Haber Türkiye'de 58 Kişi Silikozis Hastalığından Öldü

Konu, 'Meslek Hastalıkları Haberleri' kısmında Recep GÜLER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Türkiye'de 58 Kişi Silikozis Hastalığından Öldü
  Bingöl Eğitim ve Toplum Gönüllüsü emekli öğretmen Semiramis Karaarslan, kot taşlama işçilerinde görülen ölümcül akciğer hastalığı silikozis nedeniyle Türkiye'de şimdiye kadar 58 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.
  Karaarslan, Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı Taşlıçay köyünde, daha önce İstanbul'da kot taşlama işinde çalışırken rahatsızlanan silikozis hastası Osman Ceylan'ın geçen hafta ölmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, yetkililerin silikozis ölümlerine sessiz kaldığını savundu.
  Ölümcül hastalık mücadele edenlerin maaşlarında iyileştirme isteyen Karaarslan, şöyle konuştu:
  "Türkiye'de şimdiye kadar bizim bildiğimiz kadarıyla 58. ölüm, Bingöl Taşlıçay'dan ise çoğunluğu aynı aileden 14. ölüm gerçekleşmişti. Malulen emekli olup genç yaşta vefat eden hastalarımızın geride bıraktıkları eş ve çocuklarına aylar geçtiği halde henüz maaş bağlanamadı. Yetkililerimizin bu sessiz ölümlere çare bulmasını bekliyoruz."

  Kaynak: http://haberler.com/turkiye-de-silikosiz-hastalari-5817738-haberi/


   
  Last edited by a moderator: 24 Mart 2014
  Neşe Yazıcı bu yazıya teşekkür etti.
 2. genc57

  genc57 TÜİSAG Üyesi

  is kazalarini meslek hastaliklarinin azaltilmasi bizim bas gorevimiz olmali ama daha simdiden her iste oldugu gibi bu sektorunde simdiden civisi cikti. bu isin vebali buyuk bu yukun altinda ezilmeden emekci calisanlarimizin sagliklarini sonuna kadar korumaliyiz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica