Bilgilendirme - Torba Yasa Kanunlaştı " Prim Gün Sayısı Tutanlara Sınav Hakkı Geldi " | Sayfa 3 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Torba Yasa Kanunlaştı " Prim Gün Sayısı Tutanlara Sınav Hakkı Geldi "

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Esma HOŞHAN ÖZGÜL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi  Filiz Hanım, belgeniz geldi mi?


   
 2. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Belgen en yakın sınava hazırlanmış ise prim gün sayın doldurabiliyorsan. 1 yıl içinde yapılan 2 sınava yetişirsen sınava girebilirsin. En yakın sınav 23 kasım 2013 planlanıyor.

   
 3. elif_35

  elif_35 TÜİSAG Üyesi

  Enes bey, belirttiğiniz gibi diploma tarihine göre ödenmiş prim gün sayısı istenirse, bir çok kişi bu durumdan yararlanamayacak ki piyasada uzmanlık belgesini almış yeni mezun çok kişi var bu şekilde tebliğ çıkarsa A-B uzman sayısı artışına cevap vermeyecektir.

     

   
 4. Exar_Kun

  Exar_Kun TÜİSAG Üyesi  Zaten isg nin şu an kilitlenme sebebi c sınıfı deneyimsiz uzman çok onlara yapıcak bişey yok onlar sıfırdan başlamaları gerekecek çalışmışlığı olanlara b sınavına sokulması mantıklı sonuçta tecrübe ve gelişimi o yönde yapmış olduğundan deneyimini kullanabilir uzman ancak şöyle bir durum var örneğin seramik müh. 3 sene çalışmışlığı varsa seramik te a geçici madde den dolayı a ya bakabilicek zaten bu kişi gidip döküm fab. ya da maden ocağında uzmanlık yapmaz kolay kolay çevre meselesi olarak görüyorum bu durumu. hangi işi yapmışsa yüzde 50 si o işin devamında kullanır bu sertifikayı

   
 5. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Ama tecrübesi olmayanlarda direk A sınıfı olursa ne kadar faydası olur. Tamam tecrübesi olanlar sınava girerse ihtiyacı karşılamıyor olabilir. Ancak bakanlığın bir orta yolu bulunması gerekiyor.

     

   
 6. kimyaci_20

  kimyaci_20 TÜİSAG Üyesi

  merhaba benim anlamadığım şu: prim gün sayısı...neye göre prim gün? ben 18mayıs sınavından belgemi aldım, isg uzmanlığından önce 2yıl mühendis olarak çalıştım yani isg alanında değil.Benim bu yükselme sınavına girmeye hakkım olacak mı? tşk.

   
 7. Filizisg

  Filizisg TÜİSAG Üyesi

  Evet geldi.
   
 8. virgoo

  virgoo TÜİSAG Üyesi

  kendi yorumlarım ; kanunun amacı piyasadaki iş güvenliği uzmanı açığını kapatmak olduğundan diploma tarihinden itibaren 3 yıl prim ödeme günü şartı getirilirse bu kanun amacına ulaşmamış olur. benim merak ettiğim prim ödeme gün sayısında prim ödenen yerin tehlike sınıfına dair kısıtlama getirilecek mi ? örneğin yıllardır ofis ortamında çalışmış ve yeni iş güvenliği sertifikası alacak bir kişi b sınıfı olursa çok tezat bir durum olur. yani 3 yıl deniyor bu 3 yıl prim ödeme günü çok tehlikeli yer mi olacak ?   
 9. Murat Karlık

  Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

  218 saat olan çalışma saatini artırsın

     

   
 10. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Elif hanım kısmen haklı olmakla beraber zaten olayın kısa vadede çözümü için;
  2-C sınıfı belgesi olan herkese hizmet süresine yani prim gün sayısına bakılmaksızın diledikleri sınıfa yani B ya da A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınav hakkı verilmelidir. Bu maddenin geçerli olmasını istiyorlar,zaten 750 gün kendi alanında çalışma ve çok tehlikeli sınıfa bakma işi bildiğiniz üzere danıştay tarafından bozuldu,ama piyasayı incelediğimiz zaman 30.000 C sınıfı uzmanın %30 gibi azımsanmayacak kısmı benim gibi piyasada 1500-2500 prim gün sayısını doldurmuş Mühendis yada diğer meslek gruplarında çalışmış meslek taşlarımızdan oluşmakta,9000 insan bu işi çözebilirmi onuda Bakanlığın takdirine bırakmak lazım. Ama herzaman dediğim gibi şuan için kim nederse desin varsayımdan öteye geçemez,Bakanlığımız çalışmayı yapar ve tebliği hazırlar ve ondan sonra budurumu her yönüyle tartışırız şuan için biraz erken... Saygılarımla; Enes SAKARYA İş Güvenliği Uzmanı İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul   
 11. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Herkes Bakanlığın tebliğini bekliyor. Tebliğ yayınlandıktan herkes önüne bakacak. Ancak tebliğ ne zaman yayınlanır tahminen 23 kasım sınava yetişir mi   
 12. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Büyük olasılıkla yetişmesi bekleniyor,tebliğin yayınlanması Ağustos sonu veya Eylül başı gibi spikülatif fikirler var,uzmanların görüşü Ağustos sonu gibi yayınlanacağı ve bu durumda zaten sınava girebilmek için sınav tarihine en az 45 gün kala başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.Yani Eylül ayının 2 haftası başvurular dahil tüm işlemler kanaatimce tamamlanmış olacak.

  Saygılarımla;
  Enes SAKARYA
  İş Güvenliği Uzmanı
  İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul

   
  Emrah ULUTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 13. kimyaci_20

  kimyaci_20 TÜİSAG Üyesi

  3yıl primden bahsediyorsunuz prim gün sayısını tahmini olarak mı söylüyorsunuz?tşk
   
 14. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Kulaktan kulağa bilgilerle yani dedikodulardan gelen bir 3 yıl dır.

   
 15. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Kulaktan kulağa yada dedikodu değil bizim işimiz,bizim işimiz bu sektörde emek vermiş,bu sektöre değer vermiş ustadlarımızdan, abilerimizden ve saygı değer büyüklerimizden işittiğimiz ilk ağızdan şahsımın duyduğu,gördüğü ve bildiği bir bilgidir.

  Bu ne dedikodu ne kulaktan kulağa oyunudur,bu uzmanlarımızın,deneyimli tecrübeli üstadlarımızın bize ilettiği ihtimaldir.Bunlar bizim tahminimiz....

  Saygılarımla;
  Enes SAKARYA
  İş Güvenliği Uzmanı
  İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul   
  madenci63, İsmail SALMAN ve Emrah ULUTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 16. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Yanlış anlaşıldığım özür dilerim. Ancak ülkemizde kağıt üstünde görmeden bir şey yapmak hata olur. Çünkü ülkemizde herşey çok hızlı değişiyor. Şimdiden herkesin Ramazan Bayramı hayırlı olsun.

   
 17. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Size sonuna kadar katılmakla beraber aynı düşüncede buluşuyoruz,altı imzalı Bakanlık tarafından yayınlanmamış herşey sadece tahminden ve varsayımdan öteye geçemez,arzumuz hepimizin mutlu olacağı bir sonuca bir an önce ulaşmak,hakkımızda hayırlısını dilemek...

  Sizin gıyabınızda tüm meslektaşlarımın ve şuan sınava hazırlanan meslektaş adaylarımızın Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

  Derneğimizin İstanbul Şubesini açınca zaten hep beraber olacağız ve kararları bekleyenlerden değil kararları çıkartanlardan olmak için beraber mücadele edeceğiz.

  Saygılarımla;
  Enes SAKARYA
  İş Güvenliği Uzmanı
  İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul

   
  İsmail SALMAN, Filizisg ve ZAİM ZENGİN bu yazıya teşekkür etti.
 18. Ali İhsan DÖNMEZ

  Ali İhsan DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar şu an bütün uzman akdaşların SGK kayıtları bakanlığın elinde mevcut. Bir çalışma yapılarak istenen uzman sayısına göre SGK günleri belirlenebilir. Bu çok zor olmasa gerek. Burda sorulması gereken asıl soru: C sınıfta bulunan uzmanları B sınıfı uzmanlık sınavına girebilmeleri için düzenleme yeterli olurmu? Belirli bir gün sayısına sahip C sınıfı uzmanları A sınıfı sınava girmelerine ve A sınıfı olmalarına ihtiyaç var mı? Bence var. Peki sizler ne dersiniz?

   
  volkankim ve sefers bu yazıya teşekkür etti.
 19. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  o zaman yandık memleket boş işletme iktisat açıköğretim mezunu kaynıyo bedavaya çay çorba parasına çalışırız artık

   
 20. emreemre

  emreemre TÜİSAG Üyesi

  Kanunda eğer prim gun sayisi dikkate alinir denmisse bunu ilk etapta is guv uzmani olarak daha sonra diplamasinin calisma gun sayisina bakilir olarak yorumlanmali. ofis acip diplomasini calistiranda var,isg uzmani olarak a.b.c siniflarinda calisanda var. yurt disinda alaninda calismislarda var. var oglu var.....Tebligi bekleyip ona gore hareket edelim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica