Bilgilendirme Torba Yasa Kanunlaştı " Prim Gün Sayısı Tutanlara Sınav Hakkı Geldi "

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Esma HOŞHAN ÖZGÜL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. NEGATOSKOP

  NEGATOSKOP TÜİSAG Üyesi  Tebliğle ilgili çalışma var mı peki....çünkü fıkranın yürürlüğü itibariyle bir yıl diyor sınav hakkı için bu durumda tebliğin kısa zamanda çıkması gerekmez mi?


   
 2. mfk44

  mfk44 TÜİSAG Üyesi

  Enes bey . ben kamuda çalışıyorum(öğretmen). C sınıfı isg uzmanıyım ama malumunuz uzmanlık görevi yapamıyorum.. bu torba yasasına göre bizler mağdur edilmiş olmuyor muyuz ? bilgilendirirseniz sevinirim..

   
  ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
 3. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Mehmet bey,aslında belgenizi kullanamayarak zaten mağduriyeti fazlasıyla yaşıyorsunuz Kamuda ve üstüne birde Kamu Kurum ve kuruluşlarında uygulama 2016 yılına ertelendiği için torba kanun ile mağduriyetiniz iki katına çıkmış durumda,bu durum emin olun hiç kimseyi hele bizi memnun etmemiş sizler gibi değerli kamuda çalışan memur ve öğretmen arkadaşlarımızı mağdur etmiştir.

  Siz ve sizin gibi aynı durumda olan meslektaşlarım için tek temennim (kendim içinde) bir an önce tebliğin yayınlanması ve geçmiş yıllarda çalışmalarımızın SGK prim bazında hesaplanacak, çıkartılacak tebliğ ile uyuşması ve Kasım sınavında B sınıfı olabilmemiz umarım bu şekilde olur ve mağduriyetiniz bir nebze hafifler.

  Saygılarımla;
  Enes SAKARYA
  İş Güvenliği Uzmanı
  İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul

     

   
  ayşegül d. ve mfk44 bu yazıya teşekkür etti.
 4. ld7626

  ld7626 TÜİSAG Üyesi

  Mehmet bey benim takıldığım. Kamuda ertelendi ancak kamunun çalıştırdığı 50 den fazla çalışanı olan taşeron firmalar kamu binaları içinde kamuya hizmet ediyor. ve devlet dairesi de onlardan mecburen sorumlu onların iş güvenliği işlemlerini kim nasıl takip edecek?

   
 5. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Sorun prim gün sayısı hakkında bilgi veren yok. Tutup tutmadığı belirlensin de sınava giriyor muyuz girmiyor muyuz belli olsun artık

     

   
 6. mfk44

  mfk44 TÜİSAG Üyesi

  kamuda ; iş güvenlik uzmanı belgesi olmadığı halde teknik kadroda bulunan mühendislere isg denetmeni görevi yaptırıyorlar sanırım..

   
 7. ld7626

  ld7626 TÜİSAG Üyesi

  Kamuda ertelendi deniliyor. sorun kamuda ki özel sektör elemanları eğer onlara kamuda ki isg uzmanı bakacaksa maaşına etkisi olacak mı?
   
 8. ayşegül d.

  ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

  prim gün sayısı tutsa bile çalıştığın alan tutmadığı için yasadan yararlanamıyoruz ben de aynı durumdayım ve bu çok kötü   
 9. mfk44

  mfk44 TÜİSAG Üyesi

  kamudaki isg uzmanlarına maliye ödenek ayrılmadığı için para alamazlar.. taşeron firmaları kendi isg uzmanlarını çalıştırmak zorundalar..

     

   
 10. EmekChe

  EmekChe TÜİSAG Üyesi

  'Prim gün sayısı' ile ilgili herhangibir 'gün' belirtilmedi..Üstünde çalışmalar devam edecekmiş miş miş..Arkadaşlar,bu alel acele çıkan 'yönetmelikler' Danıştay tarafından durduruluyor..Çünkü,sistematik bir çalışma ürünü olmayan,'Kanun' nezdinde yapılmayan çalışmalardır..Bence,kimse umutlanmasın bu durumdan..Üst sınıf belge almanın en mantıklı yolu,ya sektörünüzde istenen süreyi tamamlıyacaksınız,yada 'Yüksek lisans' yaparak,'sınava' giriş hakkı kazanacaksınız..Bunların dışında arada kalan tüm metodlar,her an itibari ile değişebilir veya 'Danıştay' tarafından durdurulabilir...   
  Selcen ÖZBAY, leventsert ve ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
 11. ld7626

  ld7626 TÜİSAG Üyesi

  yüksek lilsans yapanların üst belge alabileceği hangi mevzuatta var?   
 12. EmekChe

  EmekChe TÜİSAG Üyesi

  4857 sayılı İş Kanunu tarafından belirlenen koşulları sağlayan işletmelerde iş güvenliği uzmanlarının istihdamı zorunlu kılınmakta ve bu uzmanların görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri, ilgili yönetmelikler tarafından düzenlenmektedir. Yönetmeliğe göre İş Sağlığı ve Güvenliği yüksek lisansı yapmış olanlar doğrudan B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girme hakkı verilmiştir..

  NOT: Tezsiz Yüksek Lisans kabul ediliyor....

   
  ld7626 bu yazıya teşekkür etti.
 13. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Bir önceki danıştayın durdurma kararı verdiği "yönetmelik" idi. Bu kanun maddesi dolayısıyla danıştay bu kanun maddesine durdurma veremez. Kanun maddeside çok açık 6331 Geçiçi madde 4 "Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir." der. Bu maddeyi değiştirmek için Anayasa Mahkemesine dava açılır. Bunu da Cumhurbaşkanı, iktidar ve anamuhalefet partisi Meclis grupları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az beşte biri tutarındaki üyeler yapabilir. Bunun da bildiğim kadarıyla bir süresi var ve şuana kadar açılmış bir dava yok.
  Tüm bunlardan dolayı bu olayın iptal edilmesi bir önceki yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasına kıyasla çok zor.
   
  ENES SAKARYA bu yazıya teşekkür etti.
 14. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Bence bakanlık; iş deneyimine, meslek grubuna ve prim gün sayısına göre ( örneğin 3 yıl - 5 yıl arası prim için B'ye, 5 yıldan fazla primi olanlar için A'ya giriş hakkı gibi ) C sınıfı belgesi olanlara B veya A sınıfı için sınav hakkı verecektir. A ve B sınıfı uzman ihtiyacını karşılamak için en hızlı yapılabilecek mantıklı uygulama budur .

   
 15. CaglarSu

  CaglarSu TÜİSAG Üyesi

  Yahu bu kadar çok bilinmeyenli denklemi sağlayan kaç kişi var ki?
  Hem prim gün sayın tutacak.
  Hem önceki çalıştığın alan, yenisiyle tutacak.
  Hem çalışacağın yer senin alanında olacak..
  Sizler yine iyisiniz, C sınıfı Belgemi daha yeni aldım, bize göre çalışacak yer yok. Bakanlığın tehlike sınıfları çizelgesinde neredeyse her yer tehlikeli. Az tehlikeli yer yok. Nerede çalışalım? Midye toplamacılığında mı? Osgbler yeni belgesini almış c sınıfı uzmanları topluyor, inşaatlarda görevlendiriyor. Bu yeni belgesini almış C sınıfları bu yerlerde nasıl çalışabiliyor? Yoksa bu işte biraz vurdumduymaz mı olmak gerekiyor? Hep bizim gibi kanunlara kurallara saygılı insanlar mı cefa çekecek?   
  Reinarubia bu yazıya teşekkür etti.
 16. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

  GEÇİCİ MADDE 4- (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.


  C sınıfı 3 yıl boyunca B sınıfı (tehlikeli) olan yerlere bakabiliyor. Tabi kanun çıkalı 1 yılı geçti kaldı 2 yıl :)

   
  CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 17. muhtesem yolac

  muhtesem yolac TÜİSAG Üyesi

  18 agustos sinavinda sertifika almaya hak kazananlarida kapsayacakmi bu kanun

   
 18. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  yönetmelik değil kanun bu kanun çıktıysa danıştay karışamaz yakında açıklanır.a grubu için 3000 den bahsediliyor.

   
 19. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  boş?? boş derken??

   
 20. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  eee boş boş yani işsiz çoğu şuan üniversite mezunu işsizlik var memlekette üniversite mezunlarının çoğu işsiz? değil mi yoksa? benmi yanlış memlekette yaşıyorum?siz boştan ne anladınız?

   
  Mehmet ÖZKAN ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica