Tartışma : Tehlike Snıfının Belirlenmesi

huseyinokelek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar işyerinin tehlike sınıfının belirlenmesinde asıl iş dikkate alınır bunu hepimiz biliyoruz. Ama bir işyerinde birden fazla asıl iş varsa ve personelin yarısı bir işi yürütürken diğer yarısı başka bir iş yürütüyorsa iki farklı sicil numarası ve tehlike sınıfı alınmasında mahsur varmıdır. Örneğin şirketin imalat,şantiye, ofis, yönetim büroları aynı yerde ise nasıl bir yol izlenmeli? Bizim 500 çalışanlı olan bir iş yerimiz var yarısı aktif çok tehlikeli iş yaparken yarısı ofis (muhasebe, finans, idari sosyal, hukuk vb.) depertmanında çalışıyor ve saha ile ilişkisi yok. ile Burda iki sicil numarası aldık ve iki farklı tehllike sınıfında işyeri açtık. Görüşlerinizi bekliyorum.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar işyerinin tehlike sınıfının belirlenmesinde asıl iş dikkate alınır bunu hepimiz biliyoruz. Ama bir işyerinde birden fazla asıl iş varsa ve personelin yarısı bir işi yürütürken diğer yarısı başka bir iş yürütüyorsa iki farklı sicil numarası ve tehlike sınıfı alınmasında mahsur varmıdır. Örneğin şirketin imalat,şantiye, ofis, yönetim büroları aynı yerde ise nasıl bir yol izlenmeli? Bizim 500 çalışanlı olan bir iş yerimiz var yarısı aktif çok tehlikeli iş yaparken yarısı ofis (muhasebe, finans, idari sosyal, hukuk vb.) depertmanında çalışıyor ve saha ile ilişkisi yok. ile Burda iki sicil numarası aldık ve iki farklı tehllike sınıfında işyeri açtık. Görüşlerinizi bekliyorum.
1-) İşyerlerinin tehlike sınıfları belirlenirken, kapı numarası baz alınır. Yani adres girişi tek olan işyerine tek SGK Tahsis kodu verilir. Bu koda göre de Tehlike sınıfı belirlenir. Tehlike sınıfı da en tehlikeli olan işe göredir ve tüm işyerlerine bu uygulanır. Tahsisi yapılmış işyerindeki tüm personele eşit muamele yapılır. Örneğin imalat çalışanları ile büro çalışanları Tehlike sınıfı değerlendirilmesi ve yaptırımları konusunda eşdeğerdir.

2-) Aynı adreste, aynı işyerini kullanan, ana kuruluşa bağlı ikinci bir şirket kurulabilir (Örneğin çok tehlikeli işyerinde lojistik sorununu çözümlemek amacı ile tehlikeli sınıfta başka bir şirket kurulabilir); Bu durumda, ikinci şirketin tehlike sınıfına uygun şekilde işlemler yapılabilir.

Kısaca sorunuza cevap olması için irdelendiğinde, aynı adreste tehlike sınıfı farklı şirketler kurulabilir. Her şirket kendi tehlike sınıfına uygun yönetilmelidir.

Saygılar..

MARBIM

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Aynı şirket altında aynı kapı numarasında iki ayrı işyeri sorun olabilir.
Bizde de benzer bir durum yaşandı.
Ofis çalışanları için daha düşük SGK primi ödemesi yapılmıştı. SGK incelemesinde, ceza ödemek durumunda kalındı.
Siz, SGK ya başvurup, oradan görüş alarak ilerlerseniz, elinizde yazılı bir belge olur.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ofis çalışanları için daha düşük SGK primi ödemesi yapılmıştı. SGK incelemesinde, ceza ödemek durumunda kalındı.
Siz, SGK ya başvurup, oradan görüş alarak ilerlerseniz, elinizde yazılı bir belge olur.
Ceza yemenize üzüldüm. Pratikte birçok uygulaması var bu işin. Çok tehlikeli ve sabit kuruluşları ve binaları olan bir kurumda tüm çalışanlar aynıdır. İster Müdür, ister üretim işçisi, isterse çevre meydan işçisi. Ana tehlike tanımı ne ise tüm işlemler buna uygun yapılır. Ancak bu kurumun Lojistik yada benzer hariçten bir işi için ikinci bir şirket kurulabilir. Bu şirketin tehlike sınıfı farklı da olabilir. Aynı kampüs içinde, aynı ana şirketin alt kolu olarak, farklı tehlike sınıfına uygun şirket kurulması açısından sorun yok (varsa da ben denk gelmedim. Ama anlattığım şekilde birden çok örneğe denk geldim). Yeter ki ana işe konu olmasın. Yani Boya üretimi yapan çok tehlikeli işyerinde, boya sevkiyatı için tehlikeli sınıfta lojistik şirketi kurulabilir. Dikkat edilmesi gerekli başlık, şirket bazlı olmasıdır. Ana şirket Çok tehlikeli kolda AŞ. iken diğer şirket tehlikeli kolda LTD şirket olabilir.
Saygılar..

huseyinokelek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
SGK nın bu duruma onay vermiş olmasına rağmen ceza olayını anlamadım. sonuçta işyeri SGK nezlinde açılıyor. üstelik ofis çalışanları için daha düşük SGK ödenmesi gibi bir durum uzun süredir yok. eskiken çok tehlikeli işyerlerinde daha yüksek iş kazası ve meslke hastalığı pirimi ödenirdi ama uzun süredir tehlike sınıfına bakılmaksızın bu prim tüzde 2 de sabitlendi.

MARBIM

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Hüseyin bey,
Ceza olayı uzun süre önce olmuştu.
SGK ile uyumlu olduktan sonra, aynı adreste farklı işyeri açılabiliyor.
Karşılaştığımız bir diğer problem,
Eğer şirketlerden birisi için Tesis Güvenlik Belgesi almak isterseniz,
aynı adreste 2 farklı tüzel kişilik kabul edilmiyor. Mutlaka ayrı adres/kapı no isteniyor.
Teşekkürler

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.