiyacı varmış..

   
 5. mert45

  mert45 TÜİSAG Üyesi

  Var ama çalışacak 1000-2000 cıvarında, 10000 nin içinde kadın doğumcu, aile hekimi gibi kamuda özelde çalışan hekimler var fakat çalışacak hekim benim tahminime göre hekim yokkkk

     

   
 6. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  İnternetteki ilanlara bakılırsa ,yasalaşan kanunla birlikte 6 ay sonra sıkıntılar artacak gibi görülüyor.

   
 7. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  Değerli Arkadaşlar, Yukarda belirtmiş olduğum ve Çalışma Bakanı Sn. Çelik'in ifade ettiği Türkiye'de mevcut belgeli İYH ve İGUzmanı rakamlarının ve İSGGM Genel Müdürü Sn.Özer'in belirttiği rakamlar arasında farklar olduğunu sizlerde görmüşsünüzdür. Gördüğünüz gibi benim hatırladığımın yaklaşık tam tersi bir durum ortaya çıkmış. Yorum siz değerli arkadaşlarımındır.Sizce hangisi doğrudur???????????????
  İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini 4 bin işyeri hekimi ile 9 bin 500 iş güvenliği uzmanı ile yürütüleceğini planladıklarını belirten Özer, şu anda belgeli 12 bin iş güvenliği uzmanı ve 6 bin 843 işyeri hekimi bulunduğunu söyledi.''
   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 8. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  "Rakamlar ihtiyacı karşılıyor" anlamı çıkıyor bu ifadeden.. Ama eğer öyle olsaydı, 6331 ISG Yasasının uygulanması 2014'e ve 2016 'ya ertelenir miydi?   
 9. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, "Şu an için 15 bin A ve B sınıfı uzmanı 73 bin C sınıfı uzmanımız var. Ayrıca 21 bin iş yeri hekimi belgesi olan hekimlerimiz var. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi noktasında profesyonel açığımız kalmamıştır" dedi. Değerli arkadaşlar, Temmuz 2012 de 10000 civarında işyeri hekimi vardı. Şimdi 21000 işyeri hekimi varmış..?????? Profesyonel açık yoksa neden İşyeri Hekimi bulunamıyor..?????

     

   
 10. Karahanbursa

  Karahanbursa TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimi bulunaması çok basit,sadece benim yakinen tanıdığım doktor arkadaşlar (14 kişilik özel hastanede-5 işyeri hekimi belgeli uzman mevcut)içinde ben dışında bu işi yapan yok, önceden tanıdığım uzmanlar arasında da gene 4-5 kişi tanıyorum , aynı şekilde yapan yok. Doktorların maaşı genelde zaten iyi olduğu için işyeri hekimliği 2. planda kalıyor.   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 11. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Bence konu biraz daha karmaşık. Hekimlerin maaşının iyi olduğundan çok, yeni bir kurs, sertifika, seminer filan olunca hekimler hemen katılıp sertifika sahibi oluyor. Aile hekimliği sertifikası olan hekim sayısı, fiilen aile hekimliği yapmakta olandan 2-3 misli fazla. Acil hekimliği, Turizm hekimliği, İşyeri hekimliği vs. keza fiilen yapmakta olanda kat kat fazla. İleride lazım olur diye sertifika alıyorlar. Çünkü son 10-15 yılda en çok erozyona uğrayan meslek hekimliktir. Akademik olarak da, ekonomik olarak da, mesleki olarak, toplum içindeki yeri olarak da yerlerde sürünüyorlar. İnanmazsanız bu yazımı alın önünüze çıkan sıradan 5-10 hekime okutun bakalım ne diyecekler? Siz hiç fabrikada işçiler tarafından darp edilen bir ISG uzmanı duydunuz mu? Ama her gün darp edilen, saldırıya uğrayan, hatta öldürülen, dahası savcı, kaymakam, vali ve MV tarafından olmadık muameleye maruz bırakılan yüzlerce hekim var. Bizzat siyasilerimiz bu konuda en öndeler maşallah. Yıllardır konuya duyarsız kalan Sağlık Bakanlığı nihayet 1-2 ay önce görevi başında mobbinge uğrayan hekimler için saldırganlara cezayı arttıran bir yasa hazırlamak zorunda kaldı. Mesleğinden soğuyan, arayış içindeki hekimler de başka iş yapma peşine düşüp sertifika alıyor. Yoksa hiç biri halinden, maaşından, işinden zerre kadar memnun değil. ( İstisnai olarak özelde çalışıp geliri iyi olan binde bir-iki hekim olabilir elbette, istisnalar da kaideyi bozmuyor işte?)   
  serkaf ve m.bice bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica