Haber - Türk Sağlık-sen: " Iş Sağlığı Ve Güvenliği Konusunda Sağlık Kurumlarında Durum Vahimdir " | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Türk Sağlık-sen: " Iş Sağlığı Ve Güvenliği Konusunda Sağlık Kurumlarında Durum Vahimdir "

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Türk Sağlık-Sen: "İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda Sağlık Kurumlarında Durum Vahimdir"

  1.jpg

  Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, sağlık çalışanlarının iş güvenliği ve sağlığı konusunda durumun vahim olduğunu açıkladı.

  Basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, ankette sağlık kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili istihdam ve düzenlemeler de çalışanların yüzde 56’sı kurumunda iş sağlığı ve güvenliği biriminin oluşturulmadığını, yüzde 59’u İş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulmadığının ortaya çıktığını söyledi.

  İrfan Tokur, kurumda iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışan temsilcisinin görevlendirilmediğini belirtenlerin oranı ise yüzde 60, kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmadığın ifade edenlerin oranı ise yüzde 70 olduğunu kaydetti.

  Tokur, “Anket sonuçları da gayet net bir biçimde göstermektedir ki, İş sağlığı ve güvenliği konusunda kurumlar gerekli hassasiyeti göstermemektedir. Personelin iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilendirilmediği, farkındalık oluşturulmadığı da gayet açıktır. Oysa, güvenli ve risksiz bir ortamda çalışmak her sağlık çalışanının hakkıdır. Bu ortamı sağlamakta idarecilerin en temel görevidir. Çalışanların kendilerini daha güvende hissettikleri bir ortamda çalışıyor olmaları, onların iş motivasyonlarını artıracak ve daha verimli bir şekilde hizmet sunmalarını sağlayacaktır. Anketimizin sonuçları üzerinde başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere sağlık teşkilatındaki tüm kurum ve kuruluşlar gereken mesajı almalıdırlar. İş sağlığı ve güvenliği sadece kağıt üstünde bırakılmamalıdır. İdareciler sorumluluklarını yerine getirmelidir.

  Gerçek anlamda iş sağlığı ve güvenliği konusunda kurumlarında düzenlemeler yapmalıdırlar. Göstermelik faaliyetlerle geçiştirmeler olmamalıdır.

  Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, umarız anketimizden herkes kendine düşen payı alır ve sağlık çalışanları için daha sağlıklı ve daha güvenli çalışma ortamları oluştururlar ve daha iyi çalışma hayatı için düzenlemeler yaparlar” dedi.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica