Soru : Titreşimde Günlük Maruziyet Sınır Değerinin Aşılması Hakkında

e.akin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar,
Yol silindirlerinde yapılan titreşim ölçümünde tüm vücut titreşiminde günlük maruziyet sınır değerin aşıldığı tespit edildi (1,351/1,15). Operatörün çalışma süresi ve mola süresini düzenlemem gerekiyor ancak bu süreler hakkında bir kısıtlama bulamadım (mevzuatta/forumda). Çalıma prosedürü hazırlarken örneğin "her 1 saatlik çalışma sonunda 30 dk dinlenme" dersem uygun olur mu? Önerileriniz için şimdiden teşekkürler...

suatsahinn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yönetmelik derki; maruziyet sınır değeri hiçbir şartta aşılmamalıdır. Aşılan eylem değer olduğunda süre sınırlaması, mola vs. gibi önlemler yeterli olabilir. Sonuç olarak, maruziyetin kaynağında önlenmesi gerekmektedir.

e.akin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yönetmelik derki; maruziyet sınır değeri hiçbir şartta aşılmamalıdır. Aşılan eylem değer olduğunda süre sınırlaması, mola vs. gibi önlemler yeterli olabilir. Sonuç olarak, maruziyetin kaynağında önlenmesi gerekmektedir.
İlginize teşekkürler Suat Bey, Aşılan günlük maruziyet sınır değeri olduğuna göre, süre sınırlaması, mola yeterli olmaz mı demek istediniz? Silindirin kullanılması uygun değil, doğru mu anladım?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar,
Yol silindirlerinde yapılan titreşim ölçümünde tüm vücut titreşiminde günlük maruziyet sınır değerin aşıldığı tespit edildi (1,351/1,15). Operatörün çalışma süresi ve mola süresini düzenlemem gerekiyor ancak bu süreler hakkında bir kısıtlama bulamadım (mevzuatta/forumda). Çalıma prosedürü hazırlarken örneğin "her 1 saatlik çalışma sonunda 30 dk dinlenme" dersem uygun olur mu? Önerileriniz için şimdiden teşekkürler...
Hiç bir işveren çalışanına, senin titreşimin yüksekmiş otur dinlen demez. Bunun aşılması için iş organizasyonu düzenlemesi daha uygun olabilir. Örneğin titreşime maruz kalınan sürenin azaltılması adına, titreşim kaynağında daha az iş yaparak, diğer zamanlarda çalışanı başka bir işe yönlendirme yapılabilir. Veya body sistemi ile (çapraz eşleştirme ile) aynı kalifiye derecesine sahip 2 operatör kullanarak, işin durması da engellenebilir. Titreşim kaynağında çalışmayan işçiye de bakım gibi işler yaptırılabilir.

e.akin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlginize teşekkürler Suat Bey, Aşılan günlük maruziyet sınır değeri olduğuna göre, süre sınırlaması, mola yeterli olmaz mı demek istediniz? Silindirin kullanılması uygun değil, doğru mu anladım?
Hiç bir işveren çalışanına, senin titreşimin yüksekmiş otur dinlen demez. Bunun aşılması için iş organizasyonu düzenlemesi daha uygun olabilir. Örneğin titreşime maruz kalınan sürenin azaltılması adına, titreşim kaynağında daha az iş yaparak, diğer zamanlarda çalışanı başka bir işe yönlendirme yapılabilir. Veya body sistemi ile (çapraz eşleştirme ile) aynı kalifiye derecesine sahip 2 operatör kullanarak, işin durması da engellenebilir. Titreşim kaynağında çalışmayan işçiye de bakım gibi işler yaptırılabilir.
Teşekkürler. Kazasız günler

suatsahinn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ben teşekkür ederim. Beni anlatmak istediğim gibi anladınız. Ben yönetmeliği o şekilde yorumluyorum.

Fakat doğru olan sizin verecek olduğunuz karar. Yorum yapabilmenize yardımcı olmak adına sizinle yönetmeliğin ilgili alanlarını paylaşayım ve kararınızı siz verin. Yönetmelik bu konuda çerçeve çiziyor bize ama salt şu olmaz bu olmaz diyebileceğimiz bir konu değil.

Madde 8 - Maruziyetin önlenmesi veya azaltılması
(3)

Maruziyet eylem değerlerinin aşıldığının tespit edilmesi halinde
; işveren, mekanik titreşime ve yol açabileceği risklere maruziyeti en aza indirmek için özellikle aşağıdaki hususları dikkate alarak teknik ve organizasyona yönelik önlemleri içeren bir eylem planı oluşturur ve uygulamaya koyar:

a) Mekanik titreşime maruziyeti azaltan başka çalışma yöntemlerini seçmek.

b) Yapılan iş göz önünde bulundurularak, mümkün olan en düşük düzeyde titreşim oluşturan, ergonomik tasarlanmış uygun iş ekipmanını seçmek.

c) Titreşime maruziyeti azaltmak için bütün vücut titreşimini etkili bir biçimde azaltan oturma yerleri, el-kol sistemine aktarılan titreşimi azaltan el tutma yerleri ve benzeri yardımcı ekipman sağlamak.

ç) İşyeri, işyeri sistemleri ve iş ekipmanları için uygun bakım programları uygulamak.

d) İşyerini ve çalışma ortamını uygun şekilde tasarlamak ve düzenlemek.

e) Mekanik titreşime maruziyetlerini azaltmak amacıyla, iş ekipmanını doğru ve güvenli bir şekilde kullanmaları için çalışanlara gerekli bilgi ve eğitimi vermek.

f) Maruziyet süresi ve düzeyini sınırlandırmak.

g) Yeterli dinlenme aralarıyla çalışma sürelerini düzenlemek.

ğ) Mekanik titreşime maruz kalan çalışana soğuktan ve nemden koruyacak giysi sağlamak.

MADDE 9 – (Maruziyetin sınırlandırılması) (1)

Çalışanın maruziyeti, hiç bir koşulda maruziyet sınır değerlerini aşmayacaktır.

MADDE 13 – (Özel koşullar) (1)

b) Çalışanın mekanik titreşim maruziyetinin genellikle maruziyet eylem değerlerinin altında olduğu ama zaman zaman belirgin değişiklikler gösterdiği ve maruziyet sınır değerini aştığı durumlarda, bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesi uygulanmaz. Bu durumda; 40 saatlik ortalama maruziyet değeri, maruziyet sınır değerinden düşük olmalı ve çalışma ortamındaki farklı kaynakların neden olacağı toplam riskin, maruziyet sınır değerine ulaşıldığında oluşabilecek riskten daha az olduğu kanıtlanmalıdır.

İyi çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.