Soru : Tekstil Sektöründe Yüksekte Çalışma Eğitimi

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba;
"Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma yüksekte çalışma olarak kabul edilir " tanımına göre; düşme riski olan her çalışma alanındaki personele yüksekte çalışma eğitimi aldırılması gerekmekte. Benim dokuma tezgahında çalışan personellerimin; herhangi bir kemer veya ip ile çalışması durumu söz konusu değildir. Düşmeler genelde, üst cağlardaki suntaların kırılması veya bobin dizerken yandan veya önden düşmeden kaynaklanmaktadır. Ben şimdi bu adamlara nasıl bir yüksekte çalışma eğitimi aldırmalıyım ? Bir tekstil fabrikasında müfettişin bu eğitimi ve belgeleri soruşturduğunu duydum. Tekstil fabrikasında bu eğitimi aldıran kimse oldu mu acaba ?

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Özlem Hanım ben de tekstil fabrikasında çalışıyorum ve tekstil mühendisiyim. Geçen yıl mesleki eğitim merkezinden bu eğitimleri aldırdık çalışanlara ama tanımladığınız dokuma makinasını jakarlı dokuma makinası mı?

Son düzenleme:

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Genco Bey; halı fabrikası benimki, evet jakar odaları mevcut. Ama çalışanlarımız genelde cağ aralarında oluyorlar. Ve üst cağ dediğimiz yerden 2.64 - 2.70 yükseklikte diye tahmin ediyorum, ölçmedim ama. Bu alana forkliftle palet konuluyor genelde, ve burdan ip alırken veya ip dizilirken düşme riskleri oluyor, veya üst cağdaki suntaların kırılmasından kaynaklı olabiliyor, Klasik bir halı dokuma tezgahı yani. Ona göre eğitim aldırmam gerekecek.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Özlem Hanım Merhaba tekrardan;
Ben daha önce birebir halı dokuma makinası ile karşılaşmadım daha önce.
Sanırım ek resimdeki gibi bir makinadan bahsediyorsunuz.
Benim önerim sizin de bildiğiniz üzere, ilk etapta düşmelerin önlenmesi için korkuluk, bahsettiğiniz suntaların kırılması sebebi ile düşmelerin engellenmesi vs.. olacaktır, dediğiniz gibi emniyet kemeri ile çalışılması mümkün değildir.
Eğitim konusunda ise dediğim gibi mesleki eğitim merkezi ile temasa geçerek çalışanlarınıza bu eğitimleri aldırabilirsiniz. 2 gün sürüyor eğitim ve meb tarafından sertifikalandırılıyor.
Nacizane bir önerim daha olacak, mümkün olduğunca bu yüksekliklerde yaşlı, tansiyon hastası, kalp hastası, epilepsi, yükseklik korkusu olan kişilerin çalıştırılmaması.

Ekli dosyalar

• 3459_1.png
    3459_1.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 117

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Özlem Hanım ben de tekstil fabrikasında çalışıyorum ve tekstil mühendisiyim. Geçen yıl mesleki eğitim merkezinden bu eğitimleri aldırdık çalışanlara ama tanımladığınız dokuma makinasını jakarlı dokuma makinası mı?

Genco Bey;
Size bir kaç sorum olacaktı. Öncelikle bizimki jakarlı dokuma tezgahlarından , tam olarak resimdeki gibi. Mesleki eğitim merkezi ile görüştüm, onlar vermiyormuş bizim şehirdeki için bahsediyorum, yüksekte çalışma eğitimini. Verdiklerini belirten birkaç kişi ile görüştüm, daha sonra mesleki eğitim müdürü ile görüştüğümde bu kişilerden bahsettiğimde onların bu eğitimi verme haklarının olmadığını , bu eğitimi verecek kişinin IRATA belgesinin olması gerektiğini söyledi. Yalnız IRATA iple, halatla, platformda çalışmalarda gerekli olarak istenen bir belge. Bizim tezgahlarımızda ipe halata , emniyet kemerine gerek yok ki. Siz nasıl yaptınız, hangi şartlar sağlandığında bu belgeyi aldırdınız, bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Genco Bey;
Size bir kaç sorum olacaktı. Öncelikle bizimki jakarlı dokuma tezgahlarından , tam olarak resimdeki gibi. Mesleki eğitim merkezi ile görüştüm, onlar vermiyormuş bizim şehirdeki için bahsediyorum, yüksekte çalışma eğitimini. Verdiklerini belirten birkaç kişi ile görüştüm, daha sonra mesleki eğitim müdürü ile görüştüğümde bu kişilerden bahsettiğimde onların bu eğitimi verme haklarının olmadığını , bu eğitimi verecek kişinin IRATA belgesinin olması gerektiğini söyledi. Yalnız IRATA iple, halatla, platformda çalışmalarda gerekli olarak istenen bir belge. Bizim tezgahlarımızda ipe halata , emniyet kemerine gerek yok ki. Siz nasıl yaptınız, hangi şartlar sağlandığında bu belgeyi aldırdınız, bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.
Bunun eğitimini siz verebilirsiniz iş güvenliği uzmanısınız herşeyi dışarıdan aldırmanız zorunlu değil :D eğer imkanınız varsa dışarıdan daha profesyonel kişilerden aldırmanız tabi ki iyidir ama yapılan iş yüksekte çalışma yani uygun bir çalışma sahası oluşturmanız gerekiyor daha sonra da paraşüt tipi emniyet kemeri veya düzgün bir seyyar iskele vb. bir şey ile çalışanların emniyetli çalışmasını sağlamanız lazım. Irita yüksekte iple çalışma eğitimi veren kişidir, eğer iple çalışma yapılmayacaksa buna gerek yok. Bu eğitimi veren bir sürü kuruluş var onlarda iş güvenliği uzmanı ve irita belgeleri var ama akredite değiller yani onlardan aldığınız eğitim bir işe yaramaz. türkiyede akredite eğitim veren meb, myk, meslek liseleri, çıraklık eğitim merkezleri gibi yerler var. İlla ki dışarıdan eğitim aldırcam diyorsanız belgesi olsun diyorsanız buradan tehlikeli ve çok tehlikeli işler de çalışanların mesleki eğitimine dair yönetmelik veya mesleki eğitim yönetmeliği kapsamındaki modülleri inceleyerek buradan uygun bir tanesine aldırabilirsiniz.
Kişişel görüşüm ve benim uygulamam ise öncelikle sağlıklı bir çalışma ortamı hazırlamak, çalışanların yüksekta çalışabilmelerine işyeri hekimi tarafından engel olmadığını gösterir belge almak, talimat ve zimmetleri imzalatmak daha sonra çalışanların kkd leri kullanarak çalışmaları sağlamaktır.

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İPLİK, DOKUMA VE GİYİM SANAYİ İLE İLGİLİ İŞLER

63

Çırçır fabrikalarındaki işler.

64

Pamuk,keten,yün ipek ve benzerleriyle bunların döküntülerinin hallaç haşıl, tarak, presleme ve kolalama işleri.

65

Her türlü ilkel ve mamul maddelerin temizlenmesi, boyanması, gazlanması, ağartılması, basılması ve hazır hale getirilmesi işleri.

66

Suni ipek imalinde hazırlama ve üretme işleri.

67

Linolyum ve diğer sert satıhta zemin döşemeleri, suni deri (Plastik hariç muşamba ve kaplanmış kumaşlar, hasır, lif ve sair keçeler, paspaslar ve her türlü elyaftan vatka ve koltukçuluk malzemesi imali işleri), bu ürünlerin döküntü ve paçavralarının elyaf haline getirilmesi işleri.

tekstil sektöründe özellikle bu işleri yaptırıyorsanız mesleki eğitim merkezlerinden 40 saatlik bir eğitim aldırabilirsiniz. Müfettişler bunu sorarlar illa ki

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Genco Bey;

Teşekkürler.

Özlem Hanım tekrardan merhaba;
turanmst'nin de dediği gibi yüksekte çalışma eğitimini siz verebilirsiniz. İş yeri hekimi yüksekte çalışabilecek kalp hastalığı, tansiyonu, yükseklik korkusu vs.. gibi kişileri eleyerek sağlık raporu verir, daha sonra siz bu çalışanlara yüksekte çalışma eğitimini verip sertifikalandırabilirsiniz, bunun hiçbir mahsuru yok.

IRATA belgeli bir kişinin bu eğitimi vermesine de gerek yok mesleki eğitim müdürünün söylediği gibi.

Siz neden böyle yapmadınız derseniz, ben iş biraz daha garanti olsun diyerek milli eğitim onaylı bir sertikasyonu tercih ettim.
Kayseri'deki mesleki eğitim merkezi ile temasa geçtik, protokol imzalandı, çalışanların sağlık raporları, nüfüs cüzdanları, fotoğrafları gibi belgeler teslim edildi. Modüldeki isg eğitimi için beni eğitmen olarak atadılar, merkezden gelen bir hoca da yüksekte çalışma eğitimini verdi, sınav yapıldı ve belgeleri teslim edildi.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.