Tıbbi Mümessiler Için Iş Kazalarını Nasıl Çözeriz?

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Tıbbi mümessilere araç kullanımı hakkında risk eğitimi veriliyor mu?

Mesela ilaç firmasının İS Güvenlik Uzmanı tüm mümessileri toplayıp, "Arkadaşlar mıcırlı yolda 80 ile giderseniz şu şu şu kazaları yaparsınız" diye eğitim vermedi diyelim. Sonra buradaki şanssız arkadaş bu kazayı yaptı.

Suç İSG Uzmanında mı işveren de mi? yoksa bu iş yeri dışında olduğu için risk dışı mıdır. Fakat kanunda yazdığı gibi " iş verenin bir araç vermesi ile çalışanın iş bölgesine ulaşımı" tarzında bir durum.

Ben çözemedim söz sizde...!!

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Mesela ilaç firmasının İS Güvenlik Uzmanı tüm mümessileri toplayıp, "Arkadaşlar mıcırlı yolda 80 ile giderseniz şu şu şu kazaları yaparsınız" diye eğitim vermedi diyelim. Sonra buradaki şanssız arkadaş bu kazayı yaptı.

Suç İSG Uzmanında mı işveren de mi? yoksa bu iş yeri dışında olduğu için risk dışı mıdır. Fakat kanunda yazdığı gibi " iş verenin bir araç vermesi ile çalışanın iş bölgesine ulaşımı" tarzında bir durum.

şuç ne uzmanda ne işverende şuç yolda ve şöferde. Şöferler mıcırlı yolda 80 ile giderse şu şu şu kazaların yapılacağını bilmek zorunda. Ehliyeti var. Karayolları trafik kanununa göre şöferler yolun durumunu gözeterek araç kullanmak zorunda.
her kazada işveren suçlu olacak, iş güvenliği uzmanı varsa o da suçlu olacak, hapis yatacak tazminat ödeyecek diye bir kaide yok.

şuan fabrikadasın, bahçeye uçak düştü 10 ölü. acil durum planında belirtmedin diye şuçlumuyum ben.

şantiyedesin, yakında ki askeri bölgede tatbikat vardı top mermisi inşaata düştü 10 işçi öldü. önlem almadık, önceden tahmin etmedik diye şuçlu muyuz.

bazı önlemler yasalara uyum için, tazminat, hapis cezalarından korunmak için alınır.
bazı önlemlerde vicdan, insanlık, personel memnuniyeti, iş kaybı yaşanmaması, profosyonellik için alınır.

tıbbı mumessillere verilecek eğitim bu ikinci gruba girer.

chemistanbul

Banned
ben bu mesleğe tıbbi mümessillikten geçtiğim için çok net yanıtlayabileceğimi düşünüyorum.öncelikle araç kullanımı hakkında bilgi verlmiyor birçok firmada.bazıları sadece ehliyet var mı diye bakıyor.sürücülüğünü denetlemiyor.bazıları denetliyor.bazı kurumsal firmalar ise özel pistlerde eğitim veriyor, ama çok az.

geçen sene firmada çalışan bir arkadaşımız şehirler arası yolda bir şehirden diğerine giderken kaza geçirdi ve vefat etti.iiş kazası olarak değerlendirilmedi.benim bildiğim kadarıyla.

çünkü şuan inşaat sektöründe nasıl çarpıklıklar varsa mümessilliktede aynıları var.esnek mesai saatleri bulunduğundan kimse bunları çözemiyor.çözmüyor.o nedenle kaçak orada da mevcut.ilaç sektöründe mevcut İSG uzmanları genelde fabrikalarda çalıştıkları için bu noktada eğitim vermiyorlar.sorumlulukları içinde değil sanırım.

ama bu durum iş kazasıdır.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben bu mesleğe tıbbi mümessillikten geçtiğim için çok net yanıtlayabileceğimi düşünüyorum.öncelikle araç kullanımı hakkında bilgi verlmiyor birçok firmada.bazıları sadece ehliyet var mı diye bakıyor.sürücülüğünü denetlemiyor.bazıları denetliyor.bazı kurumsal firmalar ise özel pistlerde eğitim veriyor, ama çok az.

geçen sene firmada çalışan bir arkadaşımız şehirler arası yolda bir şehirden diğerine giderken kaza geçirdi ve vefat etti.iiş kazası olarak değerlendirilmedi.benim bildiğim kadarıyla.

çünkü şuan inşaat sektöründe nasıl çarpıklıklar varsa mümessilliktede aynıları var.esnek mesai saatleri bulunduğundan kimse bunları çözemiyor.çözmüyor.o nedenle kaçak orada da mevcut.ilaç sektöründe mevcut İSG uzmanları genelde fabrikalarda çalıştıkları için bu noktada eğitim vermiyorlar.sorumlulukları içinde değil sanırım.

ama bu durum iş kazasıdır.

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu henüz yürürlüğe girmediği için 4857 sayılı iş kanununda bulunan maddeler üzerinden baktığımızda sanayiden sayılan, altı aydan uzun süreli çalışılan ve 50 den fazla çalışanı olan tanımına girmediği için haklısınız iş güvenliği uzmanlarının sorumluluk alanına girmiyordu. Ancak yapılan işin hangi tehlike sınıfına girdiğine baktıktan sonra yeni kanunda yazılı olan yürürlüğe giriş tarihinden sonra iş güvenliği uzmanından hizmet alınması gerekecek...

Yukarıda anlattığınız olayda da çalışan işini gördüğü sırada, işveren tarafından verilen araçla iş için görevli olarak yolda kaza geçirdiği için eski kanun ve yönetmeliklere göre iş kazası geçirmiştir...Yeni kanunda ve çıkacak yönetmeliklerde de bunun değişeceğini zannetmiyorum...

Yeni kanun ve çıkacak yönetmeliklere göre de iş güvenliği uzmanının eğitim anlamında ayrıca araç kullanma talimatları hazırlaması, araç bakımlarının düzenli olarak yaptırılması v.b. konularda çalışması gerekecek...

Yasal sorumluluklarımız gereği olması gereken bütün çalışmaları yaptığımızda neden suç iş güvenli uzmanında olsun... Nasrettin hocanın dediği gibi hiç mi hırsızın suçu yok ? :)

burcugozacan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

sevgili eski mn li arkadaşım aslında firmalar ileri sürüş teknikleri ve emnıyet kemeri takmaya sevk ıle ilgili eğitimler vermeli evet ama bunu bazı fırmalar yapıyor o kadar genelde mumessıller kotu araç kullanıyor vakıtle yarışıyorlar burcu manısa:)))

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Öncelikle şu an geçiş dönemi olması itibariyle ufak tefek karışıklıklar var. Açıkcası ben herşeyi 6331 ışığında hareket ederek çözmeye çalışıyorum. Zaten bu kanunun bazı maddeleri şu an yürürlükte , yürürlüğe girecek olanların çoğuda kapsam ile ilgili yani bu kanunun tüm maddelerini mevcut çalışmalarımızda işlerlik kazandırmamız.Bizim açımızdan bir zarar teşkil etmez diye düşünüyorum. Hatta daha rahat bir uyum sağlar. Özellikle sen 30.06.2013 de bunu uygulamak zorundasın şeklinde bir şey söylersek. Bunu şimdi yaptırmamız da çok zor olur.
Mümessillik mesleği ve bunların trafikle olan ilişkisi bir noktaya kadar İSG uzmanını bağlar. Herşeyden önce biz çalışanlara " genel iş sağlığı ve güvenliği kuralları " eğitimleri vermeliyiz. Ve bu eğitimler yapılan işle alakalı olmalı. Burada kim ne iş yapıyorsa ona uygun bir eğitim düzenlenmeli.Dolayısıyla , mümessiller için başta trafik ve gidilen hastanede görülen her şişeyi ellememelerini içeren bir eğitim olabilir.Şu kesinlikle unutulmamalıdır. Biz ne trafik polisiyiz ne de fahri trafik müfettişi , en nihayetinde olan kaza sürücünün hatası ile olması muhtemeldir. Ve bu hatanın giderilmesi üstüne çalışabilirsiniz.

Hakkı Varol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Geç kalmışız ama,

Temel ISG eğitimi yanında ileri sürüş teknikleri de verin arkadaşlara, dosyalarında bulunsun ve kendileri değil şirket sağlasın eğitimi. İş dışında araçları kullanmamaları için kesinlikle yazılı bildirimde bulunun (araç teslim fişi ya da zimmet formuna iliştirin.)

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,
Şirketler araçları teslim ederken öyle belgeler imzalatıyorlar ki,
Borcum bitince ruhsat kaydını ne zaman üzerime alabilirim diye düşünüyorsunuz,
Ehliyet olan her sürücü ölümcül hataları mutlaka biliyordur.
Ekstra gel biz sana sürüş teknikleri öğretelim demek, işin profesyonellik tarafı,
Bununla ne çalışan , ne de çalıştıran ilgilenir,
Tabi ki istisnalar hariç
Kazasız günler dilerim,

erol g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Sektörde çalıştığım için ben de katkıda bulunmak isterim. Kurumsal yabancı firmalarda ileri sürüş eğitimi almak zorunludur. Bu sürüş eğitimini geçemezseniz aracınız teslim etmezler. Araçla kaza yaptığınızda bir şekilde hastanelik bir durumunuz olursa hastanede iş kazası geçirmiş olarak işlem görüyorsunuz. Bir de eğer filoların size yapmış olduğu sözleşmeyi incelerseniz orada düşünebileceğiniz her ayrıntı ama her ayrıntı yazıyor. Başımıza bir iş geldiğinde okuduğumuz için sözleşmeyi bilemiyoruz tabi önceden. Kaza sonucu işten tazminatsız fesih hakkı doğuran maddeler bile yazılı. (İş kanunu 25. madde)

erol g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Not: Yukarıda yazdığım tüm maddeler kendimin ya da iş arkadaşlarımın yaşadığı şeylerden çıkan sonuçlardır.

roninx35

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar sürekli araç kullanan çalışanlara ileri sürüş eğitimi araç kulanma talimatı tebliği başka yapılması gerekenler varmıdır

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar sürekli araç kullanan çalışanlara ileri sürüş eğitimi araç kulanma talimatı tebliği başka yapılması gerekenler varmıdır
Bu tamamen firmanızın hangi riskleri öngördüğü ile alakalıdır. Konu başlığına uygun olsun diye ilaç mümessilliğini seçelim. Tüm her şeyden evvel risk değerlendirmesi yapılmalıdır. risk değerlendirmesi sonucunda da çözüm önerileri de tek tek ele alınmalıdır. Bu çözüm önerileri malumunuz üzerine risk değerlendirme ekibi tarafından üretilmedir. Tüm bunların sonucunda, hangi riskler var, çözüm önerileri nelerdir. sorularına işte bu heyet cevap vermelidir. Risk değerlendirmesi yapılmadan, verdiğiniz eğitim belki askıda kalmaz ama şahsi kanaatimdir, sizi bir yere de götürmez. Alınacak her türlü karar heyet tarafından alınmalıdır, işverene de onaylatılmalıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.