Bilgilendirme Torba Yasa Meclis Genel Kurulunda Onaylanarak Geçti

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi
  Genel Kurul Tutanağı
  Torba kanun teklifindeki İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili kabul edilen maddeler:

  24. Dönem 3. Yasama Yılı 132. Birleşim 06 Temmuz 2013 Cumartesi
  MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  "(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."

  MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  "a) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,"

  24. Dönem 3. Yasama Yılı 137. Birleşim 11 Temmuz 2013 Perşembe
  MADDE 101- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  "f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı.
  s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,"

  Kaynak: TBMM Tutanakları


   
 2. Filizisg

  Filizisg TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey,
  Ben 2003 yilindan beri lpg sorumlu mudurluk yapiyorum.18 mayis 2013 sinavini kazandim.hic uzmanlik yapmadim.Ama 10 senedir SGK asgari ucretli olarak yatiriliyor.bende B sinifi uzman olabilmek icin 2 sınav hakkina sahip oluyormuyum??

   
 3. Filiz hanım sizi yanıltmak istemem ama eğer 10 senedir her ay 30 tam gün gösterildiyseniz ancak o zaman 10 yıllık tecrübeniz var anlamına gelecektir. Zaten bilebildiğim kadarıyla şu an yapılan çalışmalar da prim gün hesabı üzerinden.
  Eğer 10 yıldır her ay 30 gün üzerinden priminiz yattı ise benim tahminim A sınıfı uzmanlık sınavına girebileceğiniz yönünde. Bu detaylar konusundaki netlik te sanırım Ağustos ayı içerisinde belli olabilir.

     

   
  Filizisg bu yazıya teşekkür etti.
 4. ismet ata

  ismet ata TÜİSAG Üyesi

  cumhurbaşkanı kanunu onayladı mı? resmi gazetede ne zaman yayınlanır? bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim

   
 5. kmemel

  kmemel TÜİSAG Üyesi

  Benim de sigortamın önemeli bölümü asgariden yattı maalesef, nasıl oluyor anlamıyorum, sözleşmeniz var koşullar belli, ama sigorta asgari. Güler misin ağlar mısın, ben şikayette bile bulundum halen gelen giden yok 8 ay oldu bekliyoruz sıra bana gelsin de sigortam doğru dürüst yatmaya başlasın. Ben yapacağımı yaptım, Allah' a havale ediyorum..

     

   
 6. omeruni

  omeruni TÜİSAG Üyesi

  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,"

  Merhaba arkadaşlar,

  Yukarıdaki 3. maddedeki ifade Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işyerlerini mi kapsamakta, sayı farkı gözetmeksizin? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  iyi çalışmalar

   
 7. aaucak

  aaucak TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı kanunun madde 55 ile değişiklik yapılan konu hakkında Bakanlığa başvuruda bulundum. Ama bana verilen cevap net değil. Hatta bana incelememi ilettikleri yönetmelikle bu konunun hiçbir alakası yok. Eğitim kurumunu da aradım. Onlar da detay bilmiyor.

  C sınıfı bir iş güvenliği uzmanığım. 4200 günün üzerinde ödenmiş prim günüm var. Ben bir üst sınıf uzmanlık sınavına girmek için ne yapmalıyım. Bu maddede hiçbir detay belirtilmemiş. Çalıştığım işyerlerinin sınıfları önemli mi? Sınava girmek için tekrar eğitim alınması gerekiyor mu? Bilgisi duyumu olan varsa dönüş yaparsa çok sevinirim.

  Ayşegül Uçak
  Elk. Eltr. Mühendisi
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
   
 8. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Konu bence şuan için çok mullakta ve bir kesin açıklama olmadan duyumlar ve varsayımlarla ortam çalkalanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan PRİM GÜN SAYISI:Neye göre,kime göre????? iş güvenliği uzmanlığı Belge sahibi olanlar,C ve B sınıfı uzmanlar,belge sahibi olduktan ama belgeyi kullanmadıkları zamanda dahil olmak üzere geçen sigorta primi mi? bir duyumda bu.....Şahıs belgeyi 4 yıl önce almış ama hiç kullanmamış,diyorki;bu kanun bizim gibi belgeyi eskiden almış ama kullanmamışlar için geçerli????
  Yada şahıs meslek sahibi olduktan sonraki yatırılan prim gün sayısı mı? 1000,2000,3000.....
  Yada şahısın babasının dükkanı vardır çocukluğundan beri primi yatıyordur,olamaz mı? Olabilir bunuda mı,dahil edecekler?

  Yani açıkcası ve kısacası net bir cevap bu sorulara bulmak çok zor,tek çare ise Bakanlık tarafından yapılacak olan çalışmayla netlik kazanacak ve soru işaretleri giderilecek.

  Saygılarımla;
  Enes SAKARYA
  İş Güvenliği Uzmanı
  İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul   
  kmemel bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica