Toolbox Temizlik, Toparlama Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'Çalışma Ortamı ve Düzeni' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  [SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][B][COLOR=black]-113- TEMİZLİK (TOPARLAMA)-1[/COLOR][/B][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
  Uygun temizlik eksikliği işletmelerde, şantiyelerde veya çalışma alanlarında değişmez bir problemdir. Kazaları önlemede, çalışanların moralinde, mekanın, zamanın, malzemenin ve emeğin etkin kullanımında kesin bir etkisi vardır. Yapılan işin verimliliğini daha fazla yansıtır. İyi temizliği elde etmek ve korumak çoğu kez üretimi geliştirir.

  PROBLEMLER:

  ÇÖZÜMLER:
  -Yangın önleme -Daha iyi depolama sağlanması
  -Yetersiz temizlik -Yeterli atık tesislerinin sağlanması
  -Hurda birikmesi -Planlı malzeme akışı
  -Yönetimin ilgisinin eksikliği -Temizlik kampanyası
  -Tıkalı koridorlar ve geçiş yolları -Malzemelerin yeniden işlenmesini azaltmak
  -Yağlı veya ıslak zeminler -Malzemelerin kırılmasını azaltmak
  -Dağınık işyerleri -Dökülmeleri azaltmak
  -Geçici tamirat işleri -Daha iyi ekipman bakım programı
  -Uygunsuz malzeme depolanması -Boru sistemleri için bakım programı
  -Kusurlu bakım -Rutin bireysel temizlik
  -Temizlik gözden geçirmesi ve denetleme
  -Daha iyi iş planlaması
  -Verimli zamanlama düzenlemesi
  -İşçiler için planlanmış lavabo ve tuvalet
  HOUSEKEEPING-1

  Lack of proper housekeeping is a constant problem throughout plants, job sites or work areas. It has a definite effect on accident prevention, worker morale, and the effective use of space, time material and effort. If further reflects the efficiency of work being done. Steps taken to achieve and maintain good housekeeping often improve production.
  THE PROBLEMS: SOLUTIONS:
  .... Fire prevention .... Provide better storage
  .... Inadequate cleaning ....Provide adequate waste facilities
  .... Scrap accumulation .... Planned flow of material
  .... Lack of management concern .... Clean-up campaign
  .... Congested aisles or passageway .... Reduce materials re-handling
  .... Oily or wet floors .... Reduce equipment breakage
  .... Cluttered work areas .... Reduce spillage
  .... Temporary repair operations .... Better equipment maintenance program
  .... Improper material storage .... Maintenance program for piping
  .... Faulty maintenance .... Routine Individual clean-up
  .... Clean-up review and inspection
  .... Better job planning
  .... Efficient scheduling arrangement
  .... Designed worker convenience

  -114- TEMİZLİK (TOPARLAMA)-2
  Temizlik nedir? Bu kelime bize evi korumayı veya evi temizlemeyi düşündürüyor. Aslında temizlik, çalışan bir fabrikada, üretimde veya her türlü hizmetin yerine getirilmesinde daha önemlidir. Çöpler ve dağınıklık özellikle işyerlerinde tehlikelidir.
  Kendi kendinize bakım servisinizin olduğunu ve sizden sonra temizlik yapıldığını söyleyebilirsiniz ama bu hikayenin tamamı olmaz. Büyük temizlik işlerini yapmak için para ödediğimiz insanlar olsa da her birimiz kendi çalışma alanını düzenli tutmalıdır. Burada birinin temizliğin önemini unutması durumunda neler olabileceği konusunda bir örnek verirsek:
  Bakım işçisi yüksekte iş yapmak için merdiven kullanıyordu. Çalıştığı alanda çöp yığılmıştı ama bunun çok olduğunu düşünmedi. Sonuçta temizlik onun işi temizlik değildi. İşini bitirdiğinde merdivenden aşağı indi ve yerde duran bir kağıt parçasına bastı. Kağıt parçasının altında gizlenen kırık matkap ucunu görmedi. Kaydı, düştü ve sırtını incitti. Sırt ağrısından (sırtında meydana gelen incinmeden) dolayı birkaç gün işe gelmedi.
  İRDELEME/TARTIŞMA
  Bu olay birçok soruyu gündeme getirmektedir. Temizliğin kendi işi olmadığı konusunda haklı mıydı? Kağıt parçasının altında bir şey olacağından şüphelenir miydiniz? İnsanlar gizlenmiş tehlikeler olduğunu düşünmeden güvenli bir çalışma alanında yürümek istemezler mi? Başka neler benzer bir kazaya neden olabilir? Herkesin iyi temizlik işinin bir parçası olabileceği konusunda anlaşabileceğimizi düşünüyorum. İşyeri güzel görünmek zorunda değildir ama güvenli olmalıdır (olmak zorundadır). İşinizi yaparken iyi temizlik yapmayı da kendi işiniz olarak görün. Kendinizi ve mesai arkadaşlarınızı önemli yaralanmalara karşı koruyabilirsiniz.

  HOUSEKEEPING-2
  What is housekeeping? It's a word that makes us think of keeping house or cleaning up at home. Actually, housekeeping is even more important in running a factory, making a product, or performing services of any kind. Messes and clutter are dangerous, especially in the workplace.
  You might say to yourself that we have maintenance and custodial people to clean up after us, but that can't be the whole story. Even though we have people who are paid to do the big cleaning jobs, each of us must do his part in keeping his or her own work area in good order. Here is an example of what can happen when someone forgets the importance of "housekeeping".
  A maintenance man was using a ladder to do some overhead work. The area where he was working was pretty cluttered, but he didn't think too much about it. After all, it wasn't his job to clean up. When he finished the job, he came down the ladder and stepped on a piece of paper lying on the floor. What he didn't see was a broken drill bit hidden under the paper. His foot slipped and he fell, twisting his back. He was off work for several days due to the back strain.
  DISCUSSION:
  This incident brings up a lot of questions. Was he justified in feeling that it wasn't his job to clean up? Would you ever suspect that something might be under a scrap of paper? Wouldn't most people expect to have a safe area to walk in, without having to think about hidden hazards? What other things could cause a similar accident?
  I think we can all agree that everyone has a part in good housekeeping. The workplace doesn't have to look beautiful but it should be safe. Make it your business to practice good housekeeping as you go about your work. You may save yourself or your fellow workers from a serious injury.

  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır. http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica