Bilgilendirme - Tüisag Bilgilendiriyor | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Tüisag Bilgilendiriyor

Konu, 'İş Güvenliği Fotoğrafları ve Karikatürleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

1.jpg

ygtr hoca ve 6666 bu yazıya teşekkür etti.
  2. Gamze

1.jpg

ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
  3. Atakan Üstündağ

Atakan Üstündağ TÜİSAG Üyesi

Gebe çalışanlar için verilen bilgi hatalı. Mevzuattaki ifade şu şekilde "Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar."

6666 bu yazıya teşekkür etti.
  4. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Atakan Bey merhaba;

İlgili yönetmelikte verilen bilgi hatalı değil.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.18628&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

9. maddede de aynı bilgilendirmedeki ifade yer alıyor.

MADDE 9 – (1) Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla bir yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamazlar.

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  5. Atakan Üstündağ

Atakan Üstündağ TÜİSAG Üyesi

Teşekkür ederim bilgilendirme için.
    Ancak benim kafam karıştı. GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAİR YÖNETMELİK te gece çalışmasına zorlanamaz denilmekte.

6. Gamze

Atakan Bey merhaba. Genco Bey gerekli düzeltmeyi yapmış. Hata yok dediği gibi ;)

7. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Evet dediğiniz gibi o yönetmeliğin 8. maddesinde "zorlanamaz" ibaresi bulunuyor.

MADDE 8 – (1) Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.
    (2) Yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca gece çalıştırılmaz.

aslına bakarsanız her iki yönetmelikte de birbirinin neredeyse aynısı olan ve gebe/emziren kadınların gece çalışmasının önüne geçmek için belirlenen hükümler var

Gamze ve Atakan Üstündağ bu yazıya teşekkür etti.
  8. Gamze

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu.jpg

9. Gamze

10. Gamze

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu.jpg

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş