Teknik Eğitim Mezunları - Mühendislik Tamamlama

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Teknik Öğretmenler Mühendisliğe Geçebilecek Mi?

 1. Kesinlikle

  61,8%
 2. Muallakta

  10,5%
 3. İmkansız

  14,7%
 4. Bir ihtimal

  13,1%


 1. Pdf dosyası ektedir. İncelemenizde fayda var. Tşk.


   

  Ekli Dosyalar:

  osman topbaş, erkanersoy, brave_man ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. erdem271

  erdem271 TÜİSAG Üyesi

  Hayırlısı olsun , inşallah İstanbul Üniversitesinde de açılır tamamlama programı

   
 3. erdem271

  erdem271 TÜİSAG Üyesi

  Otomotiv mezunuyum , Otomotiv mühendisi veya Makine mühendisi olabiliyorum , hangisi olduğunu ben mi seçeceğim ? Yoksa sınavda filan mı belli olacak?

     

   
 4. şevkiirge

  şevkiirge TÜİSAG Üyesi


  dallardan birini tercih edeceğiz her halde. ben de otomotivciyim, makine müh. daha iyi olr gibi geliyor.

   
 5. ssseee

  ssseee TÜİSAG Üyesi

  Bilgisayar öğretmenliği mezunu ne mühendisi olabilir?

     

   
 6. Tolga OFLU

  Tolga OFLU TÜİSAG Üyesi

  Bu prosedür ne zaman uygulamaya gecicek bellimi çünkü bu konu cok uzun zamandır konusuluyordu fakat her hangi bir yol katedilememişti buda ona benzermi acaba?

   
 7. ssseee

  ssseee TÜİSAG Üyesi

  Bilgisayar öğretmenliği mezunu ne mühendisi olacak kontrol mühendisi diyor pdf te,doğrumu anladım?
   
 8. fsertoglu

  fsertoglu TÜİSAG Üyesi

  mrh arkadaşlar,
  Ben geçenlerde yöke mail attım. Gerin dönüşte bu konu ile çalışmaların devam ettiğini çalışmalar sonuçlanınca kamu oyuna haber vereceklerini söylediler.yinede sürekli takip edelim.Umarım en kısa sürede olur maduriyetimiz giderilir.Bu arada otomotiv öğretmeniyim.   
 9. mehmet uysal

  mehmet uysal TÜİSAG Üyesi

  bu konulara ne zaman açıklık getirelecek ne zaman hayata geçicek bu söylentiler????

     

   
 10. YÖK, teknik öğretmenlerin mühendis olabilmelerinin önünü açacak yeni bir düzenleme için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmayla birlikte öğretmenler mühendislik yapabilecek.
  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, meslek liselerine öğretmen yetiştirmek için açılan teknik eğitim fakültelerinin, sayı ve kontenjanlarının artmasıyla bu fakültelerden mezun olanların istihdam oranının azaldığını söyledi.
  Teknik öğretmenlerin, teknik eleman olarak çalışmak istediklerinde sıkıntı yaşadıklarını ve meslek lisesinden aldıkları teknisyen unvanı ile istihdam edilmek zorunda kaldıklarını anlatan Günay, mezunlarının yaşadığı istihdam sorunu nedeniyle 2009′da teknik eğitim fakülteleri dahil 5 türdeki 27 meslek eğitim fakültesini kapatıp, bunların bulunduğu üniversitelerde, 3 farklı türde yeni fakülteler kurulduğunu anımsattı.
  Öğrenci alımı durdurulan bu fakültelerin 2015 yılında kapanacağını hatırlatan Günay, “Bunların bulunduğu üniversitelerde 3 tür yeni fakülte kuruldu. Teknoloji, turizm ile tasarım ve sanat fakülteleri. Bunlar önceki fakültelerin yerine kurulmadı. Ne yazık ki, teknik eğitim fakülteleri, teknoloji fakültelerine dönüştürülmüştür gibi algılanıyor. Bu çok yanlış. 21′i teknoloji fakültesi olmak üzere toplam 26 yeni fakülte kuruldu. Teknik eğitim fakülteleri teknik öğretmen yetiştiriyordu. Teknoloji fakülteleri uygulama becerileri yüksek mühendisler yetiştirmeyi amaçlıyor” dedi.
  Master ya da formasyonla mühendis olacaklar
  Teknik öğretmen ihtiyacı halinde mühendislerin master yaparak veya formasyon alarak öğretmen olabileceklerini vurgulayan Günay, bugüne kadar yaklaşık 72 bin kişinin teknik öğretmen unvanıyla mezun olduğunu, bunların bir çoğunun yaşadıkları sıkıntı nedeniyle mühendislik yapmak istediğini ifade etti.
  Günay, teknik öğretmenlerin mühendis olmalarına imkan sağlayan düzenlemenin 1992 yılında çıkarılan kanun ve yönetmelikle sağlandığını, bu mevzuatı işleterek teknik öğretmenlerin kronik hale gelmiş sorunlarına bir çözüm getirmeye çalıştıklarını belirtti.
  Mühendis olmak isteyen teknik öğretmenleri, 2 yarı yıllık bir tamamlama programına tabi tutacaklarını dile getiren Günay, “Tamamlama programı için ÖSYM’nin yapacağı sınavdan en az 50 almakgerekiyor. Programlarda başarılı olanlar mühendis unvanı alacak. Teknik öğretmenlerin mühendislik tamamlama eğitimine dair süreç işliyor, büyük ölçüde prosedürler tamamlandı, yol haritasını çizdik yakında uygulamaya başlayacağız” diye konuştu.
  Tamamlama programlarının hangi üniversitelerde yapılacağı, sınavın içeriği ve programın takviminin önümüzdeki günlerde belirleneceğine belirten Günay, “YÖK, bu çalışmayla yıllardır kronik hale gelen bir sorunu çözecek. Beş yıldır, mesleki ve teknik eğitimin sorunlarının çözümü ve düzenlenmesine dair çaba sarf ediyoruz” şeklinde konuştu.
  Her yaşta, her yerde, her şart altında gerekli liyakati gösteren herkese yüksek öğretim yolunun açık olması ve bu imkanın sunulmasının çağın gerekliliği olduğuna dikkati çeken Günay, artık hayat boyu öğrenme, öğrenen toplumlar, öğrenen şehirler gibi kavramların ortaya çıktığını ifade etti.
  İnsanların çözüme katkı yapmak yerine şikayet etmeyi ve sorunlarla yaşamayı tercih ettiğini söyleyen Günay, şunları kaydetti:
  “Bir taraftan mühendis odaları öbür taraftan teknik öğretmenlerden eleştiriler geliyor. Sorunlarımızı akılla, liyakat ve adalet üzerine ve mesleki standartları zedelemeden çözmeliyiz. Sorunun ve çözümün mahiyetini yeterince anlama çabasına girmeden kimi yanlış bilgilere ve ön yargılara dayalı eleştirilere maruz kalıyoruz. Problemin çözümüne dair yaratıcı fikirler bekliyoruz. Ama şikayetler öne çıkıyor. ‘Bu söylediklerim neye hizmet eder’ diye otokritik yapmadan söylenenler, sürece zarar veriyor. Çoğu kez temelsiz duygusal eleştirilere tanık oluyoruz.”   
  nado ve storm_man bu yazıya teşekkür etti.
 11. marmara,gazi,süleyman demirel,fırat   
 12. ssseee

  ssseee TÜİSAG Üyesi

  uzaktan eğitim söz konusu değilmi hiç?Okodar insan memleketini bırakıp nasıl gidecek

   
 13. erdem271

  erdem271 TÜİSAG Üyesi

  Beylikdüzünde oturuyorum , Marmaraya gidip gelmem imkansız.. Bari gece olsun 8 gibi belki yetişiriz
   
 14. Bana kalırsa bu işi oldu bittiye getirecekler. Kimse fazla zorlanmadan hakkı olduğu diplomayı alacak. gönlünüz rahat olsun.

   
  erdem271 bu yazıya teşekkür etti.
 15. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  Keşke fen fakültesi mezunlarına da böyle imkanlar tanınsa. Ama yok maalesef.   
 16. erdem271

  erdem271 TÜİSAG Üyesi

  Fen ile ne alakası var ? Teknik eğitimliler hem mühendislik derslerini alıyorlar hem de öğretmenlik sadece birkaç dersimizi farklı..

  Hem fenciler de öğretmen olabilecek..

   
 17. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  iyide kimya,fizik,biyoloji öğretmeni olup da ne olunacak? atama yokki onlarda da
  şunu kastettim: mesela kimya mezunu yakın alanlardaki mühendislikleri (petrol,gıda, kimya,çevre,metalurji vs.) tamamlamalı bir şekilde 1 yıllık eğitim sonunda edinebilmeli aynı teknik öğretmenler gibi.
  keza fizik ve biyoloji de bu şekilde olmalı. Yoksa türkiye'nin yarısındaki fen fakülteleri boş kalacak bu sene.

   
  EEK bu yazıya teşekkür etti.
 18. müslüm

  müslüm TÜİSAG Üyesi

  alalım alalım..........

   
 19. müslüm

  müslüm TÜİSAG Üyesi

  yök daha sonra tekrar bir açıklama yapıp kesin sonuca bağlıyacakmış....

   
 20. zozgeshn

  zozgeshn TÜİSAG Üyesi

  size katılıyorıum.
  kimya mezunuyum, mühendislik dersleri tamamlayabilsek ne kadar iyi olur.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica