Tüisag'ın Dünü, Bugünü Ve Yarını !

Konu, 'Levent KAVLAK' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Değerli TÜİSAG üyeleri,

  Yaklaşık 1,5 yıl önce www.isgfrm.com sitesinde internet ortamında üyelik kaydı almak suretiyle kurulan TÜİSAG -Türkiye İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimleri Topluluğu bugün itibariyle 45 bin üye sayısına ulaşmış durumdadır.

  Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki en büyük topluluk durumda bulunan oluşumumuz ülkemizde yaşanan iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçmek için kurulmuştur.

  Ülkemiz çalışanın iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmek için yolan çıkan binlerce Mühendis, Mimar, Teknik Öğretmen, Teknik eleman ve Hekimlerle birlikte ülkemiz akademisyenlerinin ve İSG alanında yıllarca görev yapmış ve yapmakta olan iş müfettişleri tarafından desteklenen topluluğumuz Türkiye’nin kaderini değiştirmek için bilimsel çalışmalarına başlamış durumdadır.

  6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanunun 30 haziran 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanması ve 1 ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte İş Güvenliği Uzmanlarının ve İşyeri Hekimlerinin tamamına yakınını çatısı altına almayı başarmıştır. Bu başarının altında 2 yıldır verilen çok ciddi bir emek ve paylaşım vardır.

  İş Sağlığı ve Güvenliği alanında profesyonel olarak yani İş Güvenliği Uzmanı yada İşyeri Hekimi olarak çalışmak isteyen herhangi bir aday öncelikle www.isgfrm.com web sitesini ziyaret ederek bu sektöre girip giremeyeceğini öğrenip işe başlamakla birlikte eğer buna haiz ise hangi yolu izlemesi gerektiği konusunda ücretsiz rehberlik hizmeti almaktadır.

  Türkiye’nin hangi şehrinde olursa olsun mutlaka bulunduğu şehirde veya yakın şehirlerde bulunan eğitim kurumları hakkında bilgi almakta, aldığı eğitim sonrasında sınava hazırlanması için yaklaşık 10 bin sınav sorusu ve konu anlatımlarıyla bilgilendirilmektedirler.

  Sınavı kazandıkları takdirde işe girişlerinden itibaren hiç bir yerde bulamayacakları mesleki uygulamalarında en önemli ihtiyaçları olan ve her sektöre ait risk değerlendirme raporlarından esinlenerek kendi işyerlerindeki uygulamalarında başarılı olmaları sağlanmaktadır. İSG adına her ne varsa mevcut oluşturduğumuz bir çok web sitesiyle de tüm meslektaşlarımıza hizmet vermekteyiz.

  isgsektor.com ile iş sağlığı ve güvenliği sektöründeki firmalarla, isghaber.com ile güncel iş sağlığı ve güvenliği haberlerine ulaşabilmekte, isgdosya.com ile İSG adına her ne varsa mevzuat bilgilerinden, her sektöre ait risk analizlerine, konu anlatımlarından, sınav sorularına kadar her türlü bilgiyi vermekteyiz.

  TÜİSAG olarak sadece İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinden oluşan iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerine değil Türkiye’nin işverenlerine 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda bilgilendirme mücadelesini de yapan bir topluluğuz.

  İlk olarak ISAF 2012 fuarına katılarak İş Sağlığı ve Güvenliği alanında iş yapan tüm firmalara topluluğumuzu tanıtmakla birlikte fuar ziyaretine gelen binlerce misafire İş Sağlığı ve Güvenliğini anlattık. Hayatında bu terimi ilk kez duyan binlerce insan dikkatlice bizi dinledi ve konu hakkında bilgilendikten sonra çalışmalarımızı takdirle ve hayretle izlemeye başladı.

  Daha sonra İstanbul TÜYAP - MADEN fuarında stand açtık. Yaklaşık 2000 tane fuar katılımcısı firma sahibi ve yetkilileriyle tek tek bıkmadan usanmadan İş Sağlığını ve güvenliğini önemini anlattık, Enerji Bakanımız Taner YILDIZ onlarca sivil toplum kuruluşunun arasından sadece TÜİSAG standını ziyaret ederek gazetecilere ve görsel basına “Arkadaşlar bu kardeşlerimizi dikkatli izleyin, gelecek yılların kahramanları olacaklar.” demesine hiç de şaşırmadık.

  Bursa TÜYAP HIRDAVAT FUARINDA yine boy gösterdik ve BURSA halkına İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünü anlattık.

  İstanbul TÜYAP –EMİTT TURİZM FUARINDA turizmcilere İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda 1145 otel sahibine tek teke bıkmadan usanmadan bilgi verdik , fuarda WORLD TRAVEL CHANNEL ve ATV Avrupa aracılığı ile dünyaya şu mesajı verdik TÜİSAG ile Turizm sektörü sağlık ve güven içerinde dedik.

  Çalışmalarımız Antalya ANFAŞ Yiyecek ve İçecek fuarıyla devam etti orada da işverenlere seminerlere vererek mücadelemize devam ettik.

  Bunlarla yetinmedik ve Antalya Ticaret odasına, Manavgat Ticaret Odasına tüm işverenleri bir araya getirterek ücretsiz seminerler vermeye devam ettik.

  TÜİSAG olarak tüm bu çalışmalarımızın amacı ve hedefi şudur;
  Türkiye’de ne kadar işveren varsa hepsine Önce İNSAN dedirtene kadar mücadeleye devam edeceğiz. 23 Kasım 2012 tarihinde Antalya’da Grida city otelde İş Güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerini bir araya getirerek tüm Türkiye’ye bir söz verdik ve “TÜRKİYE DEĞİŞECEK,İNSANLAR DEĞİŞECEK” dedik. Bu sözümüz yıllardır iş kazalarından ve meslek hastalıklarından dolayı hayatını kaybeden yada yaşamını iş göremez olarak sürdüren kardeşlerimizin ve öksüz kalan çocuklarının,yalnız kalan eşlerinin ve yürekleri yanan yakınlarının çektikleri acılara yenilerinin katılmaması için elimizden gelen her türlü bilimsel çalışmayı yapmaktır. Her yıl ortalama 1000-2000 arası çalışanımızın hayatını kaybettiği iş kazalarının ve sayısını bile bilmediğimiz meslek hastalıklarının önüne geçerek Türkiye’nin KAHRAMANLARI olacağız.

  6331 sayılı yasanın işveren, çalışan ve devlet arasında köprü konumunda olan İSG profesyonelleri topluluğu olarak şehir şehir dolaşmaya ve buluşmaya , tanışmaya ve kaynaşmaya devam ettik.

  Bursa ALMİRA otelde buluştuk ve Bursa’dan Türkiye’ye seslendik. Türkiye’nin en büyük sanayi şehri olan Bursa’da 500 binin üzerinde çalışanın bulunması İş Sağlığın ve Güvenliğinin önemi üst seviyeye çıkardığının farkındalığını anlattık.

  Sırada TÜİSAG - ANKARA var. 18 Mayıs 2013 tarihinde 1000 - 1500 uzman ve hekimin bir araya gelerek Türkiye’ye Ankara’dan seslenmesini sağlayacağız.

  TÜİSAG olarak şehir şehir dolaşmaya devam edeceğiz ve bulundukları şehirlerdeki İş Sağlığı ve Güvenliği profesyonellerini ve İSG gönüllülerini birbirleriyle tanıştırmaya ve ortak projelerde buluşmalarına katkı vermeye devam edeceğiz.

  Türkiye’de İş Güvenliği Uzmanlığının sadece risk analizinden ibaret olmadığını, İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekiminin birbiriyle uyum içerisinde çalışarak 6331 sayılı yasanın başarıya ulaşabileceğini anlatmaya ve bu yolda çalışmalar yapmaya devam ediyoruz.

  İSG profesyonellerinin dünyada bir araya geldiği bir çok kuruluşlar vardır, bu kuruluşların bulunduğu ülkelerden birkaç örnek verecek olursak; Amerika’da , İngiltere’de, Kanada’da İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda bağımsız ve yasal bir çok kuruluş vardır.

  Biz İSG alanında her şeyi devletten bekleyen bir zihniyet içerisinde hareket etmeyerek, çıktığımızı bu kutsal yolda başarıya ulaşmak için öncelikle İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin özlük haklarının da korunması gerektiğine inanıyoruz.

  Yasa yürürlüğe gireli henüz 4 ay oldu ve binlerce İş Güvenliği Uzmanı meslektaşımız hayatında beklide ilk kez bir sanayi kuruşunda çalışmaya başladı yada başlayacak. Kazanacağı 3-5 kuruş için kendisini hapise kadar bile götürecek bir sözleşmeye imza atmaya başladı yada başlayacak.

  Topluluk olarak öncelikle Uzman ve Hekimlerimizi neler bekliyor, 6331 sayılı yasanın ayrıntılarda gizli olan maddelerinin yorumları nelerdir bunların cevabını 18 Mayıs da Ankara toplantımızda konuşmacılarımızdan öğrenmeye çalışacağız.

  Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için kendisini riske atan İSG profesyonellerini risklerden kim koruyacak bunla ilgili yardım alacağı hiçbir kanun maddesi olmayan meslektaşlarımızı bilgilendirme toplantılarımız ilerleyen yıllarda ne kadar önemli olduğunu gösterecektir. Bu ülkenin bilim insanları çalışanlarına eğitimler vererek çalışma alışkanlıklarını değiştirmeye çalışırken işverenleri de ikna etmenin zorluğu ile karşı karşıyadır.

  İSG profesyonelliğinin ne kadar zor ve ulvi bir iş olduğunu tüm Türkiye’ye anlatmaya çalışırken hak ettiğimiz saygının kazanılması için elimizden gelen tüm mücadeleyi vermeye devam edeceğiz.

  Unutmayalım ki endişe taşımayan ve kendisini güvende hisseden bir İSG profesyoneli işinde başarılı olabilir. Yasak savıcı zihniyetle hareket eden İşverenlerle, bana bir şey olmaz diyen çalışanlara bu işin ne kadar derinliği olduğunu anlatmak ve öğretmek zor ise hayata tutunacak bir tek çalışanın çocuğunun gözyaşlarına engel olmak o kadar büyük başarıdır.

  Türkiye’nin her neresinde olursanız olun,hangi sektör de çalışırsanız çalışın sizi asla ve asla yalnız bırakmayacağız.Yakın zamanda her sektöre ait risk değerlendirmesini sadece esinlenmeniz için canlı anlatımda bulunacak değerli meslek üstadlarımızı ve deneyimli iş hukukçularını, işyeri hekimliği uygulamalarıyla birlikte meslek hastalıkları konusunda deneyimli işyeri hekimlerimizi web sitemizde sizlerin bilgi almaları için gönlü danışmamız yapacağız.

  Tüm uğraşımız ülkemiz insanının hayata tutunması için yanında olan İSG profesyonellerini başarıya ulaştırmaktır. Unutmayalım 1 çalışan 4 kişiye bakmaktadır. Ülkemizin geleceği için mücadeleye devam. Başarılar diliyorum.

  En derin Saygılarımla,

  Levent KAVLAK
  TÜİSAG BAŞKAN
  Gsm:532 232 91 05
  leventkavlak@hotmail.com
  twitter.com/leventkavlak1


   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica