Teknik Öğretmenler Başka Kurumlardamı Görevlendirilecek

altasege

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ben halen teknik öğretmen olarak görev yapmaktayım bu eğitime başladım belgeyi aldım diyelim ben nerede görevlendirileceğim bilgvinirimisi olan arkadaşlar cevablarsa se

altasege

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
özür
bilgisi olan arkadaşlar cevablarsa sevinirim

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben halen teknik öğretmen olarak görev yapmaktayım bu eğitime başladım belgeyi aldım diyelim ben nerede görevlendirileceğim bilgvinirimisi olan arkadaşlar cevablarsa se

Sayın altasege, geçtiğimiz Haziran ayı sonunda Meclisten geçen ve 01.01.2013 itibariyle kanunda belirtildiği şekliyle kademeli olarak yürürlüğe girecek kanuna göre ;

MADDE 1- (1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.

MADDE 2- (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

MADDE 6- (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
b) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşların görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar.
c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetlerini yürütenler arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlar.
ç) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşlar tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.
d) Çalışanların sağlık ve güvenliğini etkilediği bilinen veya etkilemesi muhtemel konular hakkında; görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşları, başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanları ve bunların işverenlerini bilgilendirir.

(2) 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini, Sağlık Bakanlığına ait döner sermayeli kuruluşlardan doğrudan alabileceği gibi 4734 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde de alabilir.

(3) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

MADDE 8- (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür

(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

MADDE 38- (1) Bu Kanunun;

a) 6, 7 ve 8 inci maddeler;

1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,

Yani 01.07.2014 den sonra yürürlüğe girer...

mikrop

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşım Anladığım kadarıyla devlet memurusun. Senin özelde çalıaşabilmen için önce istifa etmen gerekir..Ya da emekli olursan çalışabilirsin..Kamu kurumları genelde kendi bünyesinde çalıştırdığı mühendise eğitimini aldıraraktan İSG uzmanı yaptırıyor..Sen bu belgeyi alırsan çalıştığın okul İSG kapsamına girerse ancak ozaman bu belgen iş yapar..Saygılarımla...

Ersoyy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Evet hocam mikrop arkadaşımızın dediğine katılıyorum, mevzuatta geçen kanun bunu gerektiriyor...

teknoser

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
mikrop hocam istifa etmesine gerek yok .
Madde açık;
Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.

İbrahim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
istifa etmesine gerek yok.kendi rızası ve amirlerinin onayı ile kendi kurumunda veya diğer kamu kurumlarında hizmet verebilir.

altasege

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kısaca bizim müdür beni gaza getirdi zaten ben ek ders ücreti alıyom bu kesilecek fazladan iş yükü binecek tombala

adanascuba

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar okula bir yazı geldi ,bizim stajyer öğrenciler dısarıda ki kuurmlarda calısıtgı icin isg katipte iş guvenliği uzmanı belirtmemiz gerketigi yazıyor .beni cagırdılar atamamı yaptırdılar ee peki simdi bizim ucret ne olacak kamudayız ama hizmeti dısardaki kurumlara mı verecem.bu ogrenciler baska kurumlarda gorev yapıyorlar kamu harici fikri olan varmı

iremre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
dostum. öğretmenlerin dışardan 10 saatlik çalışabilme hakkı var. Müdürün onayıyla bu 10 saati değerlendirebilirsin ancak.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.