Soru - Tesisteki Köpekler | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Tesisteki Köpekler

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Ali S. UTKU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali S. UTKU

  Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi  Tesis içindeki Köpekler başıboş geziyor.
  Tasma takmak veya uzaklaştırmak dışında....
  İSG konusunda Yönetime nasıl yaptırımlar ve önlemler almalarını tavsiye ederiz. Tehlikeler ve riskler nelerdir?
  Konuyla ilgili tecrübesi olan arkadaşların paylaşımlarını beklemekteyim.

  Saygılarımla


   
 2. sas

  sas TÜİSAG Üyesi

  Hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması
  MADDE 14 – (1) İş yerlerinde bulundurulan hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması zorunludur. Hayvanlara ait kimliklendirme işlemlerine dair esaslar Bakanlıkça belirlenir.

  İşyerine ait köpek ise veterinerden aşılarının takip edildiği kimlik kartı çıkartması gerekir. Dışardan geliyor ise yakınınızda hayvan barınağı var ise aldırmanız gerekir.
  risk analizi çok tehlikeli;)
  iyi çalışmalar,

   
  Ali S. UTKU bu yazıya teşekkür etti.
 3. Doğan Aktaş

  Doğan Aktaş TÜİSAG Üyesi

  OSB müdürlüğüne uyarı faksı çekmeyi düşünüyorum. Sokak köpeklerinin girişleri özellikle benim işletmelerimde engellenemiyor.

     

   
 4. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  keşke her osb deki işletme bir tanesini sahiplense. barınakta uzun süre tutulamazlar, yasal süresi 15 gün. 15 gün sonra "alındıkları yere" geri bırakılırlar. bu esnada kısırlaştırılma işlemleri ve aşıları filan yapılması gerekiyor barınakta (burası Türkiye, hiç öyle şeyler olmuyor maalesef) sonuç olarak bu canlıların da yaşam hakları var. evet bizim için risk unsuru, ama dediğim gibi, keşke her işletme birini sahiplenebilse :(

   
  lııs, abarking, Ayşe Ebru Altar ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  walla bakmakta olduğum bir firma değil köpeğe insani muamele yapmak insana köpek muamelesi yapmaya daha yakın halde. adamlar 20. Pazar mesailerini yaptı. fena halde paranın köpeği haldeler ama onların barınak sıkıntısı yok şu an için.

  ee sen ne yapıyosun diyeceksiniz, sanırım bu hafta ilişiğimi keseceğim.
  ya 15 adet bel destek kuşağı (ağırlık kemeri) aldırmam 3 hafta sürdü, şimdi gören istiyor, devamını nasıl alırım bilemiyorum.
  "abi yazık köpee yaa, bi sahiplensek" desem "kaç arkadaştan kesilecekse masrafı belirleyin, sahiplenelim" denir.

  of gözünü sevdiğimin ülkesi of

     

   
 6. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  çıktıktan sonra şikayetçi olun bence.

   
  abarking bu yazıya teşekkür etti.
 7. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız hocam, bi yoklamak lazım bunları fakat şu da bir soru hala hepimiz için; et kokarsa tuzlarsınız da tuz kokuyor olunca ne yapacağız...?
   
 8. eski

  eski TÜİSAG Üyesi

  Günaydınn arkadaşlar,konu maalesef birgüvenlik görevlisinin hayatını kaybetmesi ile tekrar gündeme taşınabilir diye düşünüyorum,fabrikalarımızda hepsinde köpek var daha önce ben bunlarla ilgili kurul toplantısında uyarılarımı yapmıştım ama kesin bir çözüm bulunamamıtı,köpekleri risk analizinde değerlendiriken düzeltici ve önleyici faaliyet olarak aşı kartları,köpeklerin serbest bırakılmaması,sağlam zincirler ile bağlanması dışında ( ki zincirleride parçalıyorlar maalesef) neler ekleyebiliriz???   
 9. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Köpekler, umursanmayan ama ciddi risk taşıyan faktörler ne yazık ki. Normal de köpekleri çok seven ve evinde besleyen biri olaraktan sokak köpeklerinden ben dahi korkuyorum. Bir de uyuz tipler, geldikleri zaman uzaklaşmak bilmiyorlar. Benim işletmeleriminde birinde söz konusu oluyordu, sürekli kapıları kapattırdım buna başta güvenlik itiraz etti, her gelen araca kapı mı açacaz diye ama açacaksınız dedim, sonra hayvanları ürkütmelerini söyledim, aksi halde kapının önünde bekliyorlardı, şimdi kurtulduk neyse ki. İşletmemizin içine de köpek aldırtmıyorum. Ama son yaşanan güvenlikçi olayından sonra ne kadar doğru bir karar almış olduğumu anladım. Ve işin aslı o güvenlikçiye de çok üzüldüm. Benim şaşırdığım bir diğer unsur da güvenlik kulübesinin yanında çığlıklar atarak boğuşan adamı içerde uyuyan diğer güvenlikçi nasıl duymaz yaa, ölüm uykusuna mı yattın be adam. Bu güvenlikçiye de ceza verilmelidir diye düşünüyorum, görev başındayken uyuduğu ve görevini ihlal ettiği için. Ve haberi izlerken aklıma ilk gelen cümle de "Türkiye'de gerçekten tesadüfen yaşadığımız oldu ". Allah ölen güvenlikçiye rahmet eylesin.

     

   
  Ali S. UTKU ve Onur17 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica