Tez Çalışması

Yasmnorhn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
iş sağlığı ve güvenliği tez çalışmam için konu önerimi yapabilir misiniz?

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tezsiz Yüksek Lisans için yapılması istenen proje ödevine de hocalar tez diyor. Eğer tezsiz yüksek lisans ise, UTM (Ulusal Tez Merkezi)'de kısa bir dokümantasyon taraması, copy paste alıntılar, 50-60 sayfa ile biter gider. Sunumu için de 20 yansı yeterli. (Bazen hocalar sunum isteyebiliyorlar)

Tezli Yüksek Lisans için :
1) Devlet üniversitesi = En güçlü olduğunuz konu üzerinden Evren-Örneklemle yürüyün. UTM üzerinde Evren üzerinde bir dokümantasyon incelemesi yapmanızda fayda var. -Hocalar çok akademik kasıyorlar, bilginiz olsun- 120 - 130 sayfa, ortalama 40 yansı yeterli.
Ancak burada özellikle tez danışmanı hocanızın NİTEL mi? NİCEL mi? araştırma istediğini netleştirmeniz lazım. Sonra dönüş olursa, bırakıp gitme aşaması bile oluyor.
Buna bir iki örnek yazalım :
+ İşyerlerinin Yangından Korunmasına dair Kullanılan Yangın İhbar Sistemlerinin Etkinlik ve Yetkinliklerinin İncelenmesi. (NİTEL) Dokümantasyon taraması. 15 kroki/Resim.
+ Kazı İşlerinde Toprak Yapısının Olası İş kazalarına Etkilerinin Jeolojik Yönden İncelenmesi (NİTEL) Dokümantasyon taraması. 15 Kroki/Resim.
+ (Sektör yazılmalı) İşyerlerinde Çalışanların moral ve motivasyonunun iş kazalarının azaltılmasında etkilerinin incelenmesi (NİCEL) Bir Anket, 10 grafik+10 yorum aynen devam.

2) Özel üniversite = Fark etmez, 70 - 80 sayfa; en rahat yürünecek konu üzerinden Evren-Örneklem yürüyün.
Örnek,
+Tekstil sektörü (EVREN)- Pastal Bantlarında (ÖRNEKLEM) Toz (veya) Gürültü Maruziyetinin Azaltılmasında kullanılacak KKD'lerin tespitinde uygulanacak etkin metodların incelenmesi. (NİTEL)
+ İş Başı Konuşmaları (veya) Periyodik Eğitim Planlarının hazırlanmasına iş kazalarının azaltılmasına etki eden faktörlerin incelenmesi (NİTEL)
+ Marketlerde ergonomik uyumsuzluklarının iş kazalarına etkilerinin incelenmesi (NİCEL) Basit 20 soruluk bir anket, bir alışveriş market gezisi.

Son olarak:
> Tez veya bitirme projesinin adını ne kadar uzun yazarsanız o kadar iyi olur. Çok derin manalar katıyor teze/projeye. :)
> NİCEL Tezlerin evrak işlemleri biraz fazla olabiliyor. Örneğin Etik Belgesi Müracaatı, Okuldan Yetki Belgesi Alım Müracaatı vb. Sonrasında da bunların SPSS sistemine adaptasyonu, veri girişi vb. yorabiliyor.
> Derseniz ki, bu örnekler haricinde neler olabilir? Genel bir liste ekledim.
> Bir tane de UTM üzerinde zamanında yapılan bir tez dokümantasyon tarama listesi bulmuştum. Onu da ekledim. Ancak bir dünya var artık. Girip bir bakın.
Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• TEZ KONULARI.docx
    12.5 KB · Görüntüleme: 20
  • tezler.pdf
    248.7 KB · Görüntüleme: 22
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.