Toolbox Tersane Güvenliği – Bu İşte Hepimiz Varız Hakkında İş Başı Konuşması

Konu, 'Gemi İnşa Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  TERSANE GÜVENLİĞİ – BU İŞTE HEPİMİZ VARIZ
  Tersaneler, aynı anda farklı birçok işin birarada yapıldığı bir yerdir. Sıcak iş, kumlama ve narin enstrümantasyonun yerleştirmesi veya marangozluk işleri yanında ağır yükler kaldırılabilir. Bununla birlikte, taşeronlar yardada çalışabilir, gemi mürettebatının gemiye girişi-çıkışı gerekebilir ve gemi sahibi güvertede başka taşeronları çalıştırıyor olabilir. ​

  Tüm bu faaliyetler ile, büyük bir yaralanma potansiyeli ortaya çıkmaktadır. Her gün ve her iş başında, emniyetli çalışma alışkanlıklarınız dahil çalışmalarınızı planlamak oldukça önem taşır. Üretim ve kalite, işiniz ve çalıştığınız şirket için kritik değerdedir. Ancak, bir yaralanma yüzünden revirde iseniz, üretiminiz sıfırdır ve dolayısıyla ortaya koymaktan endişe edeceğiniz bir kalite zaten yoktur. Unutulmaması gereken bazı emniyetli çalışma alışkanlıkları şunlardır:​

  • Kapalı ve kısıtlı alanlara giriş Tersanede kapalı ve kısıtlı alanlara girmeden önce mutlaka alanın yetkin biri tarafından kontrol edilip, giriş için uygun olduğunun onaylanmasını bekleyin. Bu konuda ilgili iş güvenliği çalışanları ile irtibat kurun.
  • Malzeme kaldırma ve malzeme ile çalışma - Tersanede bulunan malzemeler genel olarak ağırdır ve sıkışık alanlarda bulunmaktadır. Öncelikle yükü düşünerek kaldırın. Tek başınıza emniyetli şekilde kaldırabilir misiniz? Ağır ve zorlu kaldırma işleri için mutlaka yardım alın. Mümkün olan yerlerde ceraskal veya diğer bir mekanik yardım almayı gözden geçirin.
  • Güverte üzerinde çalışmak - Yaralanmaların ana sebebi düşmelerdir. 1,8m üzerindeki çalışma alanlarında orta kuşağı bulunan korkuluklar bulunmalıdır. Bu koruma alanının dışında çalışmanız gerekiyorsa, şok emici can halatı olan paraşüt tipi bir emniyet kemeri giymeli ve uygun bir bağlama noktasına bağlı olduğunuzdan emin olmalısınız. Yükseğe çıkmak için kullandığınız merdivenleri, kaymalarını önlemek için bağlayın ve merdivenin ineceğiniz yüzeyden en az 1m yüksekte bitiyor olduğunu kontrol edin.
  • Su üzerinde çalışmak - Su üzerinde çalışırken, birçok durumda onaylı bir can yeleği giymeniz gerekir. Yeleğinizin fermuarını çekin ve bağlantıların hepsini yapın. Suya düştüğünüzde, yeleğiniz omuzlarınızın üzerinden kayarak üzerinizden çıktığında, hayatınızı kurtaramayacaktır.
  • Göz koruması- Tersanelerde en yaygın yaralanma türü göz yaralanmalarıdır. İhtiyacınıza göre, her zaman iş güvenliği gözlüğünüzü, büyük kapalı gözlüklerinizi ve/veya yüz siperlerinizi takın. Koruyacak bir tek gözleriniz var, onları da her zaman koruyun.
  • Yangın- Sıcak iş, boya, parlayıcılar ve gemilerin iç cilalama işleri bir araya gelince sonuç iyi olmaz. Sıcak iş yapılan yerlerde yakınlarda mutlaka bir yangın söndürücü bulundurun. Yangın çıkma olasılığının çok yüksek olduğu durumlarda mutlaka bir yangın gözcüsü bulundurun. Yangınla ilgili kurallara uyun.
  • Tertip ve düzen- Tertip ve düzenin olmadığı bir yardada, aynı güvertede kayma ve düşme olasılıkları da artar. Burkulan bilekler ve dizler, malzemelerinizi veya ekipmanınızı her iş sonunda ortadan kaldırmanızı size acı ile birlikte hatırlatır. Geçiş yollarını temiz ve açık tutun.
  • Ambarağızları- açık ambar ağızları ve güverte açıklıkları etrafına korkuluklar dikilmelidir. Eğer içine veya üzerinden düşme olasılığınız varsa, mutlaka korkuluk yapılması gerekir. Etraftaki korkulukları günlük olarak kontrol edin.
  Tersaneler her gün çalışması oldukça zor ve kalabalık olan yerlerdir.
  Yaptığınız her işte kişisel iş güvenliğinizi her zaman ön planda tutun.

  SHIPYARD SAFETY - IT TAKES ALL OF US
  A shipyard is a place where many very different operations happen at the same time. Heavy rigging can take place along side hot-work, sandblasting, and the installation of delicate instrumentation or cabinetry. Along with this, subcontractors work in the yard, the vessel's crew must have access to their ship, and the vessel's owner may have other contractors on board.​

  With all of this activity, there is a great potential for injuries. So it's important to take the time to plan your work activities at the beginning of each day or job, including the safe work habits you will use. Production and quality are both critical to your job and the company. But if you are at the clinic due to an injury, your production is zero and there is no quality to worry about. A number of the safe work habits to keep in mind are:​

  • Confined space entry - Always look for the posted Marine Chemist Certificate or your Shipyard Competent Person (SCP) inspection form before entering a space. Follow all information noted by the Marine Chemist or SCP.
  • Lifting and handling material- Many things in the shipyard are heavy and can be located in cramped spaces. Mentally lift the load first. Can you lift it safely alone? Get help with heavy or difficult lifts. Consider using a chain fall or other mechanical assistance whenever possible.
  • Working above the deck- Falls are a major cause of injury. Whenever working above 5 feet your platform must have guardrails and mid-rails. If you must work outside of this protection, wear a full-body harness with shock-absorbing lanyard, and make sure it is attached to an appropriate anchor point. Tie-off access ladders to keep them from slipping, and check to see that the ladder extends least three feet above the landing.
  • Working over water- In most cases whenever working over water you should wear an approved personal flotation device. Zip it up and snap all of the snaps. It will not save your life if it slips off your shoulders and over your head when you fall in the water.
  • Eye protection- An eye injury is one of the most common injuries in the shipyard. Always wear your safety glasses, goggles and/or faceshield when they are needed. You only have eyes so protect them at all times.
  • Fire- Hot-work, painting, flammables and the interior finishes of vessels do not mix well. Always maintain a fire extinguisher or water hose near hot-work activities. Use a firewatch whenever there is a high potential of fire. Follow your local Fire Department's requirements.
  • Housekeeping- A poorly maintained yard increases the chances for slips and falls from the same deck. Sprained knees and twisted ankles are painful reminders that you did not pick up your material or equipment each day. Keep accessways free of debris and material.
  • Hatchways- Railings should be installed around open hatchways and open deck sides. If you can fall over it, or into it, then a railing is required. Check perimeter railings daily.
  The shipyard is a busy place to work in each day.
  Make your personal safety a priority in everything you do.

  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
  Barış12 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica