Teknik Eğitim Mezunları - Mühendislik Tamamlama

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Teknik Öğretmenler Mühendisliğe Geçebilecek Mi?

 1. Kesinlikle

  61,8%
 2. Muallakta

  10,5%
 3. İmkansız

  14,7%
 4. Bir ihtimal

  13,1%
 1. gmzata

  gmzata TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar bir şey sorucam bir arkadaşım için bu sınav sadece matematikmi olucak türkçe falan sorulmıcakmı bilgisi olan varmı


   
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Kılavuzda şöyle diyor; "Sınavda adaylara, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal içerikli akıl yürütme (muhakeme)
  becerilerinin ölçülmesini amaçlayan bir test uygulanacaktır."

   
 3. müslüm

  müslüm TÜİSAG Üyesi

  sayısal oalcak ve ALES ve DGS denginde sorular sorulacak sanırım sıralama sınavı olduğu için....

     

   
 4. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  teknik öğretmenlerin mühendislik tamamlamasına makina mühendisleri, elektrik-elektronik mühendisleri vs. ne tepki veriyor acaba?
  zaten çok olan eğitimli işsiz sayısına yeni binler katılacak ,değişen birşey olmayacak mı diyorlar.
  Geçenlerde yeni açılan üniversitelere şöyle bir göz atıyım dedim, nerde popüler mühendislik varsa hemen yapıştırmışlar oraya(makine,bilgisayar,elektrik-elektronik vs. mühendisliği). Düşünün 0 adet fabrikanın bulunduğu bir ilde senede 500-600 mühendislik mezunu olacak. Bu demek oluyorki ileride vasıfsız işçilik işlerinde elektronik mühendisi, makina mühendisi, bilgisayar mühendisi falan da görebileceğiz. İlerde de mimar, inşaat mühendisi falan da görürsek hiç şaşmayın..

   
  İsmail SALMAN bu yazıya teşekkür etti.
 5. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Devlet yetişmiş vasıflı eleman olmasını isteyen politika güder iş güvenliği uzmanlığı belgesini de hemen hemen herkese verme sebepleri bunlardır.
  Ben kişisel olarak benle aynı aşamalardan geçtikten sonra teknik öğretmenlerinde mühendislik unvanı almasına karşı çıkmam ama şu var aynı dersleri almış olmamız aslında aynı dersleri aldığımız anlamına gelmez. onun için ciddi bir şekilde gerçekten hak eden insanlara bu unvanları kazandıracak bir eleme ve eğitim olmalı.

     

   
  talip3327, İsmail SALMAN, oxfrt ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  eğitim almış ama vasıfsız,yapacağı işe vakıf olmayan elemanlar yetişiyor artık. Hal böyle olunca da ne iş olursa yaparım durumuna geliyorlar (amelelik, vasıfsız işçilik, çaycılık vs.). Düşünün herhangi bir işletme için gereken işçi sayısından fazla mühendis yetişiyor. Kaç tanesi iş bulabilecek?
  Belki de bu eğitimli işsizlerin zamanla kendi kendilerine bir istihdam ortamı yaratabileceğini de düşünüyor olabilir devlet.
  Mesela ben kimya bitirdim ve işsiz kaldım, fakat oto boyaları üreten bir imalathane açmaya kadar sürüklendim. Ama herkes kendi işyerini açabilecek vaziyette değil, başkasının işini yapmak isteyen birçok nitelikli eleman(mühendis) var

   
 7. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  temel sorunlardan biri olay diplomayla belgeyle bitmiyor rekabet yoğun ve sürekli kendini geliştirmek gerekiyor ki zaten bunu başarabilenler aradan sıyrılıp mesleklerini hakkıyla icra edebiliyorlar durduğu yerde duranlarsa zaten diplomayı aldım gelsin yüksek maaşlar uzman oldum gelsin yüksek maaşlar düşünceleriyle kendilerini kandırdıkları bir sürece doğru sokuyorlar kendilerini.:)
   
  talip3327 ve İsmail SALMAN bu yazıya teşekkür etti.
 8. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  hemşireler de doktor olsun o zaman.. Merak ediyorum dünyanın başka bir yerinde var mıdır böyle durumlar?   
  İsmail SALMAN ve incilay83 bu yazıya teşekkür etti.
 9. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi


  arkadaşlar benim bölüm metal öğrt. makine mühendisliği proğramından farkı 4-5 ders elebette mantıklı ama hemşire-doktor benzetmesi saçma müfredata bakın derlseirn aynı olduğunu görürsünüz mühendisle teknik öğretmenin

     

   
 10. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  Hemşireler ile doktorların da aynı müfredatı :) muhtemelen onların da 5-6 dersleri farklıdır. Mühendislik bölümleri arasındaki durum da aynı. Yani 5-6 ders verip bir makina mühendisi inşaat mühendisi de olsun o zaman aynı anda . 2 senede 1 farklı bir mühendislik okuyalım o zaman. 10 sene sonra makine,inşaat,endüstri,mekanik,elektrik mühendisi olabilelim   
  Mbas ve adlem bu yazıya teşekkür etti.
 11. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

 12. oxfrt

  oxfrt TÜİSAG Üyesi

  öğretmenlerin mühendis olması konusunda zerre kaygım yok. zaten piyasa şöyle ki; iş bilen para kazanıyor. bilmiyorsanız değil mühendis, ne olursanız olun boş..

  ama şunu kimse savunmasın; biz de mühendislikle aynı dersleri aldık, biz de mühendis olmalıyız..
  derslerin sadece adı aynıdır, okuyan bilir; mühendislik derslerinin içeriğiyle TEF derslerinin içeriği zorluk ve derinlik açısından bambaşkadır.. SOĞAN dersi her iki fakültede de vardır mesela, teknik eğitim fakültesinde soğan kabuğunun soyulması işlenir, idealist hocalar dilimlemeyi falan da öğretiyor :) mühendislik fakültesinde ise soğanın cücüğünün neden lezzetli olduğu tartışılır, eşit büyüklükte soğan dilimlemek için modellemeler yapılır, matlab programları yazılır.. Mühendislik demek bilimsel hesap makinesini 2 parmak kullanabilmek demektir, uykusuz sınav gecesi değil, uykusuz sınav haftaları demektir :)

  Mühendislik bir bakış açısıdır, yaşam felsefesidir. Mühendis dediğiniz insan, bir yerden bir yere giderken dik üçgenin iki dik kenarını kullanmaz, bilir ki hipotenüs onların toplamından daha kısadır. Bu noktada bir açıklık varsa fark derslerle kapatılamaz.. Yoksa zaten sözüm yok..

   
 13. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  ama burda teknik öğretmenlerin iş bulamaması sorunu olduğu için böyle bir yola gidilmiş. Sonuçta onları mağdur eden yök'tü. Piyasada da 2 yıllık hatta meslek lisesi mezunu teknisyen muamelesi görmediler mi?
   
  talip3327 ve zozgeshn bu yazıya teşekkür etti.
 14. tekstildokuma

  tekstildokuma TÜİSAG Üyesi

  Teknik öğretmenlerinde mühendisler kadar iş bulmakta zorlandıkları doğrudur. Ancak piyasada 2 yıllık hatta lise mezunu teknisyen muamelesi gördüklerini söylemek bence haksızlık. Bu benzetme, 4 yıl meslek lisesinde ve 4 yıl (stajlar dahil) üniversitede mesleki eğitim görmüş teknik öğretmenler için biraz gereksiz ve anlamsız olmuş. Piyasanın içinde olan herkes bunun böyle olmadığını iyi bilir.

   
  talip3327 bu yazıya teşekkür etti.
 15. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,

  Bu olayla ilgili kanun ve yönetmelik 1992 yılında yayınlandı. Bu güne kadar bildiğim kadarıyla 1 veya 2 kez sınav açıldı, sınavı da ODTÜ yaptı. Şu anda (10 küsür yıllık bir süreç sonunda) yapılan; bu işin icraata dökülmesidir. Yoksa o parti şu partinin, şu oda bu odanın yaptığı bir şey yok.

  Özetle bu tartışmaları ben 12 yıl öncesinden hatırlıyorum ve yıllarca yapıldı. Şu anda neden tartışıldığını da anlamış değilim.

  Saygılarımla   
 16. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  piyasada mühendis olmadıkları için tekniker gibi çalıştırıldılar, birçoğu öyleydi yani. Bir de mesela makine mühendisleri odası gibi bir odaya kaydolamadıkları için birçok iş kolunda çalıştırılmaları, yetki kazanmalarını sağlayan sertifika eğitimlerini de alamadılar.

   
 17. iyi olan kazansın. herkez nasibini yer...

   
 18. szgnflz

  szgnflz TÜİSAG Üyesi

  80 soru 120 dk matematik ve geometri konuları çıkacak. ısparta(sdü) istanbul(marmara) elazığ(fırat) ankara(gazi) de açılması dusunuluyor.inşallah kontejyanı çok tutarlar sıkıntı cekmeyız. sınavdan 50 ustu alan tercıh yapabılıyor ama basarı sıralaması yapacaklar.bu yuzden yuksek puanlarla kapatabılır universıteler. ılk sınav ve calısma zamanı da az sayısalı kuvvetlı olanın sansı yuksek. sınava hazırlanan arkadaslara basarılar . hakkımızda hayırlısı neyse o olsun :) .....

   
 19. civiluzman

  civiluzman Guest

  sapla samanı ayırmak lazım

   
 20. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  Sayın arkadaşlar,
  Milli eğitimde öğretmen olarak çalışan bir çok mühendis var
  bir mühendisin okullarda öğretmenlik yapması ne kadar meşru ise bir teknik öğretmenin mühendis olması da
  o kadar meşru olacaktır

  saygılarımla

   
  uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica