Soru Tespit Ve Öneri Defteri Hakkında

Konu, 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' kısmında ersin_0041 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri ile ilgili bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim,
  şimdi benim çalıştığım işyerinde 4 tane ticari unvan(şirket ismi) var bu şirketlere açılan SGK kodlarının bazılarının faaliyet konuları aynı bazıları farklı(örneğin birisi depolama üzerine açılmış birisi çelik üretimi diye) bu 4 şirkette aynı adreste(şirketler 3 kardeş üzerine) ve aynı çalışma alanında çalışmaktadırlar.

  şimdi ben bu 4 şirket için ayrı ayrı 4 deftermi onaylatmam gerekiyor. yoksa tek defterde SGK kodu yazmadan şirketin adresini yazıp noterden onaylatmam yeterli olacakmıdır.?


   
 2. merve3535

  merve3535 TÜİSAG Üyesi  Aynı durum benim çalıştığım şirkettede var. 2 şirket ismi her birine de birer tane tespit ve öneri defteri mevcut.
  Aynı durum benim çalıştığım şirkettede var. 2 şirket ismi her birine de birer tane tespit ve öneri defteri mevcut.

   
 3. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  şimdi benim çalıştığım işyerinde 4 şirket ve bu 4 şirkete ait 7 tane SGK kodu var ve bu 7 SGK koduda aynı adreste çalışmakta. sıkıntı şu bir adrese 7 defter açtın bir eksik buldun hagi deftere yazıcan hadi hepsine yazdın kime imzalatıcan (iş çok uzuyor arkadaşlar)
  ben şöyle bir yol izlesem olur mu. tespit ve öneri defterine şirketin adresini yazıp daha sonra bunu noterde onaylatsam aynı zamada bu 4 şirket için genel müdürü işveren vekili olarak atsalar sorunu çözermiyim. Adres belli şirketin vekili belli ne diyorsunuz olur mu?

     

   
  Last edited by a moderator: 18 Şubat 2014
 4. merve3535

  merve3535 TÜİSAG Üyesi

  Bence olur çünkü yapılan iş bir.Siz zaten defter alsanız bile 7 tane almanız gerekmiyor SGK siciline değil şirket adına alıyorsunuz defteri çünkü.
  Örneğin bizde 130 tane SGK kodu var 130 defter almamız gerekir o mantıkla bakarsak :evet:
  ben iki şirket adına iki deftere de yazıyorum önerilerimi..

   
  musty0786 bu yazıya teşekkür etti.
 5. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  Bizde 4 şirket var birbirinden bağımsız 4 tane defter alırsam iş çözülüyor gibi. 4 defterede aynısını yazmak biraz amelelik olacak ama napalım.

     

   
  Last edited by a moderator: 18 Şubat 2014
 6. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Şimdi benim firmamın bir şantiyesi var. Şirket merkezi Beşiktaş ta ama şantiye örneğin Gebze de. Noter den onaylı olduğu zaman , noterin yapıştırdığı evrakta şirket adı ve adresi yazıyor. Adres kısmında Beşiktaş adresi yazıyor. Ancak ikinci sayfada işyeri adresi olarak şantiye adresi ve uzman, hekim isimleri yazıyor. Şimdi bu defteri müfettişin kabul etmemesi mümkün müdür. Ayrıca SGK numarası ile onaylatmamızı istedi asıl işveren yetkilisi. Ama Gebze deki noter şöyle diyor ; il dışı olduğu için İstanbul'daki onaylamadı, Gebze deki noter de merkeziniz İstanbul da oradaki notere onaylatın diyor. Arada kaldım ya.Son olarak ilk anlattığım şekildeki gibi yaparak şantiyeye temin ettim. Bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa memnun olurum.

   
 7. mehmet oğuz

  mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

  ne kadar zzenginmişiz herkesin bi firması var :p

  öncelikle şunu belirteyim isg açısından devlet firmayı SGK sicil numarası üzerinden tanımakta. yani her SGK bir firma. bir oluşumun firma olması için SGK sicil numarasının olması şart.
  yani;
  1- eğer x adet SGK sicil numarasına sahip -tabela şirket dahi olsa- şirket varsa hepsi için ayrı defter almanız ve onaylatmanız gerekir.aynı alanda ve aynı işi yapıyorlarsa bütün defterlere aynı şeyleri yazabilirsiniz.
  2-işyerinde çalışan o firmalarda çalışan veya çalışmayan -işveren dışarıdanda vekil atayabilir- herhangi bir kişiyi istediğiniz kadar firmaya vekil olarak atayabilirsiniz.isterseniz muhasebeci olsun isterseniz isg uzmanı olsun.fark etmez.
   
  muratdurmus bu yazıya teşekkür etti.
 8. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Firmam yok tabi ki de , ama gönlümüz zengin fark eder mi? :)   
  mehmet oğuz bu yazıya teşekkür etti.
 9. musty0786

  musty0786 TÜİSAG Üyesi

  bir defter yeterli olur arkadaşlar fazla abartamaya gerek yok. defter bu istediğin gibi doldurusun ;)

     

   
  muratdurmus bu yazıya teşekkür etti.
 10. mehmet oğuz

  mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

  nasıl bir defter yeter yapmayın. o zaman bi sanayi sitesi için bi defter alalım herpsine aynını dolduralım.unutmayınki ana kapak sayfasında firma bilgileri yer almakta o defterin.
  lütfenn yanlış yönlendirmeyelim.   
 11. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Az önce yazdığım yazı ile ilgili açıklayıcı olması açısından resim ekliyorum yorumlarınızı bekliyorum.
  Noter sayfasında merkez adres yazıyor ama ikinci sayfada şantiye adresi yazıyor. Doğru bir uygulama mıdır?   

  Ekli Dosyalar:

 12. musty0786

  musty0786 TÜİSAG Üyesi

  Sadece arkadaşın durumundan bahsediyoruz genele yaymıyoruz. Çalıştığın firmanın ofisi var ise tabelasında yazan adres ve o şirketin kodu kullanılmalı.

   
 13. emine g

  emine g TÜİSAG Üyesi

  Lütfen doğruluğundan emin olmadığımız bilgiler vermeyelim tek defter nasıl yetsin.
  Onaylı defter çok önemli..
   
 14. musty0786

  musty0786 TÜİSAG Üyesi

  Önemini biliyoruz defterinde 4 şirket varsa asıl işveren kim?

   
 15. münza

  münza TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar öncelikle konu hakkında bilgisi olmayanlar lütfen emin olmadan insanları yanlış yönlendirmesinler.
  Bakanlık firmaları SGK numarasına göre tanır. Aynı işyerini birkaç firma paylaşıyorsa İGU girişini ayrı ayrı yapmak lazım. Sonuçta ortada 4 firma var. Bu nedenle 4 tane defter tutmanız lazım.
  Hangi konuyu hangi deftrere yazacağız derseniz, tespit ettiğiniz konu hangi iş koluna giriyorsa o deftrere işliyeceksiniz.
  Onaylı defterin çok önemli olduğunu bir kez daha belirtmek isterim. Sizlerin işinizi doğru yaptığınızın bir göstergesidir onaylı defter. Siz ile firma arasındaki resmi yazışma evrakıdır. Sizin orda yazdıklarınız işverene tebliğ edilmiştir demektir. Unutmadan onaylı deftere yazdığınız her eksikliğin yerine getirilmemesi durumunda işverene ceza yazılacağınıda unutmayın. O nedenle işvereninde bu deftere iyi sahip çıkması gerekmekte ve devamlı takip etmek zorundadır.

  İşyeri sicil nosu iş koluna uymayanlar için SGK ya gidip doğru nace kodunu aldırmanız gerekmektedir. İşyerinin muhasebecisiyle irtibata geçmeniz gerekmektedir. Karşılaştığım sorunlardan birisi budur. Genelde vergi levhalarında yazan faaliyet kodları daha doğrudur. Oradakini işletebilirisinz.   
 16. münza

  münza TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar burda asıl işveren kim gibi sorulara gerek yok. İşyerinin resmi evrakları incelendiğinde kim olduğu ortaya çıkar. Firma yetkilisi birini atayabilir bu işler için. Aynı işyerini zaten tek kişi yönetiyordur. Aynı işyerinde farklı farklı kişiler kolay kolay olmaz.

   
 17. mehmet oğuz

  mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

  yanlış. arkadaşım.

   
 18. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Doğrusunu yazan olursa sevinirim.

   
 19. AYHAN YÜZYIL

  AYHAN YÜZYIL TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bir kargo şirketinin iş güvenliği hizmeti veriyorum.Bütün şubelerinin nace kodları farklı bu yüzden bütün şubeler için ayrı ayrı deftere gerek var.Bu arada genel müdürlük az tehlikeli kara taşımacılığı yaptığı için şubeler tehlikeli sınıfa dahil anlayacağınız ikisi için ayrı ayrı defter gerekiyor.Şubeden kastım 70 adet falan hepsine ayrı ayrı defter.Çünkü bir yerde mesela atıyorum alt kata yada üst kata açılan merdivenlerde korkuluk yoksa alakasız bir yere yazmaktansa ilgili deftere yazmak gerekir.Şube müdürleri farklı oluyor çünkü.

   
 20. erg40

  erg40 TÜİSAG Üyesi

  Lütfen yanlış yönlendirmeyelim.Her SGK sicil numarası için ayrı ayrı tespit ve öneri defteri,risk analizi ve acil eylem planı gerekir.İşyeri numarası varsa ayrı bir iş yürütülüyor demektir.Her işçi için ayrı SGK girişi vardır.Dolayısıyla tek bir defterle iki ayrı işi yürütemezsiniz.

   
  mujganasya ve Erkan FINDIKLI bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica