Topraklama Raporu Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Topraklama Raporu Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında nazım tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nazım

  nazım TÜİSAG Üyesi  Şantiyemizde bulunan paratoner ve elektrik trafosunun topraklaması yapıldıktan sonra;hazırlanacak olan raporda; elektrik müh. adı soyadı kaşesi imzası sicil numarasından baska ne gibi bilgiler içermesi gerekiyor.Örnek topraklaması yapılmış paratoner veya trafo ölçüm raporu olan var mı?


   
 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Nazım bey merhaba,

  Teknik emniyet kontrollerinin ehil kişi ve kuruluşlar tarafından yapılması gerekiyor...

  Bu konuda EMO ( Elektrik Mühendisleri Odası ) dan yardım almanızı öneririm...

   
  huso055 bu yazıya teşekkür etti.
 3. çağlar akkoyunlu

  çağlar akkoyunlu TÜİSAG Üyesi

  nazım bey eger mail adresiniz varsa ben örnek göndere bilirim.Ölçüm yapan firma yada kişi yetkili olduğu iso belgesi,mss belgesi birde dediğniz gibi emo üye olan bir mühendis arkadaşın imzası olması şart.Paratonerinizi elektrik müh ölçemez yanlızca üreten firmalar ölçe bilir buna emo da dahil emo sadece paratonerin topraklamasuını ölçe bilir.Ve birde ölçüm yapılan aletin kalibrasyon raporuda olmak mecburiyetinde dosyada

     

   
  ANFO797 ve nacles_1986 bu yazıya teşekkür etti.
 4. berdil

  berdil TÜİSAG Üyesi

  merhaba ben bir otomotiv servisinde ortam ölçümleri yapacagım daha önce de yapmıstım ancak topraklama ve yalıtım direnci ölçümleri ilk kez yapacagım bunlarla ilgili bilgi verebiılırmısınz, yalıtım direnci ölçümüher makıne ıcın mı yapılıyor? ve topraklama yapılırken nelere dıkkat edılmelı nasıl yapılır acıl bılgı ıstıyorum lutfenn

   
 5. nazım

  nazım TÜİSAG Üyesi     

   
 6. Ahmet Çetin

  Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

  Emo üyesi Topraklama eğitimi almış mühendis paratonerin topraklamasını ölçebilir Eksikleri varsa belirleyebilir

  Sadece radyoaktif paratoneri RADYOAKTİF yetkisi olan ölçer....

   
 7. Ahmet Çetin

  Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

  http://olcum.org/yıldırımdan-korunma-kim-yapabilir.html
  Yıldırımdan Korunma-Kim Yapabilir?
  Elektrik Tesisleri Topraklamalar Yönetmeliği’nin EK-P maddesi uyarınca Elektrik Tesislerinde yapılacak ölçümlemeleri, raporlamaları ve uygunluk değerlendirmelerini EMO üyesi Elektrik, Elektrik-Elektronik ve Elektronik Mühendisleri yapabilirler.
  Bünyesinde Elektrik Mühendisi çalıştıran işletmeler bu ölçümleri kendileri yaptırabileceği gibi o yıl için geçerli Serbest Müşavir Mühendis(SMM)’lerden hizmet alabilir veya Elektrik Mühendisleri Mühendisleri Odası’ndan talepte bulunabilirler.


  http://olcum.org/topraklama-kim-yapabilir.html

  Topraklama Ölçümleri - Kim Yapabilir?
  Yapılacak ölçümlemeleri, raporlamaları ve uygunluk değerlendirmelerini EMO üyesi Elektrik, Elektrik-Elektronik ve Elektronik Mühendisleri yapabilirler. Bünyesinde Elektrik Mühendisi çalıştıran işletmeler bu ölçümleri kendileri yaptırabileceği gibi o yıl için geçerli Serbest Müşavir Mühendis(SMM)’lerden hizmet alabilir veya Elektrik Mühendisleri Mühendisleri Odası’ndan talepte bulunabilirler.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica