Tehlikenin Farkında Mısınız ? (bu Başka Bir Tehlike) | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tehlikenin Farkında Mısınız ? (bu Başka Bir Tehlike)

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında civiluzman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. civiluzman

  civiluzman Guest  Arkadaşlar gün geçtikçe uzman sayısı git gide artıyor.
  Artık yolda yürürken elimi uzatsam bir iş güvenliği uzmanına çarpacak nerdeyse bence bakanlık artık buna dur demeli.
  Nasıl yapacak bilmiyorum ama sınav mı zorlaştırılır, sektörel ayrım mı yapar bilmiyorum.
  Geçen günlerde bir arkadaşım İş Güvenliği Uzmanlığı eğitim kurumda çekilmiş bir foto gönderdi. Bir salon eğitim alan 110 uzman adayı var arkadaşlar. Ben kursa giderken 12-13 fazla kimse yoktu.


   
  Hakan TÜRKER, semra, hamzabakan ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Kasil

  Kasil TÜİSAG Üyesi

  Yakın zamanda sektörel ayrım yapılacağına dair duyumlar aldım. Bu konuda daha net bilgisi olan arkadaşlar vardır.

   
 3. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Devletin uzman sayısı arttırması ileriye dönük olarak kendini belli edecek. 1 Temmuz 2014'te hem kamu kurum ve kuruluşları hem de çalışan sayısı 10 dan az olan iş yerleri için uzmana ihtiyaç olacak. şunu da unutmamak gerekir ki uzman belgesini alan herkes uzmanlık yapmıyor. Elbetteki sayının artması niteliğin de arttığı anlamına gelmiyor.

     

   
  chemistanbul, Ahmet Y. ve Mahir ÖZARSLAN bu yazıya teşekkür etti.
 4. dd99ee88

  dd99ee88 TÜİSAG Üyesi

  civiluzman ,arkadaşım o resmi bakanlığada gönderde ,yetki verdikleri kurumlara bizleri nasıl ezdirdiklerini görsünler ...bir kursda 110 kişi..??

   
 5. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Şuanda 18 mayıs hariç 15000 ne yakın C sınıfı var. 2 sene içinde bu işin suyu çıkacak. Yaklaşık 1 yıldır bunu tekrarlıyorum. Ki bakanlık Temmuz öncesinde toplamda 15000 uzman işimizi görür demişti.

     

   
  chemistanbul, Abdulkadir SARIALTIN ve hamzabakan bu yazıya teşekkür etti.
 6. civiluzman

  civiluzman Guest

  2 seneye kalmaz suyunun çıkması çıktı bile heryer uzman doldu.
  Piyasayıda aşağı çekiyorlar.. 100 liraya gidip risk değerlenidrmesi yapıyorlar...

   
  satılmış bu yazıya teşekkür etti.
 7. Adalı54

  Adalı54 TÜİSAG Üyesi

  Elini sallasan uzmana çarpıyor. Bir ilaç firmasını kalite laboratuvarın da çalışan 4 mühendis&kimyager var arkadaşım hepsi kursa gidiyor. Sakarya ünv. kurs açmış eski ve yeni mezun tüm öğrenciler kayıtları doldurmuş. Yakında bu belge herkes de olacak bir ayrıcalığı kalmayacak. Bakanlık da işletmelere yaptırımda bulunmaz ise eski kara düzen yapılan işler formaliteden kağıt israfından başka bir işe yaramayacak. Gidiş hat onu gösteriyor.
   
  sefers, turanmst ve civiluzman bu yazıya teşekkür etti.
 8. SerkanCEBECIOGLU

  SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

  Bu belge herkeste olmalı, bunu bir tehlike olarak görmemek gerekiyor. Hiçbirimiz patetes satıcısı değiliz, sayımızın artması ve hatta tüm hak sahiplerinin bu belgeye sahip olması kadar normal bir şey yok arkadaşlar. Nasıl hepimiz bir mesleğe sahip iken bir yerde çalışıp oradan ayrıldığımızda yer değiştirme yapıyorsak, çıkılan yerinde o uzmana ihtiyacı olacaktır. Buda tüm profesyonellerin bu işi yapmasının doğal olduğunun bir göstergesidir.

  İş Sağlığı ve Güvenliği bir zümrenin yapması gereken iş değil, toplumda görev almış tüm profeyonellerin sahip olması gereken bir şeydir. Aslında üniversitelerde daha detaylı ve yoğun derslerini almamız gerekirdi. İSG bir bilinç ve çağdaşlaşma çalışmasıdır. İnsana verilen değer bir toplumda en yüksek seviyede ise o zaman o toplum en çağdaş toplumdur.

  Yani bu belgenin herkeste olması en doğru şeydir. Basit finansal çıkarlarımızı düşünerek bu durumu hor görmenin bir anlamı yok.Aksine destekçisi olmalıyız. Parayı zaten kazanırız ve kazanıyoruzda. öyle yada böyle.

  İş güvenliği alanında uzmanlaşabileceğimiz o kadar çok ayrı birimler varki. Sanki biz uzmanız derken kendimizi süpermen zannetmemeliyiz. Sadece yasal mevzuatın İSG uzmanına öngördüğü işler değil, literatüründe uzmana yüklediği işler düşünüldüğünde kimse isg uzmanı tam anlamıyla olamayacaktır. Kaldı ki zaten isg alanında kendimizi bir yöne doğru çekmeliyiz. Genel bir konu hakkında uzman olunmaz, spesifik bir konu hakkında uzman olabiliriz.

  Herkese selamlar   
  allerjik, DUAYEN18, miraç pekmezci ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. cetintatar

  cetintatar TÜİSAG Üyesi

  bu işin sonu kötüye gidiyor..

     

   
 10. civiluzman

  civiluzman Guest

  Bir İş Güvenliği uzmanında bulunacak yetkinlikler eğitici, denetci, mühendis, kimyager, fizikçi, doktor, psikolog, yangın uzmanı, ve daha bir çok uzmanlık alanı olduğunu düşünüyorum.   
 11. SerkanCEBECIOGLU

  SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi


  "Ben bir kişide eğitici, denetci, mühendis, kimyager, fizikçi, doktor, psikolog, yangın uzmanı, vb birçok yetkinliklerin barınabileceğine inanmıyorum. Bunlar zmanla kazanılacak yetkinlikler." diyorsanız zamanla bu yetkinliklerin o kişide barınabileceği anlamına gelir ki buda anlamsız. Aynı bugünlerde bir sınavla teknik eğitim mezunlarına mühendislik tamamlaması gibi bir durum olur. O nedenle isg uzmanlığı bir alanda uzmanlaşma şeklinde olmalıdır. Genel eğitim herkeste olmasının yararı var. Buda İSG uzmanlık eğitimi, herkes ilk başlarda başka şeyleri taklit ederek işe başlar, bu milyonlarca yıldır böyle oldu, bundan sonrada böyle olacak. O nedenle keşke herkes üniversite mezunu olsa diyebilirim.   
  kullanıcı bu yazıya teşekkür etti.
 12. civiluzman

  civiluzman Guest   
 13. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ben aylar öncesinde iş güvenliği uzmanı maaşları konularında bunu dile getirmiştim. o zaman konu maaş kısımdaydı.şimdi arkadaş farklı bir platforma taşımış.bu işe başlarken bir arkadaşım "2 yıla kalmaz bu işin suyu çıkar,çantacılar,50-100tl ye işletmelere bakan adamlar türer demişti." maalesef onun dediği gibi olmadı ve 2 yıl ne kelime neredeyse 1 yılda suyu çıktı.durum vahim.neden diyeceksiniz.uzman sayısı git gide artıyor ve maalesef eğitim kurumlarında başlayan kalite düşmesi uzmana ve oradan da firmalarda yapılan işlere sirayet ediyor.bu noktada neler yapabiliriz.???? tabiki elimizden geldiğince kendimizi yetiştirmeliyiz.nebosh vb. yurtdışı sertifikalara sahip olabiliriz.MBA gibi lisansüstü çalışmalar yapılıp büyük firmalarda açılan bu konudaki yöneticilik pozisyonlarına başvurulabilir.tabiki alan kontenjan kısıtlıdır ancak bir çözüm sonuçta.benim kısıtlı sürede aklıma gelenler bunlar.siz farklı çözümlerde bulabilirsiniz.unutmayın, kriz zamanlarında büyük firmalar değil büyüyen firmalar güçlenir, ilerler.
   
  civiluzman bu yazıya teşekkür etti.
 14. civiluzman

  civiluzman Guest

  Çok haklısın . Hepimiz için Hayırlısı demek istiyorum ama pekte hayırlı gözükmüyor.
  Uzman sayısı çok olduğu için yetkinlikleri en fazla olanlar ayakta kalacak. Tabi işveren bu konuyu sadece gider kapısı gözüyle bakarsa onlarda elenecekler.

   
 15. Adalı54

  Adalı54 TÜİSAG Üyesi

  Hafta sonu görüşmeye gittiğim tehlikeli sınıfta bulunan ve max. 150 kişinin çalıştığı çelik kons. firmasına vermiş olduğum teklif sonucunda kalite müdürünün fiyatı kırmak için bana anlattıkları mesleğimize bakış açısı olarak çok enterasandı.

  1. Biz zaten OSGB den hizmet alıyoruz. bir kalite sistemimiz ve 18001 sistemimiz mevcut. burda OSGB nin dedeklerini uygulayacak ve 18001 dökümanlarımıza uyarlıyacak takip edecek İSG uzmanı arıyoruz.
  2. Çalışacak olan İSG uzmanımızın İSG katip bildirimini yapmayacağız. Olası durumda uzmanımız gime gitmesin diye miş.

  3- zaten bizim sistemimiz var kaza hiç olmuyor. çok da iyi işliyor. İSG ve kalite açısında büyük denetimler geçiriyoruz.

  4 - benim altımda 3 mühendis var onlara aldırabilirim. ama işler yoğun takip edemiyorlar.

  5- Ben de mühendisim ayrıca yüksekte yaptım bu fiyat çok değilmi bbelgeyi zaten herkez alıyor bi belgeye bu kadaar fiyat çok.

  vb. şeyler

  Ben dedimki;

  1. ci sistem yada OSGB sizi kurtarmaz kazanın ne zaman geleceği belli değildir.
  2. ( içimdem tabiki çok biliyorsan riskleri göze alabiliyorsan kendin yap)
  3. Mesleki kariyerim(4 yıl) + Yüksek lisanbendede var buraya isg uzmanı olarak başvurmasam da ücret bundan aşağı olmazdı dedim.
  sonra biz düşünelim dedi. siz bilirsiniz dedim çıktım.

  Diyeceğim oki arkadaşlar;

  Mesleğimizi eğer hakkı ile yapacaksak lütfen ezdirmeyelim. Ucuz teklifler vermeyelim.   
  satılmış, Cem BAYDAR, kmemel ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. civiluzman

  civiluzman Guest   
 17. nkursun

  nkursun TÜİSAG Üyesi

  Nasıl bir mide var sende arkadaşım. Ever bende istemem sayımızın çoğalmasını dolayısıyla maaşların düşmesini ama bu kadarda değil be dostum

   
 18. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  yazık günahtır insanlar yatırım yaptı iş buldu geelcek hesapları yaptı birden devlet dur diyor sizde seviniyorsunz maşallah

   
  satılmış bu yazıya teşekkür etti.
 19. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  galiba bi yanlış anlaşılma oldu TBMM bugün görüşülen kanunlara baktım işgüvenliğ ile alakalı olan işyerilerinde işveren ve personele karşı uygulanan psikolojik baskı için verilmiş bir teklif ertelemeden falan bahsetmiyor

   
 20. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica