Makale : Tersanelerde Meydana Gelen İş Kazaları Üzerine Bir Değerlendirme

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tuzla tersanelerinde meydana gelen kazalara ilişkin şimdiye kadar hazırlanan raporların en kapsamlısı Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunca 2008 yılında hazırlanmıştır. Bahse konu raporda ayrıca eğitim veren kuruluşların (Teknik Liseler, Denizcilik ve Gemi İnşa Eğitimi Veren Meslek Yüksek Okulları ile Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi Dalında Derece Veren Yüksek Eğitim Kurumları vb.) yeterliklerine, tersanelerin denetlenme sisteminin etkinliği ile iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerine ilişkin tespitlere yer verilmiştir.

Tuzla Gemi İnşa Sanayi Bölgesinde gemi yapım bölgesi olarak tespit edilmiş alan, ihtiyaç ve taleplere göre tersane, çekek, donatım, yüzer havuz, tekne imal, yan sanayi, ticaret merkezi vb. olarak parsellere ayrılmış ve bu yerlerin tahsisleri bölgede yapılan kısmi düzenleme ve alt yapı çalışmalarından sonra, bölgedeki parsellerin dağıtımının usul ve esaslarını belirlemek amacı ile 29 Eylül 1977 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı'nda toplantı yapılmıştır. Bu toplantı neticesinde hazırlanan "Tuzla Aydınlı Limanında Tefrik Edilen Özel Sektör Tersane Yerlerinin Tersane Kuracaklara Dağıtımı Hakkında Takip Edilecek İşlemleri Belirleyecek Müşterek Protokol" çerçevesinde tahsis işlemlerine başlanılmıştır. 1978 yılından itibaren değişik tarihlerde Resmi Gazete'de yayımlanan Ulaştırma Bakanlığı duyurularını müteakip başvuruda bulunan müteşebbisler arasından, oluşturulan Bakanlıklar Arası Değerlendirme ve Tahsis Komisyonu'nun (BDTK) yaptığı değerlendirmeler çerçevesinde uygun görülenlere, yürürlükte bulunan tüm mevzuata uyacaklarını belirten taahhütnameleri Ulaştırma Bakanlığı (Denizcilik Müsteşarlığı) ve Maliye Bakanlığı'na sunmaları şartıyla, Maliye Bakanlığı'nca yer tahsisi (irtifak hakkı kurulumu) yapılmıştır.

Makalenin devamı aşağıda ve pdf formatı ekte yer almaktadır.

TERSANE_20170301_22.jpg TERSANE_20170301_23.jpg TERSANE_20170301_24.jpg TERSANE_20170301_25.jpg TERSANE_20170301_26.jpg TERSANE_20170301_27.jpg TERSANE_20170301_28.jpg TERSANE_20170301_29.jpg TERSANE_20170301_30.jpg

Ekli dosyalar

• Tersanelerde Meydana Gelen İş Kazaları Üzerine Bir Değerlendirme.pdf
    7.8 MB · Görüntüleme: 66

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Gamze Hanım merhaba, bana tersanelerde yaşanan iş kazaları ve tersanelerdeki ölümlü iş kazalarının istatistikleri gerekiyor. En son 2012 yılına kadar bulabildim. Daha sonrası yok. Yeni istatistiklere nereden ulaşabilirim acaba?

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Gamze Hanım merhaba, bana tersanelerde yaşanan iş kazaları ve tersanelerdeki ölümlü iş kazalarının istatistikleri gerekiyor. En son 2012 yılına kadar bulabildim. Daha sonrası yok. Yeni istatistiklere nereden ulaşabilirim acaba?
Merhaba Burak Bey.
Aşağıda verdiğim linkten SGK istatistiklerine ulaşabilirsiniz.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/kurumsal/istatistik/sgk_istatistik_yilliklari

Melekdemir98

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.