Haber - Tünel İnşaatlarında Gaz Algılama Teknikleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Tünel İnşaatlarında Gaz Algılama Teknikleri

Konu, 'Teknik Makaleler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Pek çok sanayi tesisinde tünel inşaatı için risk yaratan gaz kaçaklarının zamanında ve güvenilir bir şekilde tespit etmek amacıyla, portatif gaz algılama cihazları hem pratik ve hem ekonomik bir çözümdür.

  Tünellerde tehditlere karsı amaç, bu tehlikeler ortaya çıkmadan önlemleri alarak, güvenilir, doğru ve zamanında tespit ederek, tehlikeleri minimize etmektir.

  Tünel inşaatlarında ve kullanımında pek çok farklı tipte tehlike soz konusudur;
  • Trafik kazaları
  • Yangın ve patlamalar
  • Aniden ortaya çıkabilen ve insan sağlığına zararlı pek çok tehlikeli madde oluşumu

  Tünellerde güvenliğin sağlanması için kazaların önlenmesi, yangına ve patlamaya karsı koruma, çalışanlar için tehlikeli maddelerin sebep olduğu sağlık sorunlarını ve meslek hastalıklarını önleme, kaçınılmaz gerekliliktir.

  Özellikle tünel inşaatlarında aniden karşılaşılabilen gaz kaçakları veya zaman içinde birikimle hayatı tehlike yaratan gazlar, farklı gaz algılama teknikleri kullanılarak zamanında önlenebilir.

  Doğru bir ölçüm yapmak için, hangi toksik veya yanıcı gazın ortaya çıkabildiğini bilmek gereklidir. Tünel inşaatları esnasında, genellikle katmanlar arasındaki damarlardan çıkan gazlar ile karşılaşılır. Bu gaz karışımlarında genellikle hacimsel olarak % 90-95 metan, hacimsel olarak %2-4 karbon dioksit veya hidrojen sülfür de bulunabilir. Emülsiyon püskürtme maddeleri kullanılırken, amonyak açığa çıkabilir.

  Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.
  PDF olarak da ekte yer almaktadır.

  BEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20161001_40.jpgBEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20161001_42.jpgBEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20161001_44.jpg


   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica