Haber Tesk'ten Sahte Iş Güvenliği Uzmanı Uyarısı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  TESK'ten sahte iş güvenliği uzmanı uyarısı

  palandoken.jpg

  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)'ndan sahte iş güvenliği uzmanı uyarısı geldi. Konfederasyon başkanı Bendevi Palandöken, "İşyerinize kadar gelerek kendini iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak tanıtıp sözleşme yapıp sizden ücret talep eden sahte güvenlik uzmanı kişilere inanmayın. Çünkü İş Güvenliği uzmanları ile iş yeri sahipleri İSG-KATİP sistemi üzerinden anlaşma yapmak zorundadırlar." dedi.

  Kanun 1 Ocak 2014'te uygulamaya konuldu

  İş yerlerine iş güvenliği uzmanı şartı getiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 1 Ocak 2014 tarihinde uygulamaya konuldu. Bu durumla birlikte sahte iş güvenliği uzmanları türediğini ileri süren TESK Başkanı Palandöken, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi:

  "İşveren anlaşacağı iş güvenliği uzmanlarını, işyeri hekimlerini ve diğer sağlık personelini İSG-Katip üzerinden TC Kimlik Numaraları aracılığı ile online olarak Bakanlık’a bildirecektir. Seçilen iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimleri yine İSG-Katip üzerinden e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak sözleşmelerini online ortamda onaylayacaktır.

  Önceden onayı alınmış ve geçerliliği devam eden sözleşmeler de aynı şekilde İSG-Katip üzerinden yenilenecektir. Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir sınıf seçilmemesi veya seçilen sınıfa uygun sertifikası olmayan bir iş güvenliği uzmanının seçilmesi hâlinde sistem onay vermeyecektir.

  İSG-Katip üzerinden Bakanlık’a bildirilmeyen iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimlerinin işyeri ile olan anlaşmaları geçerli kabul edilmeyecektir. Verilecek olan devlet desteklerinden de yararlanamayacaklardır. Tüm bu kurallar düşünülerek işyerinize gelip ben İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanıyım diyen herkese inanmayın ve onlarla anlaşma yapmayın."


  Kaynak: http://www.sondevir.com/manset/168316/teskten-sahte-is-guvenligi-uzmani-uyarisi.html


   
  uzmancan ve Hakan ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 2. Oğuzhan YAVUZ

  Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

  Belge olunca noluyo ? Bisürü sahte A B sınıfı var :D

   
 3. Hakan ÖZTÜRK

  Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Herşeyin sahtesi çıkmış. Şimdide sahte uzmanlar piyasa kol geziyor. Hakkımızda hayırlısı bakalım....

     

   
 4. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  Düşüncelerinizde haklı olduğunuz kısımlara katılıyorum.
  Ancak,
  Genellemelerimizin,
  yine de, maksadımızı aşmamasını dilerim.
  Saygılarımla.

  "Türk Dil Kurumu,

  sahte

  sıfat Farsça s¥¬te
  1. sıfat Bir şeyin aslına benzetilerek yapılan, düzme, düzmece
  "Köylü kadınlar boyunlarında sıra sıra sahte altınlar... taşırlardı." - Y. K. Beyatlı
  2. Uydurma
  3. Gerçek olmayan, yalancı
  "Edebiyat dünyamız tereciye tere satmaya kalkışan sahte şöhretlere, üçkâğıtçılara kısa bir zaman için katlanıyor." - B. Necatigil
  4. Yapmacık
  "Öteki çocuklar mum kesilmişler, sahte bir sessizlikle sahte bir hamaratlık gösterisi içinde birer disiplin modeli olmuşlardı." - Ç. Altan "


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica