Tekstil Fabrikaları İçin İş Güvenliği Dokümanları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında isg_expert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cagdashacioglu

  cagdashacioglu TÜİSAG Üyesi  1475 Nolu eski kanuna atıfta bulunarak çıkarılmış bir tüzükten bahsediyoruz. Söz konusu site 10 yıl geç kalmış bu yazıyı yazmak için. Ancak müfettişlerin hataları yazmak için kullandıkları başka bir yazılı kaynak yok. İsterseniz kullanmayabilirsiniz tabi :D Mevcut yönetmelikler sadece paragraf oluşturduğundan o tüzüğü bi kenara atmak mümkün değil.


   
  turanmst bu yazıya teşekkür etti.
 2. ahmetİsg

  ahmetİsg TÜİSAG Üyesi

  Hazır giyim fabrikasında isg konulu tezim hakkında anket düzenleyebilmem için elinizdeki dökümanları paylaşabilirseniz çok mutlı olurum...
  e-posta: ahmet_oter78@hotmail.com

   
 3. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  ulusal meslek standartlarını incelemenizi tavsiye ederim arkadaşım. (her iki soruyu soran arkadaşım için de geçerli olsun bu cevap :))

     

   
 4. DemetN

  DemetN TÜİSAG Üyesi

  Tekstil fabrikalarında sigara odalarına izin veren bir yönetmelik veya bir yazı varmı?

   
 5. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  hayır, hiçbir yerde sigara odasına izin yok, kapalı alanda sigara içmek yasak :)

     

   
 6. DemetN

  DemetN TÜİSAG Üyesi

  tekstil fabrikalarında sigara odalarına izin veriliyor ama buna dair nerede yazı var onu bulamıyorum..

   
 7. cagdashacioglu

  cagdashacioglu TÜİSAG Üyesi

  Sigara odası mı dinlenme alanı mı?
   
 8. Şahin IRMAK

  Şahin IRMAK TÜİSAG Üyesi

  yasalarımıza göre sigara odası denilen bir olay yok diye biliyorum fakat iş yerlerinin dışlarında kalan bölümlerde sigara içme alanları oluşturmanızı tavsiyerim iyi çalışmalar   
 9. chem

  chem TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;
  ben 1 hafta önce bir dokuma fabrikasıyla uzman olarak anlaştım.İlk kez uzman olarak görev yapacağım,bu fabrikanın baskı-boya için bir fabrikası daha var orada bir uzman arkadaş daha var yıllardır çalışan saati yetmediği için benimle anlaştılar.Acaba nelere özellikle dikkat etmeliyim dokuma fabrikasında can alıcı nokta olarak.İlginize ve paylaşımlarınıza şimdiden teşekkür ediyorum.

     

   
 10. Gökhan Uzun

  Gökhan Uzun TÜİSAG Üyesi

  Cevap olarak değil ama genel olarak bir detaydan bahsetmek istiyorum.

  Tekstilde kullanılan makinalar eğer yerli üretim ise çoğunlukla kullanım klavuzu, tehlike ve uyarı etiketleri, emniyet tedbirleri yeterli olmuyor. Çünkü tekstil makinası üretebilen bir çok merdiven altı firma var. Yerli büyük firmalar için demiyorum ama çoğunlukla bu böyle. Hatta kendi konik çözgü makinasını kendisi üreten tekstil firması biliyorum. Bir kaynakçı, iki-üç montör, bir de elektrikçi ile kopyalama usulüyle (bir çok parçasını dışarıya yaptırarak) konik çözgü imal etmiş adam !!! Ekipte tek bir mühendis yok. Makina çizimi yok. Elektrik tesisat şeması yok. Makinanın koruyucu kapakları yok. İş görsün yeter düşüncesi ile imal edilmiş. İşi görüyor mu görüyor. Üzerinde hiç bir tedbir yok. Tekstilde bunlarla çokça karşılaşırsınız. Yurtdışı konusunda da Hindistan ve Çin'den gelenlerde bu risk olabiliyor. Avrupa ve Amerika ürünlerinde böyle eksikleri göremezsiniz. 70 model Sulzer'de bile aklınıza gelmeyecek güvenlik önlemlerini görürsünüz. Bizde 86 model Saurer Allma büküm var. 120 iğli, yaklaşık 10 metre civarı boya sahip bir makina. Acil durumlar için makina boyunca emniyet halatı koymuşlar. Yerli 2012 model benzerini aldık. Sadece 1 noktada acil stop butonu var. İyi de makina 10 metre boyunda. Makinaya kapıldığınızda butona nasıl gideceksiniz?

  Aslında bu yazdıklarım tüm sanayi kollarında görülen problemler. Ama tekstilde sıklıkla karşınıza çıkar. Eğer tekstilde risk analizi ve değerlendirmesi yapacaksanız bu detayların da üzerinde durmalısınız.   
  zeyno06, turanmst, mncnlgl ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. prcn-sn

  prcn-sn TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar elinde tekstil atölyesi için risk analizi olan varsa paylaşabilirse çok sevinirim...   
 12. chem

  chem TÜİSAG Üyesi

  Gökhan Bey çok teşekkür ederim.Risk analizide yapmam gerekecek 1 ay sonra bir denetimde söz konusu ayrıca.Bahsettiğiniz gibi makinalarda eksik çok, işletmede eksik çok panik olmuş durumdayım bakalım hayırlısı olsun.İnşallah alnımızın akıyla çıkarız bu işten :)

   
 13. Umut Kök

  Umut Kök TÜİSAG Üyesi

  örme kumaş üretimi
  jakarlı ve düz örme kumaş üretimi risk analizi hakkında bilgi sahibi yada dokumanı olan varsa cok sevinirim tesekkurler
   
 14. neslihanari

  neslihanari TÜİSAG Üyesi

  dikiş makinelerinde çalışanın ayakkabı tercihini ne yönde yapmalıyız? Çelik burunlu ayakkabı pedal hassasiyetini ayarlamada çalışanları zorlamakta bununla ilgili değişime gidilmesi için firmayı bilgilendirmek istiyorum fikri olan varmıdır bu konuda?

   
 15. cagdashacioglu

  cagdashacioglu TÜİSAG Üyesi

  Denim fabrikasında uzmanlık yapmıştım bu doğrultuda cevap veriyorum... Aylarca o makinede kusur aramama rağmen ayakları etkileyecek bir etken bulamadım açıkçası... Ergonomik olan ayakkabılar daha efektif olacaktır. Bence makine hareketli aksamları, eller ve kıyafetler en büyük tehlike kaynakları...   
 16. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  dikiş makkinasında çalışanlara çelik burunlu ayakkabı mı verilir yaaa :D :D

   
  Ahmet B. DÖNMEZ bu yazıya teşekkür etti.
 17. neslihanari

  neslihanari TÜİSAG Üyesi

  Çağdaş bey teşekkür ederim mantıklı cevabınız için

   
  cagdashacioglu bu yazıya teşekkür etti.
 18. neslihanari

  neslihanari TÜİSAG Üyesi

  hangi standartta ne özellikte ayakkabı kullanmalıyız, bilgi verirmisiniz? Çelik burunlu iş ayakkabısı önerisini müfettişler yapmışlar da ben pek bilemedim. Siz iyi biliyorsunuz sanırım yardımcı olursanız sevinirim

   
 19. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  ayakkabıda ergonomiye önem vermelisiniz kişi istediği hareketi rahatlıkla yapabilmeli bu nedenle normal günlük ayakkabı kullanmaları daha faydalı(topuklu ayakkabı, ucu açık vb. modeller hariç), dikiş makinelerinde dikkat etmeniz gereken bol elbise giyilmemesi, saçların toplanması, halka küpü tektaş kolye gibi aksesuarların kullanılmaması, kaçak akım rolesi, yan döner kısmın kapatılması, düğme vb. sert dikiş işlerinde iğnenin fırlamasını önleyici mikanın kullanılması gibi özellikler sizin dikkat etmeniz gereken hususlar ve ütü varsa orada çift el kumanda tertibatı olmalı ama bunların içinde çelik burunlu ayakkabının yeri yoktur bence insanlari iş güvenliği ile koruyacam diye şovaye gibi giydiremezsiniz biraz insanları alışanlıklarına bırakın riskleri kabul edilebilir ve kabul edilemez riskler olarak sınıflandırın ve ramak kala formlarına göre hareket edin kaza pramidini örnek alın ve insanları iş güvenliği ile koruyacam derken daha fazla riske atmayın çelik burunlu ayakkabının da eksi yönleri vardır çünkü neyse çok konuştum bence ayakkabı olarak günlük ayakkabı kulansınlar kısacası


   
 20. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  tekstil fabrikası olarak bence sadece dikiş işleri düşünülmemeli. Ben battaniye üretim fabrikasında çalışıyorum. Üretilen ürünlerin taşınmasında kullanılan taşıma araçları, iplik paleti taşınması için transpalet, transtoplar, levent taşıma araçları, forklift kullanımı, paketleme işleri, sevkiyat işleri. Taşıma ve kaldırma araçları sonuçta dikiş makinelerinin aralarında da geziniyor. Bence taşıma araçlarının girdiği her bölümde çelik burun kullanılmalı.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica