Haber Torba Yasa Nedeniyle Zonguldakta 22 Maden Kapandı 4500 Işçi Işsiz Kaldı!

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi
  Zonguldak Maden Havzası'nda 22 özel maden şirketi, Torba Yasa'daki yükümlülükleri yerine getiremeyeceğini ileri sürerek ocakları kapatma kararı alırken, 4 bin 500 civarında maden işçisi işsiz kaldı.
  İşletmeler, yeni yasaların sektöre ekonomik yükümlülük getireceği gerekçesiyle üretimi durdurdu.

  images.jpg

  Torba yasasının ilk mağduru maden işçileri oldu.
  Zonguldak'ta faaliyet gösteren 22 özel kömür işletmecisi, sektöre ekonomik yükümlülük getireceği gerekçesiyle üretimi durdurma kararı aldı.

  24 YILLIK İŞLETME KAPANDI
  Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde 24 yıldır hizmet veren 150 işçinin çalıştığı Arılar Madencilik Şirketi'de üretimini durdurdu.
  Şirket görevlisi Ali İhsan Aygün, 16.00-00.00 vardiyasında çalışan 21 işçiye, iş çıkışında maden yasasından dolayı yönetim kurulunun saat 00.00 itibariyle üretime ara verdiğini, işçilerin yasal haklarının ödeneceğini duyurdu. Yerin 85 metre altında çalıştıktan sonra işsiz kaldıklarını öğrenen elleri ve yüzleri kömür karası madenciler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

  İŞVEREN DAHA ÖNCE BİLDİRMİŞ"
  21 yıllık madenci 52 yaşındaki Mustafa Cepcioğlu, yasanın çıkması durumunda üretimin durdurulacağını haberini daha önceden işverenden öğrendiklerini belirterek, "Mesai bitirmiş eve giderken işsiz kaldığımızı öğrendik. Arkadaşların hepsi mağdur. İnşallah çözüme kavuşur. Bu kanunun şirkete belirli bir yük getirdiğini biliyoruz. Devlet bunun alt yapısını bilmeden, düzeltmeden bu kanunu çıkardı. Bizim lehimize bir kanun ama işverene de bir yük getiriyor. İşveren ile hükümet arasında bir anlaşma sağlanması lazım" dedi.

  "ÇÖZÜM BEKLİYORUZ"
  Şirket görevlisi Ali İhsan Aygün ise yeni çıkan maden kanunundan dolayı Arılar Madencilik Şirketi'nin üretime son verdiğini söyledi.
  Aygün, şöyle devam etti: "Maden kanununu işverene ağır yükümlülükler getirdiği için yönetim kurulu böyle bir karar almıştır. Kömür ocağından çıkan işçilerin hepsi üzgün çıktılar. Hepsi işlerini severek yapıyorlardı. Hepsi de evlerine üzgün bir şekilde gidecek. Zonguldak'taki özel şirketler mağdur durumdadır. Biran önce bunun çözüme kavuşturulmasını ve işçilerin yeniden işe kavuşmalarını istiyoruz."
  Madenciler, evlerine işsiz bir şekilde dönmenin üzüntüsünü yaşadı.

  http://www.haberler.com/zonguldak-ta-madencilere-vardiya-cikisi-issizlik-6474643-haberi/


   
 2. okyanus

  okyanus TÜİSAG Üyesi

  Devletten kapatın ocakları demesini bekliyorum. Çünkü yapılan tamamen blöf niteliğinde. Bu düzenle çalışamayız. Çalıştığınız düzenleri gördük. İnsanlar hayatlarıyla ödüyor. Yetmezmiş gibi birde kazaları artık saklamaya başladınız kamuoyundan. Siz kapatın ki o ocakları başkaları işin bilinciyle tekrar açsın.

   
  e-mine ve Sevgi.isg bu yazıya teşekkür etti.
 3. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  Yine "göz çıkardık" değil mi "kaş yapacağız" derken...

     

   
 4. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  işveren yaptırım uyguluyor sanırım. ipler işverenin elinde

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica