Teknik Eğitim Mezunları - Mühendislik Tamamlama

• Konbuyu başlatan Emre YİĞİTARSLAN
  • Başlangıç tarihi

Teknik Öğretmenler Mühendisliğe Geçebilecek Mi?

• Kullanılan toplam oy
    192

Abdulkadir SARIALTIN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Sayın arkadaşlar,
Milli eğitimde öğretmen olarak çalışan bir çok mühendis var
bir mühendisin okullarda öğretmenlik yapması ne kadar meşru ise bir teknik öğretmenin mühendis olması da
o kadar meşru olacaktır

saygılarımla
O fiii tarihinde yapıldı öğretmen açığı vardı o zamanlar... Bülent Ecevit zamanında yapıldı. Sapla samanı karıştırmayalım... O zaman bir açık vardı. Şuan mühendislikte bir açık mı var? O zaman yapılan uygulamada yanlıştı bence... Mühendislik başka öğretmenlik başka... Eğitmenlik farklı bir konu... O zaman şimdide desinler Makine mühendisi sağlam fizik ve matematik eğitimi görür o zaman makine müh. leri matematik ve fizik öğretmeni olabilsin... Jeoloji müh. coğrafya öğretmeni v.s v.s ... Olur mu böyle bir mevzu... Desen ki evet çok müh. açığı var 30 yıl kapanmaz bu açık eleman yetiştirmek lazım... O zaman en yakın eğitim alan olsun der herkez çünkü büyük bir açık var... Mantıklı olmasa bile... Açık olmayan sektöre mühendisler deli gibi iş buluyor gibi birde öğretmenler eklenecek :)

ultimateposter

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
O fiii tarihinde yapıldı öğretmen açığı vardı o zamanlar... Bülent Ecevit zamanında yapıldı. Sapla samanı karıştırmayalım... O zaman bir açık vardı. Şuan mühendislikte bir açık mı var? O zaman yapılan uygulamada yanlıştı bence... Mühendislik başka öğretmenlik başka... Eğitmenlik farklı bir konu... O zaman şimdide desinler Makine mühendisi sağlam fizik ve matematik eğitimi görür o zaman makine müh. leri matematik ve fizik öğretmeni olabilsin... Jeoloji müh. coğrafya öğretmeni v.s v.s ... Olur mu böyle bir mevzu... Desen ki evet çok müh. açığı var 30 yıl kapanmaz bu açık eleman yetiştirmek lazım... O zaman en yakın eğitim alan olsun der herkez çünkü büyük bir açık var... Mantıklı olmasa bile... Açık olmayan sektöre mühendisler deli gibi iş buluyor gibi birde öğretmenler eklenecek :)

Ama piyasadaki her iş mühendislik, hiç iş bulamasa bile mühendisliğin bir saygınlığı var mühendislik yapmaz ama mühendis saygınlığı görerek farklı teknik bir iş yapar hiç değilse. Ama öğretmen olarak ne tarz bir işe sahip olabilinecek ki kendi mesleğinden farklı?
Her yer inşaat mühendisi, makine mühendisi arıyor, elektrik-elektronik mühendisi arıyor. Bu tarz mesleklere gidenler asla açıkta kalmazlar. Hiç iş bulamasalar bile farklı işlerde mühendis muamelesi görecekler en azından..

Brolin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
mühendis yada öğretmen değilim ama bana göre yapılması en mantıklı şey ;
devlet teknik öğretmen kadrolarını arttırarak, bu insanlara iş sağlamalıydı. bu sorunlar hiç yaşanmamalıydı.

talip3327

Üye
TÜİSAG Üyesi
Hemşireler ile doktorların da aynı müfredatı :) muhtemelen onların da 5-6 dersleri farklıdır. Mühendislik bölümleri arasındaki durum da aynı. Yani 5-6 ders verip bir makina mühendisi inşaat mühendisi de olsun o zaman aynı anda . 2 senede 1 farklı bir mühendislik okuyalım o zaman. 10 sene sonra makine,inşaat,endüstri,mekanik,elektrik mühendisi olabilelim

Değerli arkadaşım (!)
mühendis olmak demek başka bir mühendisin uygulayabileceği nitelikli işi yapabilmek demek değildir bir teknik öğretmen olarak mühendis olmak istemiyorum. şahsen ben eğitim fakültesinde teknik bilgiler öğretmek üzere yetiştirildim.malüm atamalarımız yok vasfımız yok imza yetkimiz yok sanayide benim diyen mühendise taş çıkaracak teknik öğretmen arkadaşlarımız da var sorun şu elimizde bir pasta var ve biz bunu paylaşmamız gerekiyor ama bu eşit olmamak kaydıyla ki bize yıllardır size bu pastadan pay yok denildi şimdi sen gel teknik öğretmen ol ve gel de mühendis olma ...değerli arkadaşım(!)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.