Soru : Tespit Ve Öneri Defterinin İşverence Saklanması

E.Özlem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kısmi zamanlı hizmet verdiğim inşaat firmasının ziyaret etmiştim. Tespit ettiğim eksiklikleri ve önerileri yazmak için defteri istediğimde işveren defteri vermeyeceğini söyledi. Gerekçesi çok madde yazıyorsun oldu. Böyle durumlarda nasıl bir yol izlemek gerekir. Değerli bilgilerinizden yararlanmak isterim

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Şimdi bakanlığa şikayet etseniz işinizden olursunuz, etmeseniz risk alırsınız...
Bence önce iletişim yolu tercih edilmeli. Konuşmayı deneyin. Bu esnada da kendinize mutlaka bir defter tutup olanı biteni, iş veren ile yaptığınız görüşmeleri, önerilerinizi vs. kaydedin.

E.Özlem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şimdi bakanlığa şikayet etseniz işinizden olursunuz, etmeseniz risk alırsınız...
Bence önce iletişim yolu tercih edilmeli. Konuşmayı deneyin. Bu esnada da kendinize mutlaka bir defter tutup olanı biteni, iş veren ile yaptığınız görüşmeleri, önerilerinizi vs. kaydedin.
İletişim yolunu tercih ettim her türlü açıklamayı defalarca yaptım. En basit önlemi bile aldırın bugün bekleyeceğim deftere yazmayacağımı söyledim. Ama hiçbirşey degişmedi. Önlem almıyorlar defteri de yazdırmıyorlar. Örnek verecek olursam yüksekte çalışma var ,stadyum inşaatının çatısını yapan işçiler önlem almadan soğukta alelade tırmanarak calışma yapmaktalar. Her gittiğimde defteri doldurmamam için yogun baskı vardı son gittiğimde defter saklandı.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İki şık var,
Ya vurdum duymaz olacaksınız hiç uğramayacaksınız, her türlü riski de peşinen kabul edeceksiniz.
Ya da ivedilikle CİMER üzerinden şikayet edeceksiniz.
Ben ikincisini yapardım diye düşünüyorum. Sağlık herşeyden önemli, heleki akıl sağlığı. Her gece uykularım kaçacaksa ve tamamen etkisiz eleman isem neyleyim öyle işi, parayı.
Rızkı veren Allah' tır, açlıktan ölenini de görmedim. Tabi bu tamamen subjektif kendi görüşümdür.
Bu arada yanlış anlaşılmasın; sanki piyasa da çok iş var, iyi paralar, iyi yerler var demiyorum. Hiç iş yapmamaktan da bahsetmiyorum. Sadece bu işi gerekirse yapmayın diyorum. Üç aşağı beş yukarı bir sürü iş var. Belki daha stabil, monoton, belki biraz daha ağır ama en azından ucunda ışık var. Her akşam evinize gideceğinizi biliyorsunuz. Acaba hapse düşermiyim diye düşünmüyorsunuz.

Ömer Faruk Karakısa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
işyerinin KEP adresine uyarılarınızı mesaj atın

E.Özlem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İki şık var,
Ya vurdum duymaz olacaksınız hiç uğramayacaksınız, her türlü riski de peşinen kabul edeceksiniz.
Ya da ivedilikle CİMER üzerinden şikayet edeceksiniz.
Ben ikincisini yapardım diye düşünüyorum. Sağlık herşeyden önemli, heleki akıl sağlığı. Her gece uykularım kaçacaksa ve tamamen etkisiz eleman isem neyleyim öyle işi, parayı.
Rızkı veren Allah' tır, açlıktan ölenini de görmedim. Tabi bu tamamen subjektif kendi görüşümdür.
Bu arada yanlış anlaşılmasın; sanki piyasa da çok iş var, iyi paralar, iyi yerler var demiyorum. Hiç iş yapmamaktan da bahsetmiyorum. Sadece bu işi gerekirse yapmayın diyorum. Üç aşağı beş yukarı bir sürü iş var. Belki daha stabil, monoton, belki biraz daha ağır ama en azından ucunda ışık var. Her akşam evinize gideceğinizi biliyorsunuz. Acaba hapse düşermiyim diye düşünmüyorsunuz.
Vurdum duymazlık bana göre de değil. Başka firmalarada hizmet veriyorum hicböyle bir sorun ile karşılaşmadım. Cimere şikayet sonrasında nasıl bir süreç gelişir. Yaptırımı olur mu bilemiyorum. Askeri iş müfettişi denetimden geçen bir firma. Çoğu eksik görmezden gelindi maalesef

E.Özlem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
işyerinin KEP adresine uyarılarınızı mesaj atın
Kep mesajı kurumsal firmanın adresini söylüyorsunuz sanırım. Yazamadığım tespit ettiğim uygunsuzları "Saha gözlem raporu" hazırlayarak kişisel mail adreslerine ilettim. Görev anlamında ne kadar etkisi olur bilemiyorum defter ile kıyaslandığında.Kurumsal mail adresine iletmeyi düşünmemiştim. Teşekkürler

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Vurdum duymazlık bana göre de değil. Başka firmalarada hizmet veriyorum hicböyle bir sorun ile karşılaşmadım. Cimere şikayet sonrasında nasıl bir süreç gelişir. Yaptırımı olur mu bilemiyorum. Askeri iş müfettişi denetimden geçen bir firma. Çoğu eksik görmezden gelindi maalesef
CİMER ilgili bakanlığa gönderiyor oda ilgili ilin valiliğine ve işteftişe. Birşey olur olmaz bilemem. Türkiye de herşey olabilir, hiçbir şey olmayadabilir. Ama siz dilekçe hakkınız ile en baş kuruma şikayette bulunmuşsunzdur artık ve her hakim bunu kabul etmek durumunda.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
:)

vqSUb.jpg

E.Özlem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
CİMER ilgili bakanlığa gönderiyor oda ilgili ilin valiliğine ve işteftişe. Birşey olur olmaz bilemem. Türkiye de herşey olabilir, hiçbir şey olmayadabilir. Ama siz dilekçe hakkınız ile en baş kuruma şikayette bulunmuşsunzdur artık ve her hakim bunu kabul etmek durumunda.
Bağlı olduğum Osgb herşeyi askıya almam gerektiğini söyledi. Bilgilendirme mailini onlara rağmen attım. Bugün inşaat firması iş kazası yaşadı maalesef.Bundan sonra iş güvenliğine bakış açılarının değişmesini ümit ediyorum. Osgb olmasaydı çoktan Cimere başvurdum şu an sonuçlarını bilemiyorum teşekkür ederim

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bağlı olduğum Osgb herşeyi askıya almam gerektiğini söyledi. Bilgilendirme mailini onlara rağmen attım. Bugün inşaat firması iş kazası yaşadı maalesef.Bundan sonra iş güvenliğine bakış açılarının değişmesini ümit ediyorum. Osgb olmasaydı çoktan Cimere başvurdum şu an sonuçlarını bilemiyorum teşekkür ederim
"Askıya almak"tan kasıt nedir burada?

E.Özlem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
"Askıya almak"tan kasıt nedir burada?
Osgb olanların üzerinden biraz zaman geçsin, zaman geçene kadar da mail atmazsın defter yazmazsın önerisinde bulundu. Açıkçası düzenli ödeme yapan bir inşaat firması olduğu için Umursamıyorlar olanları.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Osgb olanların üzerinden biraz zaman geçsin, zaman geçene kadar da mail atmazsın defter yazmazsın önerisinde bulundu. Açıkçası düzenli ödeme yapan bir inşaat firması olduğu için Umursamıyorlar olanları.
Belki "iş bulmak kolay mı?" diyenler olacaktır ama ilk fırsatta ayrılmanızı tavsiye derim. Ben OSGB'de sorumlu müdür olarak çalışıyorum. Bahsettiğiniz gibi defteri vermeme durumu olmadı ama "defteri kaybettik", "dolap kilitli anahtar bende yok" gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Bu durumlarda arkadaşlara özellikle tutanak tutmalarını, İGU, İH, DSP kim varsa imzalamalarını, saha denetim raporuyla birlikte tutanağı "ellerinde ne kadar mail adresi varsa hepsine" atmalarını söylüyoruz.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Belki "iş bulmak kolay mı?" diyenler olacaktır ama ilk fırsatta ayrılmanızı tavsiye derim. Ben OSGB'de sorumlu müdür olarak çalışıyorum. Bahsettiğiniz gibi defteri vermeme durumu olmadı ama "defteri kaybettik", "dolap kilitli anahtar bende yok" gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Bu durumlarda arkadaşlara özellikle tutanak tutmalarını, İGU, İH, DSP kim varsa imzalamalarını, saha denetim raporuyla birlikte tutanağı "ellerinde ne kadar mail adresi varsa hepsine" atmalarını söylüyoruz.
Syn Erkan FINFIKLI;
en son geçirdiğim denetleme de, bu konu ile ilgili müfettiş meslektaşıma şu sorumu sordum.'' İşverenin defteri bittiği durumlarda (ve yenilemediği durumlarda) veya defteri bizden sakladığı durumlarda bir tutanak tutsak . iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı imza altına alsak . onaylı defter yerine ? '' yeterli olur mu? şeklinde... müfettiş arkadaşlar; olumsuz cevap verdiler. bakanlığa bildirim hakkımızın olduğunu bunu da sonuna kadar kullanmamızı tavsiye ettiler.
Tüm meslektaşlarıma;
İşsiz kalma kaygısı ile yapılacak bir mesleğimiz yok . Mevzuata çok iyi hakim olalım. önce kendimizi sonrada çalışan emekçilerimizi düşünerek bu işi yapalım... yoksa iş kazalarında (işimi kaybetmeyim derken) kusur oranlarımız nedeniyle bizler üzülürüz.. mevzuatın bizlere verdiği hakları sonuna kadar kullanmamız ve bu konuda mücadele vermemizi tavsiye ederim.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Syn Erkan FINFIKLI;
en son geçirdiğim denetleme de, bu konu ile ilgili müfettiş meslektaşıma şu sorumu sordum.'' İşverenin defteri bittiği durumlarda (ve yenilemediği durumlarda) veya defteri bizden sakladığı durumlarda bir tutanak tutsak . iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı imza altına alsak . onaylı defter yerine ? '' yeterli olur mu? şeklinde... müfettiş arkadaşlar; olumsuz cevap verdiler. bakanlığa bildirim hakkımızın olduğunu bunu da sonuna kadar kullanmamızı tavsiye ettiler.
Tüm meslektaşlarıma;
İşsiz kalma kaygısı ile yapılacak bir mesleğimiz yok . Mevzuata çok iyi hakim olalım. önce kendimizi sonrada çalışan emekçilerimizi düşünerek bu işi yapalım... yoksa iş kazalarında (işimi kaybetmeyim derken) kusur oranlarımız nedeniyle bizler üzülürüz.. mevzuatın bizlere verdiği hakları sonuna kadar kullanmamız ve bu konuda mücadele vermemizi tavsiye ederim.

Ogün Bey,

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Doğrusu bu zamana kadar bakanlığa bu konuda bir bildirimimiz olmadı. Yönetim olarak işveren ile temasa geçip sorunu çözmeye çalışıyoruz. Olumlu dönüş alamadığımız takdirde, sözleşmeden doğan hakkımızı kullanarak fesih yoluna gidiyoruz.

E.Özlem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bir taraftan iş arıyorum başvuruda bulundugum yerler de var. Geri dönüşler yok maalesef. Sorunların umursanmadığı ve görevimin engellendiği yerde de kalmak istemiyorum. Saha gözlem raporu ve tutanak işe yaramayacaksa eğer geriye sadece çözüm olarak şikayet etmek kalıyor.işveren ile sonkez konuştuktan sonra bu hakkımı kullanmam gerekiyor. Saha gözlem yollayarak da devam edemem, görevini yapmana engel olunuyorsa neden bildirmedin gibi bir soruyla karşılaşabilirim. 3 ay sonra inşaat firmasının proje işi bitecek. O zamana kadar şikayet sonuçlanır mı bilemiyorum

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.