Topraklama Ölçümü Yapılması Gereken Işletmeler | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Topraklama Ölçümü Yapılması Gereken Işletmeler

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında darkcircle tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. darkcircle

  darkcircle TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,

  Topraklama ölçümü yapılacak yerler arasında torna ve freze tezgahları, matkaplar, CNC'ler vb. makineler şeklinde genel bir açıklama var.
  Bu konuda çok bilgi sahibi değilim.

  Mesela, endüstriyel çamaşır makinelerin olduğu bir işyerinden yılda 1 kez topraklama ölçümleri yaptırılması istenilmeli mi?

  Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.


   
 2. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  elektrikten çarpılma olduğunda ilk bakılacak şey toprak hattı ve topraklama ölçümü. Bu yüzden makina var ise topraklama olmak zorunda topraklama var ise ölçümü yapılıp uygunluğu kontrol edilmelidir.

   
  darkcircle bu yazıya teşekkür etti.
 3. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,topraklama ölçümü elektirikle çalışan tüm alet,makine ve edavatta istenilmeli,aynı zamanda ofis dahil her türlü işletmenin topraklama raporu ve ölçüm belgesi olmalı yılda 1 periyodik olarak tekrarlanmalı düşüncesindeyim,en azından ben iş yaptığım yerlerde bunu sağlamaya çalışıyorum niye mi?

  İş kazası durumunda hemen basit bir iş kazası örneklemesi yapalım:Ofis Mutfak ortamı Buzdolabı,bağlı olduğu priz,hat topraklama bağlantısından yoksun ise,topraklama bağlantısı var ama gerekli kontrolleri yapılmadı ise,çalışan yemekhane görevlisi veya her hangi bir çalışan bu kaçak akıma ve tehlikeli duruma maruz kaldı ise,sonuç iş kazası,önlem almaya yetkili birinci grup,işveren ve vekili,İG Uzmanı mevcut ise aynı derecede ortaya çıkan durumdan mesul kabul edilmektedir.

  Sonuç olarak,çalışılan yer,mekan,çalışan sayısı,tehlike sınıfına bakılmaksızın en kötü ihtimalleri göz önüne alarak risk puanını toprkalama ölçümü yapılmamış ve ilgili priz ve bağlı hatların topraklama kontrolü yapılmamış yetkili kişilerce rapor hazırlanmamış ise maksimum seviyede tutup,yapılması gereken öncelikli işler grubuna dahil edilmelidir.

  Saygılarımla;
  Enes SAKARYA
  İş Güvenliği Uzmanı
  İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul

     

   
  darkcircle ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 4. kddundar

  kddundar TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, işletmedeki bazı makinalar küçük gerilim ile çalışmaktadır, bu makinalara topraklama gerekli midir? Bu bilgiyi nerde bulabilirim yönetmelik vs. kanıtlamam için, çünkü yaptırma istemiyorlar.
  Ayrıca bazı cihazın içerisinde kendinden topraklamaları varmış bunlara gövde topraklaması gerekli midir?

   
 5. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, benim gittiğim pek çok küçük firmada ve bazı binalarda topraklama mevcut değil, yaptırmaya da yanaşmıyorlar, bu konuda nasıl bir yaptırım mevcuttur?

     

   
 6. alpinis

  alpinis TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, geçici şantiyelerde, jeneratörle elektrik verilen yerlerde topraklama kontrollerini ne sıklıkla yaptırmalıyım, ayrıca firma içinden topraklama ölçümlerini yaptırabiliyor muyum?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica