Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan Işlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan Işlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine...

Konu, 'İSGdosya Son Eklenenler' kısmında ISGdosya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISGdosya

  ISGdosya TÜİSAG Üyesi  Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik (13.07.2013)
  Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik 13 Temmuz 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28706 YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDEÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa [...]
  Devamını Oku...


   
 2. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Yönetmeliğe göre 01.01.2013 tarihinden sonra işe alınmış ve fakat mesleki eğitim belgesi bulunmayan kişileri işten möi atacağız arkadaşlar? Bu konuda beni aydınlatırmısınız?

   
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Tamam bu eğitimleri aldıralım da kim nası verecek bu eğitimleri onu da söyleselermiş çok iyiymiş....

     

   
 4. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Eğitimleri çıraklık eğitim merkezleri , işkur ve bakanlığın yetkilendirdiği eğitim kurumları verecek.Esas soru bana kalırsa ben işe 1 kişi alacağım ve bu kişiye kurs açtıramayacağım.Çünkü belli kontenjan doldurulmayınca kurs başlatılmayacak.Bana bir kaç noktada saçmalamışlar.Ek lerde de sıkıntı var.

   
 5. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  İnşaat sektörü için 100 farklı çeşit eğitim olması lazım ki bu sadece inşaat sektörü diğer sektörleri saymıyorum. Ondan sordum bu kadar farklı eğitimi kim verecek eğitim içeriği ne olacak eğitici kim olacak. Herşey arap saçı gözüküyor..

     

   
 6. omark

  omark TÜİSAG Üyesi


  Ramazana münasebetiyle olsa gerek bayağı saçmalamışım.Tekrar düzltip gönderiyorum.
  Eğitimleri çıraklık eğitim merkezleri , işkur ve bakanlığın yetkilendirdiği eğitim kurumları verecek.Esas sorunlardan birisi bana kalırsa şu; ben işe 1 kişi alacağım ve bu kişiye kurs açtıramayacağım.Çünkü belli kontenjan doldurulmayınca kurs başlatılmayacak.Bakanlılık yetkilileri bir kaç noktada saçmalamışlar. Ek lerde de sıkıntılar var.

   
  seher şensoy ve mehmet3207 bu yazıya teşekkür etti.
 7. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu eğitimleri uzmanlar verebilir diye düşünüyorum siz ne dersiniz.
   
 8. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Uzmanlar derken İSG eğitimi değil bahsi geçen konu mesleki yeterlilik İSG bunun içinde yüzde 20-30 yer alır kalan kısmı imalatla ilgili o yüzden uzmanlar tek başlarına kesin veremez bu eğitimi :)   
 9. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  tek başına vermeyecek zaten.işyerinde bulunan usta ögreticileri kullanacak.kendisininde pedagojik formasyonu varsa bu iş tamamdır derim.

     

   
 10. alaaddinn

  alaaddinn TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar

  Yönetmelik mesleki eğitim olacak diyor ama ekte o kadar çok iş dalı var ki bu eğitimleri kim verebilir çözemedim ben.
  benim iş yerim
  GIDA SANAYİİ İLE İLGİLİ İŞLER
  Her türlü canlı hayvanın kesilmesi, işlenmesi, ambalajlanması, sakatat tesislerindeki işler.

  işleri kapsamına giriyor. Hangi kurum tavuk kanadı paketleme eğitimi verebilir merak ediyorum. Hadi iş yerinde veteriner hekim, gıda mühendisi arkadaşlar versin diyeceğim ama "Millî Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; " diyor yönetmelikte. Yani bakanlığa ben bu eğitimleri vermek istiyorum diye başvuruda mı bulunmam gerekiyor? Hangi birime başvuracağım ve eğitimin uygunluğunu nasıl denetleyecekler? Bilgisi olan beni aydınlatabilir mi?   
 11. Mahmut Kalyoncu

  Mahmut Kalyoncu TÜİSAG Üyesi

 12. eski

  eski TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar benim işyerim sakız şekerleme üretimi yapan az tehlikeli sınıftaki bir fabrika.Fabrikada ustabaşılar,operatörler var makineye müdahale edip bakım yapıyorlar,bunlar için mesleki eğitim aldırmam gereklimi değilmi?fabrka az tehlikeli sınıfta ama bu personelin yaptığı iş tehlikeli sınıfa girmezmi? Bu işin içinden çıkamıyoru bir türlü, mesleki eğitim kuurmları modül açamıyorlar açmaları geren modül şekerleme imal işçisi makineyle olması gerekli çünkü sigorta girişleri bu şekilde yapılıyor,konu hakkında bilgisi olan varmı acaba ?

   
 13. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Sn. Eski, eğer firmanız az tehlikeli sınıfta ise mesleki eğitim kursu aldırmanıza gerek yok
   
 14. pinarodabasi

  pinarodabasi TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar PVC atölyesinde çalışan çırak ve kalfalarada ustalar ile beraber mesleki eğitim aldırmam gerekiyor mu? Yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkür ediyorum.

   
  Last edited by a moderator: 25 Ekim 2014
 15. yileri

  yileri TÜİSAG Üyesi

  Ben bu konuda dertliyim 2012 de teftiş geçirdik mesleki eğitimi uygun olmayan çalışanlar var Bu adamlar kaza gecirirse zaten MEB'den eğitim belgesi yok ddirek suclusun dediler.
  Biraz araştırdım Hayat Boyu Ögrenme Genel Müdürlüğü hbogm.meb.gov.tr buradan eğitimler aldırılabilir sıkıntı yeterli sayı olmayınca eğitim açmıyorlar. HBOGM FOET kodları var buradan kendinizle alakalı eğitimleri belirleyip çalışanlarınız için başvurabilirsiniz.
  Bizde Fabrika içi taşıma ve depolarda makine metal iş mezunu olanlara Ulaştırma Hizmetleri Elle taşıma eğitimi aldırdık.
  Ağır tehlikeli işler tablosu kalktı ama onu azaltıp mesleki eğitim yön. diye yine mevzuata koydular bir vazgecemediler....   
 16. yileri

  yileri TÜİSAG Üyesi

  Makineye bakım yapanların Makine Bölümü mezunsa sıkıntı yok. Diğer bölümlerden ise FOET'ten Makine Teknolojisinden uygun eğitim seçilmeli

   
 17. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Kanunda der ki "Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz." Bir firmanın az tehlikeli, tehlikeli yahut çok tehlikeli olması firma bütünündeki faaliyetlerin gözden geçirilmesi sonucuyla belirlenir.Eğer sizin firmanın az tehlikeli ise hiçbir bölümde çalışan personele mesleki eğitim belgesi almak zorunda değilsiniz. Eğer mesleki eğitim belgesi alacaksanız da firmanız az tehlikeli değildir.

   
 18. yileri

  yileri TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar bu arada tehlikeli işler tebliğinde belirtilen işler ile asagıdaki yönetmelikte eğitim zorunlu tutulan iş tanımları farklı buda sıkıntı...çelişiyor... yürürlükten kalkan kadın ve genc işçilerin çalışacakları calısmıyacakları işler listesini TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK listesi adı altında yayınladılar neredeyse eski haliyle aynı.
  Şeker üreten fabrika tebliğe göre az tehlikeli ama bünyede asit kullanan ve makine bakım tamiri varsa bu işyerinin ana faaliyeti olmadığından işyeri az tehlikeli olmasını etkilemiyor.

  Şekerleme imali makinalarında asağıdaki faaliyet varsa makina mezunu olması iyi olur...

  ENERJİ ÜRETİMİ, NAKLİ VE DAĞITIMI İLE İLGİLİ İŞLER
  Hareket halinde bulunan makine, motor ve aksamı ile transmisyon tertibatının yağlanması, tamiri ve temizlenmesi gibi işler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica