Haber - Türkiye'de Her Gün 176 Iş Kazası Sonucu 3 Işçi Ölüyor 5 Işçi Iş Göremez Oluyor | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Türkiye'de Her Gün 176 Iş Kazası Sonucu 3 Işçi Ölüyor 5 Işçi Iş Göremez Oluyor

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Hakan ERDOĞAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi  Türkiye'de Her Gün 176 İş Kazası Sonucu 3 İşçi Ölüyor 5 İşçi İş Göremez Oluyor

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, iş kazaları nedeniyle Türkiye'de her gün 3 işçinin öldüğünü, 5 işçinin de iş kazası sonucu iş göremez hale geldiğini söyledi.

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, iş kazaları nedeniyle Türkiye'de her gün 3 işçinin öldüğünü, 5 işçinin de iş kazası sonucu iş göremez hale geldiğini söyledi.

  3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu'da yaşanan ve 263 madencinin yaşamını yitirdiği facianın yıldönümü, TMMOB'un 42. Olağan Genel Kurulu'nda “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” kabul edildi. Yıldönümü nedeniyle TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nda bir basın açıklaması yapıldı. “İş cinayetlerini durdurun” çağrısı yapan TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, Türkiye'de her gün ortalama 176 iş kazası olduğunu ve bu kazalarda her gün 3 işçi ölürken, 5 işçinin ise iş göremez duruma geldiğini söyledi. Biçer, Türkiye'nin iş kazalarında Avrupa ve dünyada ilk sıralarda, ölümlü iş kazalarında ise Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer aldığını vurguladı.

  İşçi sağlığı ve iş güvenliğinde temel amacın çalışanların sağlığına zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gerekli önlemlerin iş kazası meydana gelmeden sağlanması gerektiğine dikkat çeken Biçer, şöyle konuştu:

  “İş yerinde sağlık ve güvenlikle ilgili şartları sağlamak, işverenin öncelikli ödev ve sorumluluğudur. İlgili düzenlemeleri hazırlamak ve uygulanmasını denetlemek ise elbette devletin görevidir. Bu ise ancak tarafların uzlaşma içerisinde işçi sağlığı ve güvenliğinin önemine inanmaları ile mümkündür. Ne yazık ki yeni çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da sorunun merkezine inen ve ona göre çözümler üreten bir yasa değildir. Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iş cinayetleri ve ölümler artarak devam etmektedir.”

  Kanundaki düzenlemelerle devletin denetleme görevinin özelleştiğini öne süren Biçer, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için işyerlerinde “Önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği” anlayışının yerleşmesi gerektiğinin altını çizdi. Biçer, iş cinayetlerinin sorumlusu olarak önce iş yerlerinde gerekli tedbirleri almayan işverenleri, sonra da yasal düzenlemeleri ve ikincil mevzuatları olması gerektiği gibi hazırlamayan ve gerekli denetimleri yapmadıklarını öne sürdüğü bakanlığı gösterdi.

  Biçer, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “İş cinayetleri kader değildir. İş cinayetleri engellenebilir. Yeter ki bilimin ve tekniğin gereği yapılsın. Yeter ki her çalışmanın öznesi insan ve yaşam olsun.”

  Kaynak: Haberciniz


   
  Last edited by a moderator: 9 Mart 2014
 2. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği anlayışı nasıl yerleşecek. iş OSGB lere kalmış sonuçta. OSGB de b sınıfı uzman olarak çalışan bir arkadaşıma 60 firma verilmiş. bu firmaların 30 tanesi inşaat firması. bu kadar çok yüklenilirse uzmana ne olur. her şey göstermelik olur. belge kiralama gibi olur.

   
  Last edited: 2 Eylül 2014
  MELDA NİŞANCI, Ercan Mattaoğulları ve Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica