Haber Türkiye'de Saatte 81 Iş Kazası Oluyor - Okan Güray Bülbül

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Türkiye'de Saatte 81 İş Kazası Oluyor

  1.jpg

  'Kelle koltukta' çalıştığımızın kanıtı... İş Güvenliği Kanunu'yla önemli bir adım atıldı fakat yine de önümüzde çok yol var. Türkiye'de geçtiğimiz yıl 706 bin iş kazası meydana geldi.

  Bu hafta iş sağlığı ve güvenliği haftası. Ayrıca bu hafta içerisinde İstanbul, 7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'ne ev sahipliği yapıyor. Türkiye 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile bu alanda çok büyük bir adım atınca, bu konferansta tartışılacak konular aslında çok daha önemli hale geldi.

  HERKES KARŞILAŞABİLİR

  2013'te istihdam edilen 30 milyon 614 bin kişiden 706 bini yani yüzde 2,3’ü iş kazası geçirmiş. Dolayısıyla bütün çalışanlar bir gün iş kazası geçirme riskiyle karşı karşıya. Çünkü 30 milyon rakamının içerisinde ayda bir saat bile olsa çalışanlar, görece tehlikeli olmayan işlerde istihdam edilenler de var.

  MADENCİLİK İLK SIRADA

  İŞ kazalarının yoğun olarak görüldüğü imalat sektörü, madencilik, inşaat gibi sektörlerde bu oran çok daha yukarılara çıkıyor. Örneğin, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe 2013 yılında istihdam edilenlerin yüzde 10,4’ü iş kazası geçirmiş durumda.

  EĞİTİM ARTTIKÇA RİSK AZALIYOR

  2013 yılında istihdam edilen lise altı eğitimlilerin yüzde 2,8’i iş kazası geçirirken, genel lise mezunlarında bu oran yüzde 1,7, meslek lisesi mezunlarında yüzde 2,4 ve yükseköğretim mezunlarında yalnızca yüzde 1.

  STRES DE ETKİLİYOR

  2013 yılında istihdam edilenlerin yüzde 2,1’i işe bağlı sağlık sorunu yaşadığını ifade etmiş. Çalışanların yüzde 7,1’i çalıştığı işle ilgili zaman baskısı ve aşırı iş yükü nedeniyle ruhsal sağlığını etkileyen bir durumla karşılaştığını ifade etmiş. Fiziksel sağlığını etkileyen faktörlerden dolayı kaza riskine maruz kalanların oranı ise yüzde 17,1.

  2 SORU 2 CEVAP

  Staj, emeklilik için başlangıç olmaz
  Soru 1:
  Staj yaptığım dönem emekliliğimde dikkate alınmıyormuş. Benim sigorta girişim hangi tarih olarak belirlenecek. Ahmet Kurt
  CEVAP: Staj girişiniz emekliliğiniz için giriş kabul edilmez. İlk kez işe girdiğiniz tarih emeklilik için sigorta girişiniz olacaktır.

  Bildirmezseniz bir daha alamazsınız
  Soru 2:
  İşsizlik sigortasından maaş alırken sigortalı işe girersem maaşım kesilir mi? Goncagül Mut
  CEVAP: İşe girdiğiniz anda işsizlik maaşınız kesilir. Siz bildirmezseniz kurum öğrendiğinde işsizlik sigortasından bir daha yararlanamazsınız.

  Kaynak: http://www.aksam.com.tr/yazarlar/-o...iyede-saatte-81-is-kazasi-oluyor/haber-305397


   
  Gamze ve AYHAN YÜZYIL bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica