Duyuru : Tmdg Rıd Ve Tmgd Imdg Kod Sınavı Da Yapılacaktır.

ORKUN BAYIR

Üye
TÜİSAG Üyesi
DUYURU

Bakanlığımızca, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ çerçevesinde Tehlikeli madde Güvenlik Danışmanı(TMGD) ADR eğitimlerine ilave olarak tehlikeli madde güvenlik danışmanı (TMGD) RID ve tehlikeli madde güvenlik danışmanı (TMGD) IMDG Kod eğitimleri de vermek üzere eğitim kuruluşları yetkilendirilmiştir.

08 Ekim 2016 tarihinde yapılması planlanan TMDG sınavında TMDG RID ve TMGD IMDG kod sınavı da yapılacaktır. Sınava, TMDG ADR sertifikasına sahip olup, yetkili eğitim kuruluşlarından TMDG RID ve TMGD IMDG Kod eğitimi almış ve 2016 TMGD Sınav Takvimi Duyurusunda belirtilen süre içerisinde eğitimini tamamlayan kişiler girebilecektir. Sınavda, 2015 RID ve 2014 IMDG Kod dokümanları kullanılacak olup, katılımcılara 20 adet RID ve 20 adet IMDG Kod sorusu sorulacaktır.

İlgililere duyurulur.

Güner İşbilen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
konu hakkında bilgisi olan var mı?

RECEP EMİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bende izmirde 12 Ağustosta eğitime başlayacağım. Önümüzdeki hafta kurs yeri ile görüşeceğim. bilgilerimi paylaşabilirim

ahmet karakaş1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Tehlikeli maddelerin demiryolu ile taşınması ile ilgili çalışmalar yayınlanan mevzuattan da anlaşılacağı gibi beklenenden daha erkene alınmış. Bu kapsamda basitçe demiryolu ve denizyolu bağlantılı naklilyeciler başta olmak üzere tmgd istihdam etme zorunluluğu olan işletmelere hizmet verecek/vermekte olan TMGD'lerin demiryolu için RID, denizyolu için de IMDG Code ile ilgili ilave eğitim almaları ve bakanlık sınavında başarılı olmaları gerekli. (örneğin kendi iltiasak hattı/limanı olan fabrikalar, antrepolar, taşıma zincirinin tarafları vb)

Mevcut durumda TMGD-ADR belge sahiplerinin istihdam durumundaki net oranı bilmemem nedeniyle bir yoruma, polemiğe giremeyeceğim. Ancak, acizane tavsiyem TMGD-ADR belge sahiplerinin kendi durumlarında bunun muhasebesini yaparak karar vermeleri ve en azından denetimlerin sıklaşmasına, TMFB firmalarının artmasına vs paralel olarak TMGD'lerin de seçiciliğinin arttırılabilecceğini düşünüyor ve takip etmelerini tavsiye ediyorum....TMGD-RID/IMDG yetki belgesi alan kurum listesi tmkt'de yayınlanıyor.

Not olarak da ilk yetkilendirme yapıldığında çok uçuk fiyat atan kursları duymuştum, düşünenler muhakkak karşılaştırma yapsın

Saygılarımla

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.