Soru Tip Merkezlerinde Ilk Yardim Eğitimi

Konu, 'İlk Yardım' kısmında asli_n tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. asli_n

  asli_n TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba,

  Doktorların olduğu tıp merkezinde personelin ilk yardım eğitimi almasına gerek var mıdır ?? Tıp merkezinde görev almaktayım, işveren doktorlarının(15 kişi) olduğunu söyleyerek diğer çalışan personel içinden(50 kişi) ilk yardım eğitimi alacak personelin ilk yardım eğitimi almasını gereksiz görüyor.

  Kıymetli görüşlerinizi bekliyorum.. Yasal olarak bu iş nasıl çözülmelidir?


   
 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Aslı hanım 50 kişinin çalıştığı bir yer ve orasıda tıp merkezi ise ayrıca çalışan 15 kişide hekim ise sizin oradaki personele ilyardım eğitimi aldırmanıza gerek yok zaten Hekimlerin asli görevleri ilkyardımdır . ilkradım eğitiminde amaç olay anında müdahele edecek kişileri yetiştirmek zaten sizin çalıştığınız bir yerde doktorlar var ise böyle bir eğitime gerek yoktur.

   
 3. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey, Sağlık kuruluslarının kapsam dısı oldugu haliyle hekimlerin veya calısanların temel ilk yardım sertifikasının aranmayacagı nerde yazıyor dayanagınız nedır? İlk yardım yönetmeliğinde iş yerlerinde ayrım yapmaksızın 1/20 ve 1/10 i temel ılk yardım sertıfıkasının zorunlu oldugundan söz etmektedır. Bu yönetmelik Hekim diplomasını temel ilk yardım sertifikası ile eşdeğer olarak görmüş müdür?

     

   
 4. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Tabiki hekim diploması ilkyardım eğitim sertifikasınında üzerindedir. Zatan sizi denetlemeye gelecek olanlar ilkyardım sertifiklarınıda soracaklarını zannetmiyorum. Açıkcası bir dayanağım yok ama alınmaması gerektiği kanatindeyim. Çünkü tıp doktoru diploması alınan tüm ilkyardım sertifikalarının üzerindedir. Sizi denetlemeye gelenler eğer sertifika sorarlarsa hekimlerin diplamalarını göstermeniz yeterli olacak diye düşünmekteyim.

   
 5. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Mantık olarak dusundugumuzde hekımlerın asli görevi oldugu ıcın gerek olmadıgını dusunebılırız. Ama Yönetmelikte bu kişi ve kurulusları kapsam dısında tutmamıs ayrıca her kurulus ıcın temel ılk yardım sertıfıkası olan ılk yardımcıların bulunması ıstenmektedır. Yönetmelik'in ilgili maddesi sertifikanın aranacagını (ozelıkle saglık kurulusları ve calısanlarını kapsam dısı tutmadıgı ıcın beyan ettıgı ıcın) bu calısanlara hekım ve saglık personellerının de dahıl oldugunu dusunuyorum.

     

   
 6. asli_n

  asli_n TÜİSAG Üyesi

  Cevaplarınız için teşekkür ederim.

  Orta yol bulmaya çalışacağım. İşveren doktorların olduğu yerde ilk yardım eğitimi aldırmayı gereksiz buluyor ancak bende iş yeri bünyesinde şoför olarak çalışanlardan yola çıkarak (dışarıda çalıştıkları için ) yönetmelikte geçen sayıda olamasa da daha az sayıda kişiye bu eğitimi aldırmamız gerektiğini bastıracağım.

   
 7. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  alix arkadaşımızın yönetmeliklere dayanarak yaptığı açıklamalara katılmakla beraber Ali beyin görüşlerine katılıyorum
  ilk yardım ekiplerine 2 doktor ismini yazmanız yeterli olacaktır
  zira denetimi hayal ediyorum gelen müfettişlerin ilk yardım ekiplerinde doktor ismini görmeleri ile beraber tekrar ilk yardımcı sertifikalarını soracaklarını hiç zannetmiyorum doktorluk mesleği bence de ilk yardım sertifikalarının üzerinde bir görevdir

  başka bir açıdan bu görüşümü teyit edecek olursak çoğu ilk yardım kurs derslerini eğitici belgesine sahip hemşireler vermekte şimdi bir düşünün hemşirenin ( kesinlikle hemşireleri küçümsediğimi düşünmeyin) verdiği bir derste doktorlar sizce garip değilmi

  ayrıca eğitmen sertifikalarında hemşire ve diğer sağlık çalışanları 10 gün giderek sınava alınırken doktor iseniz son 3 güne katılarak sınava giriyorsunuz
   
 8. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  İlkyardım Yönetmeliği resmi gazete tarihi: 22.05.2002 sayı 24762 madde -6
  Tıp doktorları ise üç günlük ilkyardım uygulamaları eğitim becerisi kursuna katılarak eğitim sonunda yapılacak sınavlarda başarılı olanlara, mesul müdür tarafından imzalanarak Sağlık Müdürü tarafından onaylanan "İlkyardım Eğitmeni Sertifikası" (EK 4) düzenlenir.
  Umarım sorularınız a cevap olur...   
  alix ve Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 9. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bir şeyleri karıştırmayalım
  soru mevzuatın istediği ilk yardımcı sertifikalı kişilerin sorulmasıydı
  sizin yazdığınız ilk yardım eğiticisi olabilmek için mevzuat şartlarıdır
  yoksa bir doktor her zaman zaten ilk yardımcıdır
  ama dediğiniz gibi eğitici olabilme şartı bahsettiğiniz 3 günlük eğitim ve sınava tabi ki bence bu da saçma

     

   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 10. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  pardon doğru teşekkürler.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica