Toz Maskesi Kullanma Zorunluluğu?

Konu, 'Kişisel Koruyucu Ekipmanlar' kısmında uzmanist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzmanist

  uzmanist TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,
  Çalıştığım işyerinde kumaş kesim işlemlerinin yoğun olduğu bölümde çalışan personeller toza maruz kalmaktadır. Hatta bir personelin uzun süredir alerji sebebiyle ara ara devamsızlığı olduğunu öğrendim. Bu bölümde ortam toz ölçümü yapılmış ancak sınır değerin çok altında. Ben maruziyet toz ölçümüde yaptıracağım ancak biliyorum ki o da sınırın altında çıkacak. Peki bu ortam ve maruziyet ölçümleri sınır değerin altında çıktığında personellere toz maskesi takmaları konusunda dayatma yapabilir miyiz ?


   
 2. muratevlice

  muratevlice TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar;
  Toz maruziyeti yada ortamın toz konsantrasyonu sınır dğerlerin altında olsa dahi alerjik sorunları olan bir kişi için bu kriterleri esas alamazsınız. Alerji sorunu olan kişi eser miktarda maruziyette dahi benzer sorun yaşayacaktır. Kişi üzerinde alerji testi yaptırarak neye alerjisi olduğunu saptamalı, alerjiye sebep olan maddenin bulunmadığı bir alanda çalıştırmalısınız. Diğer taraftan eğer ki çalışanların kkd kullanmasına gerek olmadığı halde işveren yada uzman arkadaşlar bu konu üzerine kural koyar yada yasal işten çıkarma veya cezai işlem hakkını kullanır ise çalışan sözleşmesinin haklı feshini isteyebilir ve tazminat da talep edebilir; işten çıkarılmış olması durumunda işe iadesini isteyebilir; kkd kullanımı sebebiyle iş kazası geçirir ise dava sürecinde haklı duruma gelebilir. Çünkü işveren yada uzman arkadaşımız kkd kullanımını haklı sebeplere dayandırmalısınız. Bunun için ortam ölçümleri bir sebeptir, geçmiş kaza yada hastalık verileri bir sebeptir. Ama alerjik durumlar sebep olamaz çünkü bu çalışma ortamından değil çalışanın kişisel özelliklerinden kaynaklanır. Örneğin iş yerinizde bir çalışanın yumurtaya alerjisi var ise tüm çalışanlarınızda yumurta yemeyi yasaklayamazsınız. Ancak eğer ki işyeri ortamınızın sağlıklı olduğunu belgeyebiliyor iseniz, alerjisi olan arkadaş için doktor raporu ve tavsiyesi ile kkd kulladırabilirsiniz.
  Bilgilerinize.

   
 3. uzmanist

  uzmanist TÜİSAG Üyesi

  Murat Bey çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden ötürü. Bu personele gittiği devlet hastanesindeki doktor bulunduğu yerdeki toz ve mikroorganizmalardan olabileceğini söylemiş. Alerji sorunu var mı yok mu o konuda net bilgim yok ama olsa doktor söylerdi diye düşünüyorum.Bu bölümde çalışan diğer personellerde aynı sorun yaşanmadı.Buda acaba bu personelde alerjik sorun mu var şüphesini güçlendiriyor.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica