Tehlikeli Atıklara Un Numarası Atanması

selçuk bozkır

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar Merhaba,

Üretim prosesleri sonrası açığa çıkan tehlikeli çamurlar ve kontamine atıklara UN numarası atanması konusunda baya sıkıntı yaşıyorum. Bu konuda atık bertaraf firmalarıyla da konuştum ancak tamamen bir muamma söz konusu, kimse ne yapacağını bilmiyor. Bu konuda bilgisi olan varsa, paylaşımda bulunursa sevinirim.

Teşekkür ederim,

İyi çalışmalar

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar Merhaba,

Üretim prosesleri sonrası açığa çıkan tehlikeli çamurlar ve kontamine atıklara UN numarası atanması konusunda baya sıkıntı yaşıyorum. Bu konuda atık bertaraf firmalarıyla da konuştum ancak tamamen bir muamma söz konusu, kimse ne yapacağını bilmiyor. Bu konuda bilgisi olan varsa, paylaşımda bulunursa sevinirim.

Teşekkür ederim,

İyi çalışmalar
Aynı durum bende de var msds bakıyorum ama orda da sıkıntı çekilen yerler var,firmalar listelerini yolluyor ama Un bulamıyorum,kurstaki hoca da sağolsun hep meşgul o bakımdan sınava yeni hazırlanan arkadaşlar mutlaka kurstaki hocalardan döküman istesinler bu durumlara karşı

SÜLEYMAN DÖNMEZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Tehlikeli Atıklar Tehlikeli atıklar da, ADR kapsamında bulunan diğer tehlikeli maddeler gibi dikkate alınır, içerdiği tehlikeli maddeye gore sınıflandırılırlar. Buna rağmen, ADR kurallarına ek olarak, uluslararası ve ulusal çevre kanunları da tehlikeli atıklar için farklı tanımlamalar yapabilir, dokümanlarında (atık belgesi) ilave olarak da atığın nakli, orjini ve imha noktasının belirtilmesini isteyebilir. Ülkemizde atıkların taşınması ‘Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ çerçevesinde yapılır. (Çevre ve Orman Bakanlığı 14.03.2005 tarihli ve 25755 sayılı Yönetmelik)

Özge ATAŞ YILDIZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yardımcı olur mu bilmiyorum ama bizim kurs hocamız kurs esnasında eğer hiçbir bilgi edinemediyseniz içeriğindeki ana maddeden yola çıkarak B Tablosundan UN Numarası bulmaya çalışın demişti.

kacarsule

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tehlikeli maddeler içeren katı atık ve sıvı atıklar için UN 3077 ve UN 3082 olarak A tablosunda tanımlanmış.
Fakat ; Kontamine olmuş ambalaj(IBC VB) için UN 3509 olarak taşıma yapılıyor.

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tehlikeli maddeler içeren katı atık ve sıvı atıklar için UN 3077 ve UN 3082 olarak A tablosunda tanımlanmış.
Fakat ; Kontamine olmuş ambalaj(IBC VB) için UN 3509 olarak taşıma yapılıyor.

Bu konuda emin miyiz? Yıllık beyanımda atık florasanları 3077, sitotoksik atıklar (kemoterapi atıkları) için yine 3077, atık kimyasallarım (formaldehit) için de 3082 yi yazabilir miyim?

Teoman Çolakoğlu1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu konuda emin miyiz? Yıllık beyanımda atık florasanları 3077, sitotoksik atıklar (kemoterapi atıkları) için yine 3077, atık kimyasallarım (formaldehit) için de 3082 yi yazabilir miyim?
Ekteki sunumda konuyla ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.

SELÇUK BAYSAL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar,
Tıbbi atıklar ile ilgili sisteme giriş yapan var mı? UN numurası ile ilgili bilgi verebilecek olan var mı?

kemal çarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Atık kodu 180103 (Enfeksiyonu önlemek amacı ile toplanmaları ve bertarafı özel işleme tabi olan atıklar) bu atığa UN numarası atarken UN 2814 ve UN 3291 arasında kaldım hangisini atamalıyım 2814 BULAŞICI MADDE ,İNSANLARI ETKİLEYEN
3291 KLİNİK ATIĞI atıklardan anlayan arkadaşlarımız varsa 200121 (flüoresan lambalar ve diğer cıva içeren atıklar) 150110 (tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar) bu atıklara UN numarası atamış yada bu konuda tecrübeli olan arkadaşlarımız varsa yardımcı olabilirler mi ?

Merve KOCAOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Atık kodu 180103 (Enfeksiyonu önlemek amacı ile toplanmaları ve bertarafı özel işleme tabi olan atıklar) bu atığa UN numarası atarken UN 2814 ve UN 3291 arasında kaldım hangisini atamalıyım 2814 BULAŞICI MADDE ,İNSANLARI ETKİLEYEN
3291 KLİNİK ATIĞI atıklardan anlayan arkadaşlarımız varsa 200121 (flüoresan lambalar ve diğer cıva içeren atıklar) 150110 (tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar) bu atıklara UN numarası atamış yada bu konuda tecrübeli olan arkadaşlarımız varsa yardımcı olabilirler mi ?

Merhaba;

Tıbbi atık olarak eğer hastanenin danışmanı iseniz atıklarınızı alan lisanslı firma ADR Taşıma Evrağı bırakmaktadır ve taşıyan firmanın belirlemiş olduğu kod mevcut evrakta yer almalı. Siz belirleyecekseniz 3291 kodlu UN numarası seçmelisiniz. Diğer kodlar hakkında çalışmam olmadığı için yardımcı olamayacağım. Kolay gelsin.

kemal çarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba;

Tıbbi atık olarak eğer hastanenin danışmanı iseniz atıklarınızı alan lisanslı firma ADR Taşıma Evrağı bırakmaktadır ve taşıyan firmanın belirlemiş olduğu kod mevcut evrakta yer almalı. Siz belirleyecekseniz 3291 kodlu UN numarası seçmelisiniz. Diğer kodlar hakkında çalışmam olmadığı için yardımcı olamayacağım. Kolay gelsin.
Ulusal atık taşıma formu düzenliyorlar atık kodları var normalde sınıf 6 kapsamında ADR'ye tabi olan maddeler (atıklar) için bir UN numarası atayıp bir ADR taşıma evrağı düzenlemeleri gerekiyor diye biliyorum bende yanlız böyle birşey yapmıyorlar

Merve KOCAOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ulusal atık taşıma formu düzenliyorlar atık kodları var normalde sınıf 6 kapsamında ADR'ye tabi olan maddeler (atıklar) için bir UN numarası atayıp bir ADR taşıma evrağı düzenlemeleri gerekiyor diye biliyorum bende yanlız böyle birşey yapmıyorlar

Kemal Bey o zaman atık gönderimi yapılan firma ile görüşün bence düzenlenmesi gerekiyor. Baktığım hastaneye 3291 kodlu olanı kullanıyorum ama başka nasıl yol izlenir bilmiyorum. Kolay gelsin

hüseyin meral

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
işletmeler için tehlikeli atıkları yükleyen olarak giriyoruz değil mi ? kimyasal ambalajları mesela UN3509 ile giriyoruz ama paketleme yok, taşıma yok, yükleyip gönderiyorum. yükleyen sekmesini doldursak yeterli sanırım.

bir de mesela bir kimyasal ambalajı var, ama içindeki bitmiş olan kalıntısı kalan kimyasal ADR kapsamında değil. ama yine de tehlikeli. bu kimyasal ambalajı yine de UN3509 kapsamında oluyor mu?

Doğukan Tüzün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Atık Kodu 18 01 06* : Tehlikeli maddeler içeren ya da tehlikeli maddelerden oluşan kimyasallar için UN numarasını ne seçmeliyiz? Yardımcı olabilecek var mı?

Gökhan BAHÇEBAŞI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Atık Kodu 18 01 06* : Tehlikeli maddeler içeren ya da tehlikeli maddelerden oluşan kimyasallar için UN numarasını ne seçmeliyiz? Yardımcı olabilecek var mı?
Tehlikeli atıklar Sınıf 9 kapsamında alt grup olarak M6, M7 ve M8 de değerlendiriliyor. Bu alt gruplara ADR 2017 de sayfa 249 da yer alan kayıt listesindeki M6 M7 ve M8 lere atanmış UN numaraları 3077, 3082 ve 3245 olarak geçiyor.
M6 3082 ÇEVREYE ZARARLI MADDE, SIVI, B.B.B.
M7 3077 ÇEVREYE ZARARLI MADDE, KATI, B.B.B.
M8 3245 GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ MİKROORGANİZMALAR
Sıvılar için 3082 katılar için de 3077 olarak kabul etmek bana mantıklı geliyor. Bu benim şahsi fikrim.
İyi çalışmalar dilerim.

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
3082 ÇEVREYE ZARARLI MADDE, SIVI, B.B.B.
3077 ÇEVREYE ZARARLI MADDE, KATI, B.B.B. şahsen doğru ya da yanlış ben geçen yıl beyanlarımı bu şekilde yapmıştım. Bu sene de aynısını düşünüyordum.

Betül YYıldızzz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba, ben akaryakıt istasyonları ile çalışıyorum yanlız iki gün önce bir hastane ile sözleşme yaptım. Hastanalerle ilgili bir çalışmam olmadığı için atıkları un numarasına atamakta zorlanıyorum. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.
180106 Tehlikeli maddeler içeren ya da tehlikeli maddelerden oluşan kimyasallar
180108 Sitotoksik ve stostatik atıklar
150110 Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar 3509
150202 Tehlikeli maddelerle kirlenmiş emiciler, filtre malzemeleri (başka şekilde tanımlanmamış ise yağ filtreleri), temizleme bezleri, koruyucu giysiler
180103 Enfeksiyonu önlemek amacı ile toplanmaları ve bertarafı özel işleme tabi olan atıklar
080317 Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri 3291
160213 16 02 09’dan 16 02 12’ye kadar olanların dışındaki tehlikeli parçalar içeren ıskarta ekipmanlar ( ELEKTRONİK ATIK)
200133 16 06 01, 16 06 02 veya 16 06 03’un altında geçen pil ve akümülatörler ve bu pilleri içeren sınıflandırılmamış karışık pil ve akümülatörler ( PİLLER)
150111 Boş basınçlı konteynırlar dahil olmak üzere tehlikeli gözenekli katı yapılı (örneğin asbest) metalik ambalajlar ( SPREY KUTULARI)

iyi çalışmalar diliyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.