Haber Tekirdağ Işçi Sağlığı Iş Güvenliği Meclisi " Iş Cinayetleri Raporu "nu Açıkladı

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Tekirdağ İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi "İş Cinayetleri Raporu"nu Açıkladı

  1.jpg


  Tekirdağ İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi, Mart Ayında ölen işçi sayılarının bir araya toplandığı “İş Cinayetleri Raporu” adını verdikleri istatistikleri Çerkezköy Belediye Meydanı’nda vatandaşlar ile paylaştı. Açıklamada 2014 yılının ilk üç ayında en az 276 işçinin, Mart ayında en az 112 işçinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

  Tekirdağ İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi, adına 'İş Cinayetleri Raporu' dedikleri Mart ayı ölen işçi raporlarını Çerkezköy Belediye Meydanı’nda açıkladı. Açıklamayı meclis adına okuyan Figen Koçan, her ay 'İş Cinayetleri İstatistiği'nde yer alan isimlerin geçen yıl kendileriyle birlikte olduğunu, bazılarıyla da aynı ortamda çalışmış olabileceklerini söyledi.

  Koçan, kızgınlıklarını "Ama bugün yoklar ve önlenebilir iş kazaları sebebiyle en büyük bedeli ödeyip aramızdan ayrıldılar. Emeğinden başka satacak bir şeyi olmayan işçi arkadaşlarımız, daha fazla kar etmek adına en basit önlemleri almayan, işçilerin hayatlarını ve sağlıklarını önemsemeyen patronların ve patron temsilcilerinin bu hırslarının bedelini ödediler" sözleriyle dile getirdi.

  Koçan yaptığı açıklamada, "Bugün bir çoğumuz borçla dönüyoruz ve kredilerle yarınlarımızı ipotek etmiş durumdayız. İşsiz kalmamak adına her türlü çalışma koşuluna razı ediliyoruz. Ama buna bir dur demeliyiz. Örgütlenmeliyiz. Emeğimize, sağlığımıza, yaşam hakkımıza ve işçilik haklarımıza sahip çıkmalıyız" dedi.


  2.jpg

  "ÇOCUK, KADIN, GÖÇMEN VE YAŞLI EMEKÇİLER KORUNMUYOR"

  "Mart ayında en az 112 işçi yaşamını yitirdi" diyen Koçan, 2014 yılının ilk üç ayında en az 276 emekçinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. Yapılan açıklamaya göre işçi ölümleri en çok inşaat, metal, ticaret, eğitim, büro ve tarım sektöründe Mersin, İstanbul, Kars, İzmir’de yaşandı. Çocuk, kadın, göçmen ve yaşlı emekçilerin korunmadığını dile getiren Koçan, "Sigortasız, düşük ücretli, taşeron çalışmanın başta olduğu inşaat sektöründe ölümler oransal olarak artıyor" diye konuştu.

  İnşaat iş kolunda 14'ü düşme nedenli olmak üzere 25 işçinin can verdiğini belirten Koçan, Metal- İş kolunda 20 işçinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. Rapora göre, ticaret ve büro eğitim ve sinema sektöründe 18 işçi yaşamını yitirdi. Tarım orman sektöründe biri orman işçisi, ikisi balıkçı, 12 çiftçi olmak üzere 15 emekçi yaşamını yitirdi. Biri 14, ikisi 15-17 yaş aralığında olmak üzere 3 çocuk işçi ölürken, 8 kadın emekçi ve bir göçmen işçi, 51 yaş ve üzerinde ise 25 işçinin hayatının kaybettiği ifade edildi.

  "İŞÇİ ÖLÜMLERİNDE ADALET SAĞLANMALI"

  Koçan "Mart ayında 12 işçi Mersin’de, 7’şer işçi İstanbul ve Karsta’ta, 6 işçi İzmir’de, 5 işçi Kocaeli’nde, 4’er işçi Ankara, Eskişehir, Kırşehir ve Manisa’da, 3’er işçi Bursa, Hatay, Isparta, Konya, Kütahya ve Sakarya’da, ikişer işçi Adana, Ağrı, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Muğla, Rize, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Zonguldak, birer işçi ölümü ise Adıyaman, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Burdur, Çankırı, Çorum, Edirne, Giresun, Karabük, Kırıkkale, Samsun, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli ve Irak Erbi’de yaşandı. İş cinayetlerinin sorumluları devlet ve sermayedir. Yaşanan her işçi ölümünde adalet sağlanmalı ve sorumlular en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Çalışırken ölmek istemiyoruz" dedi.

  Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı. Eyleme BATİS Çerkezköy Temsilcisi Avukat Sevgi Evren, Tekirdağ İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi üyeleri ile işçiler katıldı.

  Kaynak: IHA   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica