Ts En Iso 12100 Standart Ve Makine Risk Değerlendirme

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Makineler ile ilgili Risk Değerlendirmesi yapan arkadaşlar bu belgeyi satın alsınlar.
Aşağıdaki yazı nedeni ile paylaşamıyorum.
B
en satın alarak kullandım. Fiyatı 70 +KDV tl.
İşyeriniz aldırabilirseniz ve Konu sizi ilgilendiriyorsa önemli bir belge.

TÜRK STANDARDLARININ TELiF HAKKI TSE'YE AiTTiR. STANDARDIN BU NÜSHASININ KULLANIM iZNi TSE TARAFINDAN
TSE ANTALYA ÜRÜN BELGELENDiRME MÜDÜRLÜGÜ'A VERiLMiSTiR. BASILMA TARiHi: 21.05.2015
TSE'DEN iZiN ALINMADAN STANDARDIN BiR BÖLÜMÜ/TAMAMI iLTiBAS EDiLEMEZ, ÇOGALTILAMAZ

Bu standard, makinaların tasarımında güvenliği sağlayan temel terminolojiyi, prensipleri ve yöntemleri kapsar.
Bu amacı sağlamada tasarımcılara yardım etmek için bu standard, risk değerlendirmenin ve risk azaltmanın kurallarını belirtir.
Bu prensipler; tasarım bilgisine ve tecrübesine, makinalar ile ilgili kullanılma, olaylara, kazalara ve risklerine dayanır.

Makinanın yaşam döngüsünün ilgili aşamalarında, tehlikeleri belirleme, riskleri tahmin etme ve değerlendirme ile tehlikeleri ortadan kaldırma veya riskleri yeterince azaltma ile ilgili prosedürler tanımlanmıştır.
Risk analizi ve risk azaltma süreçlerinin doğrulanması ve dokümantasyonu konusunda kılavuz bilgi vermektedir.
Bu standardda, B veya C tipi güvenlik standardlarının hazırlanmasında bir temel olarak kullanılması da amaçlanmıştır.

Bu standardda, ev hayvanları, eşya veya çevreyle ilgili risk ve/veya hasarlar ele alınmamıştır.

Not 1 - Ek B’de, bu kavramları açıklamak ve tehlike tanımlama sürecinde tasarımcıya yardım etmek için tehlikeler, tehlikeli durumlar ve tehlikeli olaylar ile ilgili örnekler, ayrı ayrı çizelgeler halinde verilmektedir.

Not 2 - Her risk değerlendirmesinin her bir aşamasına ilişkin birçok yöntemlerin pratik kullanımı, ISO/TR 14121-2 standardında tarif edilmiştir.

Ekli dosyalar

• tse 12100.JPG
    tse 12100.JPG
    62 KB · Görüntüleme: 208

İsmail UYGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
TSE'nin sitesine girdiğimde fiyatını 107 EURO (577 TL + %8 KDV) olarak gördüm. Yanlış bir yere mi baktım acaba? Siz 70 TL + KDV'ye nereden aldınız? TS EN ISO 12100.jpg

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
TSE'nin sitesine girdiğimde fiyatını 107 EURO (577 TL + %8 KDV) olarak gördüm. Yanlış bir yere mi baktım acaba? Siz 70 TL + KDV'ye nereden aldınız? Ekli dosyayı görüntüle 41021
https://intweb.tse.org.tr/standard/...104065114086053050068055052099067121078057088

Sizin gördüğünüz daha doğru olabilir.
2015 te aldığımda 70+KDV idi. Şimdi mutlaka artmıştır.
(Galiba link eski sürüme ait.)

Ama sizin linkte dili, TR değil; "en, fr, de"

Son düzenleme:

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Türkçe olanı 70 Tl. ben çok öncesinden almıştım.
Tez için yeniden kontrol ettim güncellemesi var mı diye, yine aynı fiyat.
Yalnız Türkçe tercüme standartlarda lütfen tercüme hatalarına dikkat edin. Örneğin TS EN ISO 280+A1 standardında "koruyucu raylar" diye ifade edilen aslında "guard rails" = bildiğimiz korkuluk :) :) :) Kontrolünü ingilizcesinden yaptım. Sonuç olarak, bizim teknik teriminolojiye çok fazla hakim olunmadan yapılan tercümelerde bu tip hatalar var.

12100 konusuna gelince, her ne kadar sanki sadece üreticiyi/imalatçıyı makinenin tasarım ve üretim aşamalarında ilgilendiriyor gibi görünüyor ise de, bu standardı TS 3840 (Makinalarda iş kazalarına karşı genel güvenlik kuralları) standardı ile birlikte incelemek ve okumak gerekiyor, ki, her iki standartta belirtilen "kullanıcı hatasına bağlı öngörülebilen risk ve riskler" ifadesinin hem daha iyi anlaşılması hem de -hiç bir standartta yazmayan ama benim üzerinde durduğum- "öngörülemeyen risklerin belirlenmesi" konusunda gerekli risk azaltma tedbirlerinin uygulanabilmesi bakımından neler yapılabileceğine dair farklı bakış açıları veriyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.