Tehlikeli Işlerde Risk Analizi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tehlikeli Işlerde Risk Analizi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında shakan2351 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. shakan2351

  shakan2351 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar kafama takılan ve piyasadaki arkadaşların genel davranış biçimini merak ettiğim bir konu var. mesela diyelim tehlikeli sınıf imalat yapan bir işyerinin elli kişiden az sayıda çalışanı var, patronun kafasına bir yerden sadece risk analizi yaptırması gerekliliği girmiş ve temmuzdan itibaren uzman çalıştırma zrunluluğu olduğunu kavrayamıyor. sadece risk analizi istiyor. yani aklı sıra böyle bir belge edinip yasal prosedürü sağlayacak. şimdi benim merak ettiğim, bu adamların isteğine hele temmuza bu kadar yaklaşmışken olumlu yanıt veren uzmanlar ve osgbler var mı, bunlara risk analizi yapıyorlar mı, yapıyorlarsa bu işin kendilerine olan riskini nasıl göze alıyorlar? yani tekrar gidip yapılan risk değerlendirmesinin üzerine riskin düşüp düşmediğine bakmıyorlar mı, bakmıyorlarsa attıkları imza kendi üzerlerinde bir risk oluştur muyor mu? ve bu riskleri ileriye dönük nasıl bir yaptırım oluşturabilir?


   
 2. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Yapılan risk analizine uzman imza atmadıysa herhangi bir sorumluluk ve yasal yükümlülük bildiremezsiniz.
  Ama osgbden hizmet alındı ise o risk analizinde mutlaka osgbnin imzası olacağından sorumlu tutulabilir.
  Siz gereken yönetmelik be yasalarla bildiriminizi yaparsınız, kabul eder yada etmez işverenin bileceği durumdur temmuz sonrası hizmet alma durumu.
  Bence evet tarih bu kadar yakınken çok fazla olumlu yanıt ve ucuza kabul eden yerler ve kişiler bulunmakta.

   
  shakan2351 bu yazıya teşekkür etti.
 3. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Ben risk analizlerine imza atıyorum fakat destek elemanı olarak belirtiyorum kendimi. Burada destek elemanından destek almanın esprisi bana göre, işveren ve çalışanların göremeyecekleri riskleri profesyonel bir kişinin görmesini sağlamaktır. Risklerde mutlaka sorumlu kişi belirlenmelidir ve sorumlu kişi büyük ölçüde işverendir. Ben işyerinde bir tehlike ve buna bağlı riskleri tespit etmişim ve önlemlerini yazmışım, benim yetkili olmadığım bir işyerinde aldığım önlemleri uygulatma şansım yoktur. Bu yüzden risk analizine imza atmanın İSG uzmanına bir zararı olacağını düşünmüyorum. Bunlar kendi fikirlerim, düşüncelerim dir. Eğer bir yanlışım varsa ben de doğrusunu öğrenmek isterim.

     

   
  shakan2351 bu yazıya teşekkür etti.
 4. metiner birkan

  metiner birkan TÜİSAG Üyesi

  BİR DANIŞMANLIK ŞİRKETİ İLE İŞ GÜVENLİĞİ HİZMET SÖZLEŞMESİ YAPTIK
  1. BU DANIŞMANLIK ŞİRKETİNİN BU HİZMETİ YAPABİLMESİ İÇİN BİR BELGESİ OLMASI LAZIMMI?
  2. BİRİMLERİMİZDE GÖREVLENDİRDİĞİ İG VE İH NİN BÜTÜN ÖZLÜK HAKLARINI SÖZLEŞMEMİZE GÖRE KENDİSİNİN YATIRMASI GEREKMEKTEYKEN,E DEVLETTEN BAKILDIĞINDA BU KİŞİLERİN İÇ GÖREVLENDİRME OLARAK KAYITLARINI GÖRMEKTEYİM. BU KANUNEN YASAL MI? KENDİSİ BUNLARA SSK YAPMASA VE ÜCRET ÖDEMESE SORUMLULUK KİMİN ?
  3. DANIŞMANLIK ŞİRKETİ BU İŞLERİ YAPARKEN ÇALIŞMA BAKANLIĞINA BİZİM YERİMİZE NASIL BİR BİLDİRİM YAPMASI LAZIM ?


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica