TUĞLA FABRİKALARI doğruyu bulma =)

Konu, 'Hataları Bul (Pratik yapma alanı)' kısmında igu konya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi  Merhabalar;
  Son bir kaç ay içinde 10 yakın tuğla fabrikasında elektrik ölçüm ve raporlaması yaptım.. Benim için çok güzel bir tecrübe oldu çünkü olmaması gereken her şey vardı dolaysıyla hepsini bir arada görmüş oldum.
  İş güvenliği ile ilgili detaylı inceleme yapmadım ama kabaca eksikleri söyleyeyim..
  • Ses 100 dB üstünde ve kulaklık takan yok
  • Toz dan ben nefes alamadım ve maske takan yok
  • Her fabrikada yakalaşık 8-10 tane kayış kasnak sistemi açık devasa motorlar var.(90-110-150 lik)
  • Elektrik tesisatı yangına - direk ve dolaylı çarpılmaya gayet müsait.
  • Uyarı levhası-termal konfor-KKD eksikliği, kayma düşme kesilme yırtılma yüksekten düşme falan çerez artık..
  Neyse gelelim konumuza,,hayal edilen özlem duyulan İŞ GÜVENLİĞİ İŞ SAĞLIĞI profiline nasıl ulaşmayı düşünüyoruz. Bu fabrikalar 20-30 yıllık fabrikalar. Demek ki denetimlerden çok kolay geçiyorlar. Elektrik tesisatına laf söylemeye kalkıyorum ; cevap hazır TÜM TUĞLA FABRİKALARI BÖYLE, BİZ DENETİMDEN GEÇİYORUZ BÖYLE.. Ben bana düşeni yaptım Tesisatın uygun olmadığı yönünde raporumu verdim.
  Bu olaylardan çıkardığım şu; iş güvenliği uzmanı şöyle yapsın böyle yapmalı deniyor ama;
  OLAY BİZDE Mİ BİTİYOR YOKSA DEVLET DENETLEMESİNDE Mİ?
  Bu arada eksikleri de bulabilirsiniz. bir kaç fabrikaya ait birer foto..
  tuğla fab..jpg


   
  muratkoçak64, Taner KARAÇAYLI ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 2. drsidar

  drsidar TÜİSAG Üyesi  bura yanmadan kaç yıl çalışmış böyle
  bura yanmadan kaç yıl çalışmış böyle

   
 3. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  merhabalar; bir iş yeri hekimi bulmuşken hemen soruyum,, Toprak tozunun akciğerlere etkisi nedir? akciğer filminde bu etki görünür mü? normal bildiğimiz toprak tozu?

     

   
  Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
 4. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Fabrika içindeki bir çalışma alanında oluşan toz yine fabrika içine bırakılıyor,işçilerde bu aşırı tozu soluyor...neden dışarı atılmıyor? yaklaşık 10 fabrikada da durum böyle..Mantık ne? Olay ne? yok mu tuğla fabrikasında çalışan bilen??Adsız.jpg

   
  Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
 5. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  yok mu tuğla fabrikası çalışma şekli ile ilgili bilgisi olan? :(

     

   
  Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
 6. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Neler varmış yahu..
  Bizim yerdeki eksiklikleri eksiklik diye görmemek lazımmış..
  Allah buralarda çalışan uzmanlara sabır versin,Allah yardımcıları olsun..
  Gerçekten durumları çok zor..

   
 7. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin Bey beni umutsuzluğa sürükleyen olay bu...Bakanlar müdürler konuşuyor ,umut ettikleri İSG yi anlatıyorlar ama sadece bir hayal...pembe bir hayal... Bir fabrikayı yukarda ki halden uygun hale getirene kadar fabrikayı yık tekrar yap daha kolay :)...
   
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  aslında hiçbirşey zor değil. sadece biraz istek, gayret ve fedakarlık meselesi. Elin abd si avrupası nasıl yapıyor? bizden 10 kat daha refah nasıl yaşıyor? demek ki yapılabilir, hatta çok daha iyiside yapılabilir.

  Türkiye daha yeni tarım toplumundan sanayi toplumana geçiş yapıyor, birkaç temel sanayi kuruluşumuzu saymazsak neredeyse bütün fabrikalarımız, üretim firmalarımız çok yeni.
  ülkemizin gelişmemişliğinin temelinde tarım toplumundan sanayi toplumuna geçememek var. İş güvenliği sistemini en zor kısmı da işte buradan başlıyor.

  Sanayi kuruluşlarımızın çok büyük kısmı çok yeni. ve çok büyük bir kısmıda ufak sermayeler ile başlayıp sonradan büyüyen firmalar. Yani; işveren başlangıçta küçük bir sermaye ile küçük bir işletme açıyor, işler iyi gidince de üretim kapasitesinin üstüne çıkıyor, depo alanları sıkışıyor, inanılmaz saatlerle mesailer, makinelerin olması gerekenden daha uzun süre çalışması, bakımı yapılamaması, vb durumlar ortaya çıkıyor. Bir süre sonra işletme mekanı yeterli gelmiyor, biraz daha büyük bir yere taşınıyor. kapasitesini arttırıyor. ancak yine aynı şey oluyor yeni yerde yeterli gelmiyor, uzun çalışma saatleri, depo alanları yetmemesi vb.

  kısaca neredeyse bütün sanayi firmlararımız hem işletme kısmı olarak hem mantalite olarak düzensiz büyüyor. Tıpkı Türkiye gibi, paldır küldür.

  Sistemini kurmuş, aylık-yıllık üretimi belli olan, giren-çıkan ürün miktarı belli olan oturmuş fabrikalar ile yüzyıldır aynı işi yapan fabrikaları İş Güvenliğinde bile aynı kefeye koyamazsınız.

  İş güvenliğinin Türkiyede uyulanmaması sebepleri;

  kaderci bir toplum olunması
  ekonomik olarak yetersiz olunması
  Başka siyasi konuların çözülememiş olması
  kanun eksikliği
  Eğitim eksikliği

  gibi nedenleri yanında sanayi kuruluşlarımızın daha çok yeni olması, ve var olanlarında düzensiz büyümesi eklenebilir.
  (şimdi burada birçok arkadaş iso 500 vb. listelerle büyük sanayi kuruluşlarımız var falan diye sıralayacaklar, dikkat ederseniz ben firma ismi vermedim, sayı da vermedim, iki üç tane büyük firmamız var demekle olmaz. genele bakmak gerekir. 3 kuşak (ne üçü, iki iki) devam eden kaç büyük firmamız var derim bende?)

  şimdi konuya dönersek bu tuğla fabrikaları da aynı misal, kuruluyor, büyüyor, iş güvenliği yatırımları hep öteleniyor, havalandırmayı sonra yaparız, elektrik panoları sonra yaparız, işler şuan iyi bozmayalım mantığı var. ancak işler ötü giderken zaten bunları yapamazsın ki. misal resimlerde bir kasnak var çok tehlikeli, biri elini kaptırsa vucudunu kurtaramaz. belkide, firma farkında değil, belkide "ya seneye değişiriz makineyi zaten" diyordur, belkide üretim şuan iyi koruyucu takarsak üretim düşebilir! diyordur, belkide koruyucuya vereceğim paraya, yeni tezgah alırım diyordur? sonuçta hep bu düzensiz büyüme var kök-nedeninde.

  ortama verilen toz ise, tabi firmayı görmek lazım uzaktan sadece tahmin yürütülüyor, önlenebilir. anladım kadar fikir yürütüyorum; havalandırma var toz çekiliyor, ancak ortama salınıyor, bunu önlemek için borulkar ile havalandırmadan dışarıya atılması sağlanabilir, daha uızak mesafe olacağı için, mevcut motorlar yetmiyor ise d yeni motor kullanılabilir. ortada çok özel bir durum yoksa, bir havalandırma firması çok rahat yapabilir bunu), misal dışarıya atılması mümkün değilse de yakın bir yerde tozun birikebileceği bir odacık yapılıp, borularla oraya taşınabilir. böylece çalışanlara daha insani bir ortam verilebilir.

  ben o fabrikanın mühendisi olsaydım, kişisel koruma olan maskeyi, en en en son çare önerirdim. çünkü toz maskesi de olsa gaz maskeside olsa uzun süre kullanmak çin işkencesi. zaten standart olarak günde bir saatten fazla kullanılması da çok iyi değil. çünkü çok yoruyor insanı. ben evimi boyarken kullanıyorum da çok zor maske. gözlük günlerce takılır ama maske zor.
  biraz uzun oldu yazı kusura bakmayın bağışlayın   
  igu konya bu yazıya teşekkür etti.
 9. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  ben bu fabrikada özellikle tuğla duvarı olan(yakında olmayacak olan.. çunku iyice eğilmiş öne doğru) fabrikada isg adına bir çöp bile olduğunu düşünmüyorum
  bir de maske konusunda o kadar çok alternatif var ki eski tip plastik gövdeli lastik bağlı maskeler yerine...

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica