Bilgilendirme Torba Yasa Kanunlaştı " Prim Gün Sayısı Tutanlara Sınav Hakkı Geldi "

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Esma HOŞHAN ÖZGÜL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi  Bakanlığın tebliği yayınlanacak tarih hakkında bilginiz var mı


   
 2. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine

  ̇İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
  GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.


   
 3. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık açıklamayı ne zaman sizce bunun için tahmin edebilir miyiz.

     

   
 4. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  kulaktan kulağa gelen dedikodular B ye 3 yıl A ya 8 yıl prim gün geçiyor. Ülkemizin durumuna görünce temeli olmadan bir kanun çıkması ve gelen baskıyı düşürmek için ilave kanunlar güler misin ağlar mısın

   
 5. tekstildokuma

  tekstildokuma TÜİSAG Üyesi

  Yine eğitim olacak sanırım .Eğitimden sonra 2 sınav hakkı var değil mi?

     

   
 6. eengin

  eengin TÜİSAG Üyesi

  kanunda eğitim almak şartıyla diye yazmıyor
  bence doğrudan sınava gireceğiz

   
 7. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Eğitim olmayacak. Kanun ve yönetmelikte belirtilmiş ancak kazanmış olduğunun sınavdan başarısız olursan eğitim göreceğiz.
   
 8. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Burda önemli olan bakanlığın açıklaması kaç gün prim yatırırmışsa C nin B olmak hakkı B nin ise A olmak için kaç gün prim yatırırması şartı önemli ondan sonra belli olacak kaç kişi sınava gireceği kaç kişinin giremeyeceği bunun ise piyasadaki B ve A sınıfı uzman miktarını karşılayıp karşılamadığı   
 9. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  hayırlı olsun bakalım nereyevaracak işin sonu

     

   
 10. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
  Madde 28
  (3) Bu Yönetmelik hükümlerine göre eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler.   
 11. eengin

  eengin TÜİSAG Üyesi

  benim merak ettiğim 2 konu var
  1 pirim gün sayısı tutuyorsa c den direkt olarak a sınıfı için sınava girebilirmiyiz?
  2 meslek lisesinde öğretmen olarak çalışanlar bu kapsama girer mi
  bu konularda bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen   
 12. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Prim gün sayısı olduğunda C sınıfı sınava girerek B olacak. B sınıfı 4 sene A sınıfının yerine bakabilecek. 6331 sayılı kanun yürürlük tarihi 01.01.2013 tarihinde başlıyor. sınav kasımda olsa başarılı olursan belgen Ocak ayında eline ulaşacak 3 yıl B sınıfı belgeyi kullanabileceğiz. Teknik öğretmenler C sınıfı belgeyi almışlarsa prim gün sayısı doldururlarsa sınava girip B sınıfı belgeyi kullanabilecekler.

   
 13. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı direk A sınıfına geçmek için sınava giremeyecek. B sınıfı olanlar A sınıfına geçmek için sınava girecekler.
   
 14. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  yalnız benim kafamı karıştıran bir konu var...torba yasasında ".....Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi...." der. bir üst sınıf demiyor dikkat ederseniz üst sınıflar diyor...bujradan ben prim gün sayısı tutarsa C lerde A sınavına girebilir anlıyorum...yanlışta olabilir düşüncem ama madde karıştırıyor kafayı...

   
  muhtesem yolac bu yazıya teşekkür etti.
 15. Arkadaşlar ;

  Şunu da göz ardı etmeyin bakanlık elini çabuk tutmalı yoksa kanun maddesinde dediği gibi 1 yıl içinde sınav hakkı olacak. 12.07.13 tarihinde kanun kabul edildi. Kasım ayına yetişmezse sınav sadece bahar döneminde insanlar 1 sınava girebilecekler. Ayrıca sadece SGK primine bakılmayacaktır. Düşünsenize 5 yıldır çalışıyorum mühendisim c sınıfı belgem var hiç isg ile uğraşmadım c sınıfı belge aldım duruyor direk b ye gireceğim benim aklım pek yatmıyor buna bir düzenleme gelir diye düşünüyorum.   
 16. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  Aynen öyle :))

   
 17. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık bununla ilgili ya bir tebliğ ya da yönetmelik çıkartır, biz şu an ne kadar konuşsak boş, bakanlığı bekleyip göreceğiz.

   
 18. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  C ler A sınavına girmiyor. B sınavına girecek. İlk sınavlarda geçerse önce B sonra A sınavına girerek bu sınavlarda kanun yayınladıktan 1 sene içinde geçerli. Ancak prim gün sayılarını doldurmuş olması gerekir.

   
 19. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  ok...doğru anladıysam 1 yılda 2 sınav hakkımız var...buna göre önce B sınavına giricez başarırsak 2. hakkımızı A dan yana kullanabiliriz. Hımm mantıklı baya :) tabi bunlar için de prim gün sayısı esas olacaktır...şu tebliğ umarım ay sonuna kadar yayımlanır..daha ders çalışcaz...

   
  duygutoprak bu yazıya teşekkür etti.
 20. Filizisg

  Filizisg TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar benimde kafami karistiran bir konu var.ben 18 mayis 2013 sinavini gectim.kanun 12 temmuzda cikti.simdi benim 2 sınav hakkim varmi? Sinavi kazandigim tarihmi onemli?belgemin hazirlandigi tarihmimi?belgem 12 temmuzdan sonra hazirlanmis ???

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica