Duyuru : Tmgdk' Da Tam Zamanlı Çalışan Tmgd Lerin Başka Bir İşte Çalışamayacağını Bildiren Duyuru

Mak.Yük.Müh.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışan arkadaşlar;
Genel Müdürlüğün 05.01.2018 tarihinde yayınladığı duyuru hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.TMGDK 'larda sadece TMGD olarak çalışabilecek personel bulunabilecek mi?TMGD sayısı yeterli olacak mı?

Ekli dosyalar

• 20180105_143617_64574_1_64.docx
    14.9 KB · Görüntüleme: 207

aaucak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Firmalara verilen fiyatlar o kadar aşağılara indi ki bir de üstüne Çevre Sorumlusu ve İSG uzmanlarının çalışmaları engellendiğinde durum nereye kayar açıkçası bilemiyorum. İSG uzmanı eğer bir OSGB bünyesinde ve tam zamanlı çalışıyor ise zaman TMGD olarak çalışmaya zaten vakit ayıramayacaktır. Bu durum tabi ki sakıncalı ama yarı zamanlı olarak ve bireysel çalışan bir İSG uzmanı eğer zamanı varsa TMGD olarak çalışabilir. Bunu ancak denetimlerle görebilirler. Böyle kesin ve net bir engelleme bu süreci sıkıntıya sokacak gibi duruyor. Yaşayıp göreceğiz herhalde...

Mak.Yük.Müh.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben de aynı şekilde düşünüyorum.Kısmi zamanlı olarak çalışanlar için zaman sıkıntısı olmadığı için TMGD olarakta çalışabileceklerdi.Ancak böyle bir engelleme ile karşı karşıya kalmak çok kötü.Şu aşama da böyle bir değişiklik yapılması düşündürücü.Bu kadar kişinin sınava girip sertifika almasının ne anlamı kaldı?

scaloglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Duyuruya göre isg uzmanı tmgdk çalışamaz ikisinden birini tercih etmelidir, peki aynı iş yerinde bireysel hem isg uzmanı hemde bireysel
tmgd olmamızı engelleyecek bir durum varmı ? (sgk meslek kodu tmgd seçilecek)

Selçuk Taşpınar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Konuyu takipteyim. Osgb'de tam zamanlı çalışıyorum. Tmgd olarak da çalışmak için ne yapmak lazım çok merak ediyorum. Yoksa tüm emek ve harcanan para boşa gidecek..

murat canik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar özel sektör de iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum. Özel sektör mantığı kendi bünyemiz deki çalışanımıza aldıralım dışardan hizmet almayalım düşüncesi ile firmalar kendi çalışanlarını eğitime gönderdiler. Bu işin en başında İş Güvenliği uzmanlığı yapacaklar TMGD olarak çalışmayacak denilse firmalar da boşuna masraf etmezlerdi . Ayrıca bizlerde o sınav stresini çekmiş olmazdık.

recep yağmur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar merhaba;

özel sektörde mühendis olarak çalışıyorum.

aynı zamanda TMGD olarak da çalışabilir miyim?

şahıs olarak toplamda 5 yere TMGD olarak bakabildiğimizi sanıyorum ama yanılıyor muyum?

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar özel sektör de iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum. Özel sektör mantığı kendi bünyemiz deki çalışanımıza aldıralım dışardan hizmet almayalım düşüncesi ile firmalar kendi çalışanlarını eğitime gönderdiler. Bu işin en başında İş Güvenliği uzmanlığı yapacaklar TMGD olarak çalışmayacak denilse firmalar da boşuna masraf etmezlerdi . Ayrıca bizlerde o sınav stresini çekmiş olmazdık.

Bahsedilen kısıtlama TMDGK bünyesinde çalışanlar için geçerli. Henüz kendi firmasında ve şubelerinde görev alacaklar için böyle bir duyuru yapılmadı.
Bilginize.

Gökhan BAHÇEBAŞI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Fabrikalarda tam zamanlı TMGD olan kişilerin sigortaları TMGD meslek kodu ile mi olmak zorunda bilgisi olan var mı ?

ferhatyıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba;

şahıs olarak toplamda 5 yere TMGD olarak bakabildiğimizi sanıyorum ama yanılıyor muyum?
AYNI DURUMDAYIM KONU İLE İLGİLİ YORUMLARI OLAN VAR MI?

serkan sert

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar merhaba;

aynı şekilde özel sektörde çalışıyorum isg ve çevre görevlisi değil tam zamanlı bireysel tek yer bakabildiğimizi biliyorum ama biryerde çalışırken bireysel tek bir yerede daha bakabilecek hakkında net bir bilgi yok siğorta 30+30 gibi düşünün bilgisi olan arkadaşlar yazarsa iyi olur bireysel 5 yer eskidendi
(tmgdk lerde başka biryer çaışamaz sadece 30 gün siğorta 8 yere bakabilir bu net ama bireysel de net bir bilgi yok)

serkan sert

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar birde bireysel çalışmada 1 kişi 5 ayrı şube vaya temsilcilik bakabilir diyor peki tmgdk çalışnlar 8 ayrı işletme ama şube veya temsilcilikten bahsetmemiş.
acaba bir işletmenin 1 temsilcilliği(şube) varsa aynı vergi numarasından hizmeti tmgdk alsa 1 hizmetmi alcak veya 2 hizmet olarakmı yani 2 işletme mi olarak geçecek
başka bir değişle
bireysel olasa 5 şube için tek
tmgdk hizmet alımı 5 şube için ?

Arif Berk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Bence "bir OSGB bünyesinde tam zamanlı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışıp da TMGD olarak çalışamamak" ile "bir fabrikada Çevre Mühendisi olarak çalışıp aynı zamanda TMGD belgesini kullanamamak" aynı şey. Şu ana kadarki İSG, Çevre ve ADR mevzuat hükümlerinin bu konuyla ilgili kesişim kümesinden ben bunu anlıyorum.

MUSTAFA CAN2

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bence "bir OSGB bünyesinde tam zamanlı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışıp da TMGD olarak çalışamamak" ile "bir fabrikada Çevre Mühendisi olarak çalışıp aynı zamanda TMGD belgesini kullanamamak" aynı şey. Şu ana kadarki İSG, Çevre ve ADR mevzuat hükümlerinin bu konuyla ilgili kesişim kümesinden ben bunu anlıyorum.
aynı şey değil, Bakanlık bunu neden yaptığının açıklamasını yapmış; ordaki açıklamalardan yola çıkarsak kesişim kümesi boş küme....

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yukarıda izah edilen sebepler ve mevzuat nedeniyle TMGD Kuruluşları bünyesinde tam zamanlı olarak istihdam edilmiş TMGD lerin başka bir yerde ikinci bir işte SGK lı olarak görev yapmaları söz konusu değildir. TMGDK ve TMGD nın Mevzuatın gerektirdiği ciddi idari yaptırım kararıyla karşı karşıya kalmamaları için gereken hassasiyetin gösterilmesini önemle rica olunur.

serife akgül

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
merhaba,
Akaryakıt istasyonun da bir kişi hem isg hem çevre danışmanlığı hem de tmgd yapabilir mi bugün bize iş başvuru için gelen oldu başka bir yerde 30(otel işletmesinde )gün sgk lı görünüyormuş normalde biz firmalarla çalışıyoruz bu kişi hepsini ben yaparım dedi ve oldukça düşük ücret istedi .

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhaba,
Akaryakıt istasyonun da bir kişi hem isg hem çevre danışmanlığı hem de tmgd yapabilir mi bugün bize iş başvuru için gelen oldu başka bir yerde 30(otel işletmesinde )gün sgk lı görünüyormuş normalde biz firmalarla çalışıyoruz bu kişi hepsini ben yaparım dedi ve oldukça düşük ücret istedi .
yapabilir

Mak.Yük.Müh.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
merhaba,

TMGD olarak 30 gün sigortasını yatırmanız gerekiyor.Aynı işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak da kaç dakika çalışma süresi varsa o kadar B veya A sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak sigortası olmalı.Farklı işyerleri olsa olur.Ancak aynı işyerinde 30 günden fazla çalışılamayacağına göre hem işyeri hem de TMGD cezai durumla karşı karşıya kalır.

Mak.Yük.Müh.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Kesinlikle katılıyorum.Aynı işyerinde SGK kodu ya TMGD olacak ya da mühendis...Bakanlık açıklamasını ayrıntılı okuduğunuz zaman ortaya çıkan yorum;Bakanlık Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığının ikinci bir iş olarak yapılmasını istemiyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.