Soru : Tespit Ve Öneri Defteri Onaylatılması

fundad

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
tespit ve öneri defterinin onaylatılması ile ilgili internette ÇSGB müdürlüğü veya notere onaylatılmalı deniyor. bulunduğum bölgede ÇSGB müdürlüğü yok. bir sayfada işkur müdürlüğüne onaylatılabilir diyordu. işkur'da ÇSGB'ye bağlı ancak aynı işi görür mü bilemedim.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;
Evet İşkur'dan da onaylatabilirsiniz, her hangi bir problem yaşanmayacaktır.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hocam işkura gider ken dilekçe ile git firma yazsın aşagıdaki projelere ait defterlerin onaylanmasını istiyorum diye

fundad

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
isg kurulu karar defterini de onaylatıyor muyum?

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
isg kurulu karar defterini de onaylatıyor muyum?

Hayır. Kurul defteri onaylatılmıyor. Onaylı defter ( tespitlerin ve önerilerin yazıldığı defterdir ) onaylandırılma zorunluluğundan dolayı bu ismi almıştır.

fundad

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
bende onaylanmasına gerek yok diye biliyordum ancak bu forumda da diğer sitelerde de onaylanması ile ilgili bişeyler okudum. yanlışlık var demek ki o içeriklerde.

murat isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Mevzuatta kurul defteri ve onaylatılması diye bir durum yoktur.Söylediğiniz gibi yanlış bilgilendirmelerden kaynaklanıyor

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Hayır. Kurul defteri onaylatılmıyor. Onaylı defter ( tespitlerin ve önerilerin yazıldığı defterdir ) onaylandırılma zorunluluğundan dolayı bu ismi almıştır.
Kurul defteri diye bir zorunluluk yok . İSG kurulları hk yönetmelikte , isg kurul kararları yazılı hale getirirlir ve kurul üyeleri imzalar saklanır anlamında bir ibare vardır. Kurul defteri defter onayı vb yoktur.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kurul defteri diye bir zorunluluk yok . İSG kurulları hk yönetmelikte , isg kurul kararları yazılı hale getirirlir ve kurul üyeleri imzalar saklanır anlamında bir ibare vardır. Kurul defteri defter onayı vb yoktur.

Doğrudur. Yönetmelikte belirtildiği şekilde kurul kararları yazılı hale getirilir ve kurul üyeleri imzalar ve bu tutanaklar saklanır.

"MADDE 10 – (1) İşveren veya işveren vekili, kurul için gerekli toplantı yeri, araç ve gereçleri sağlar.
(2) İşveren veya işveren vekili, kurulca hazırlanan toplantı tutanaklarını, kaza ve diğer vakaların inceleme raporlarını ve kurulca işyerinde yapılan denetim sonuçlarına ait kurul raporlarını, iş müfettişlerinin incelemesini sağlamak amacıyla, işyerinde bulundurur."

dan hareketle bazı iş yerleri bu kararları tek bir defterde toplayarak, bu deftere de kurul defteri, kurul karar defteri yada karar defteri gibi isimler vermekte ve iş müfettişlerinin inceleme esnasında tüm kararları tek bir defterde inceleyebilmesine olanak sağlamaktadır.
Burada gaye ayrı ayrı tutanakların muhafazasını sağlamaktansa, birbirini takip eden sayfalar halinde tutanakları muhafaza etmektir.

Yönetmelikte böyle bir defterden söz edilmemektedir.

İyi çalışmalar dilerim.

Yldrmbuse

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
merhabalar, şirket için bende tespit ve öneri defteri ile protokol defteri aldım. tespit ve öneri defterinin onayı için işkura hangi belgeler ile gitmek gerekiyor..her yerde farklı belgeler yazıyor...birde protokol defterini de onaylatmak gerekiyorsa nereye onaylatılmalı...ayrıca yine hangi belgeler gerekli..yardımcı olursanız sevinirim..
teşekkürler

Buğra58

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
merhabalar, şirket için bende tespit ve öneri defteri ile protokol defteri aldım. tespit ve öneri defterinin onayı için işkura hangi belgeler ile gitmek gerekiyor..her yerde farklı belgeler yazıyor...birde protokol defterini de onaylatmak gerekiyorsa nereye onaylatılmalı...ayrıca yine hangi belgeler gerekli..yardımcı olursanız sevinirim..
teşekkürler
Protokol defterini onaylatmanıza gerek yoktur. Tespit ve Öneri Defteri Onayı İçin Her ilde farklı uygulama söz konusu.
Ankara'da iş yerinin bağlı olduğu iş-kur'a defteri doldurup (iş yeri hekimi bilgileri iş güvenliği uzmanı bilgileri, iş yeri bilgileri, iş yeri kaşesi, işveren veya vekilinin imzası ve iş yeri sigorta sicil no) sayfaları numaralı bir şekilde götürdüğünüz takdirde onaylıyorlar.
İstanbul'da iş yerinin bağlı olduğu iş-kur'a defteri doldurup (iş yeri hekimi bilgileri iş güvenliği uzmanı bilgileri, iş yeri bilgileri, iş yeri kaşesi, iş veren veya vekilinin imzası ve iş yeri sigorta sicil no) sayfalaları numaralı bir şekilde bunların yanında iş güvenliği uzmanı sözleşmesi, iş yeri hekimi sözleşmesi, iş yeri ticaret sicil gazetesi örneği, vergi levhası örneği, ve defter onaylatılacağına dair bir dilekçe ile birlikte işveren ya da vekilinin bizzat gitmesi gerekiyor. Keza gidecek olan işveren vekili ise noter onaylı vekaletnamesinin örneğini de istemektedirler. Bu arada İstanbul için işyeri hekimi ve igu'nun kaşesinin defterde olmasına dikkat ediyorlar.
Kocaeli için ise İstanbulda saydığım evrakları aynen istemekteler fakat işveren ya da işveren vekil şartı aramıyorlar.
Diğer iller için prosedür ne şekildedir ayrıntısını bilmiyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.