Tehlike Sınıflarındaki Eğitim Ve Sağlık Periyotlar | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tehlike Sınıflarındaki Eğitim Ve Sağlık Periyotlar

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında mesut yan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mesut yan

  mesut yan TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Merhaba,
  Bildiğiniz üzere isg eğitimler ve sağlık raporları geçerlilik süreleri aşağıdaki gibi;

  Sağlık Raporları İSG Eğitimleri
  Çok Tehlikeli İşyerleri 1 Yıl 1 Yıl
  Tehlikeli İşyerleri 3 Yıl 2 Yıl
  Az Tehlikeli İşyerleri 5 Yıl 3 Yıl

  Biz çok tehlikeli bir işyeriyiz, bize gelen kişilerden de hem isg eğitimlerini hem de sağlık raporlarını senelik olarak yenilemelerini istiyoruz. Bundaki temel etkende az tehlikeli sınıfta bulunan biri buradak risklere maruz kalıyor, yaşanacak iş kazasında tehlike sınıfı olarak bizim iş kolumuz baz alınacaktır.

  Ancak bazı firmalar israrla bu uygulamanın yalnış olduğunu belirtiyor,
  Sizlerde görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim,
  Herkeze kazasız günler dilerim...


   
 2. iso9001

  iso9001 TÜİSAG Üyesi

  Tehlike sınıfına tekrar edilen eğitim ve periyodik kontrollerin tarihleri mevzuatça doğru ama periyodik kontrolleri işveren yapar çalışana yaptırmaz. İşe giriş muayenesinden sonraki muayeneler kesinlikle işverene aittir.

   
  mesut yan bu yazıya teşekkür etti.
 3. Dr.Kürşat

  Dr.Kürşat TÜİSAG Üyesi

  Merhaba..
  Sorunuzdan anladığım kadarı ile;
  Sizin çok tehlikeli sınıftaki işyerinize, taşeron ya da müteahhit olarak çalışmaya gelen firmaların sağlık raporlarından bahsediyorsanız, onlar kendi tehlike sınıflarına göre periyodik muayenelerini tekrarlar. Yani her yıl değil..

     

   
 4. mesut yan

  mesut yan TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle teşekkür ederim, ama şimdi fark ettiğim üzere konuyu eksik anlatmışım.
  Bende (çok tehlikeli de) çalışma yapacağı için, az tehlikeli olsa bile, isg eğitimleri ve sağlık kontrollerini de bana göremi değerlendirmeliyim yoksa onun tehlike sınıfına göre mi ?
  iyi çalışmalar...

   
 5. Gül Bahar

  Gül Bahar TÜİSAG Üyesi

  kendi çalıştığınız yere göre değerlendirmeniz gerekiyor.

     

   
 6. Emre ERTÜRK

  Emre ERTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Çok Tehlikeli bir işte çalışıyorsanız ve taşeron veya geçici görevlendirmeyle gelen herhangi firma veya şahıs kesinlikle Çok tehlikeli Risk grubuna göre hareket etmelidir. Yani az tehlikeli bir iş yapıyor olsada çalıştığı alan çok tehlikeli olduğu için gerekli sağlık muayenesi , İş Saglığı ve Güvenliği Eğitimlerini her sene yenilemelidir.

   
 7. mesut yan

  mesut yan TÜİSAG Üyesi

  Bende sizler gibi düşünüyorum,
  ancak ilginçtir, bazı OSGB sahipleri (işyeri hekimleri) ısrarla bizim işyerine göre (çok tehlikeli) değil, kendi tehlike sınıfına göre değerlendirme yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Benim verdiğim örnek şu, az tehlikeli sınıftaki biri, bizim sahamızda iş kazası yaşarsa, kaza bizim sahada yaşandığından değerlendirmesi de bizim orada olacaktır, hiçbir bilirkişi kaza dışındaki alanda inceleme yapmaz.
  Herkeze teşekkür ederiyorum,
   
 8. Dr.Kürşat

  Dr.Kürşat TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle şunu sormak istiyorum..
  Firmanızda çalışacak kişi sizin personeliniz midir?
  Eğer sizin personeliniz değilse neden sizin tehlike sınıfınıza uygun işlem yaptırsın ki..
  Kesinlikle yanlışınız var..
  Konu ile ilgili mevzuatı bulunca yayınlayacağım..
  Saygılar..   
  Last edited by a moderator: 12 Şubat 2018
 9. mesut yan

  mesut yan TÜİSAG Üyesi

  Kürşat Bey,
  Kastımız bizim çalışanımız olmayan ve dışarıdan tedarikçi kapsamında çalışmaya gelen taşeronlardır.

  Şöyle anlatayım,
  az tehlikeli sınıfta yer alan bir klimacı, montaj için ark ocağımızda çalışıyor, ergimiş metal sıcaklığıda 1.500 civarında, adamın işi belki az tehlikeli ama 1 sn de ölebilecek bir proseste çalışıyor. Sorunun temeli bu...

     

   
 10. Dr.Kürşat

  Dr.Kürşat TÜİSAG Üyesi

  Mesut bey,
  Anlatılmak isteneni anladım çünkü benim de kendi işyerimde sık yaşadığım bir problem bu..
  Gelen personel taşeron ya da müteahhit firma, yani sizin personeliniz değil.
  Yaptığı iş basit de olsa işi yapacağı yer tehlikeli ise orada bizlere görev düşüyor.
  Bizler de müteselsilen sorumlu olacağımız için gerekli isg kurallarını hazırlamamız ve eğitimleri vermemiz gerekiyor.
  Mevzuatta bulamadım ama bir yerde gördüğüme eminim, dediğim gibi kendinizi karşıdakinin yerine koyun lütfen.
  Az tehlikeli sınıf iş yeriniz var ve çok tehlikeli fabrikaya örneğin klima takmak için gireceksiniz, sizden her yıl yapılmış evrak isteseler kabul eder misiniz?   
 11. mesut yan

  mesut yan TÜİSAG Üyesi

  Sizde haklısınız, ancak yaşanan iş kazalarında hakimler kimin yerine kimi koyuyor ona bakmak lazım :) Bence işyerinin tehlike sınıfına göre evrak stenmelidir, ancak bu konuda geçmiş davalarda yaşanmış adli bir karar varsa bağlayıcı olur.
  Bu kapsamda adli karar bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim,
  iyi çalışmlar...   
 12. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  “3) Çalışanın kişisel özellikleri, işyerinin tehlike sınıfı ve işin niteliği öncelikli olarak göz önünde bulundurularak uluslararası standartlar ile işyerinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçları doğrultusunda; az tehlikeli sınıftaki işlerde en geç beş yılda bir, tehlikeli sınıftaki işlerde en geç üç yılda bir, çok tehlikeli sınıftaki işlerde en geç yılda bir, özel politika gerektiren grupta yer alanlardan çocuk, genç ve gebe çalışanlar için en geç altı ayda bir defa olmak üzere periyodik muayene tekrarlanır. Ancak işyeri hekiminin gerek görmesi halinde bu süreler kısaltılır.”

  Yönetmelikte belirtilen sürelen "en geç" ibaresi ile belirtilmiş. Yani illa 3 yıl bekleyeceksin 5 yıl bekleyeceksin demiyor. Sizin firmanıza göreve gelen işçilerin kaza geçirmesi durumunda işyerinizin işvereni/vekili, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı vs sorumludur. Dolayısıyla şu anki uygulamanız doğrudur bence..

   
  Gül Bahar ve mesut yan bu yazıya teşekkür etti.
 13. Emre ERTÜRK

  Emre ERTÜRK TÜİSAG Üyesi

  O halde söyle diyebilir miyiz,

  Çalışan az tehlikeli bir işte çalışsa da çok tehlikeli tehlike sınıfında olan bir iş yerinde çalışacağı zaman ona göre evraklarını düzenlemek zorundadır ?
   
 14. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Zorundadır diyemeyiz, yönetmeliklerde bunu dayandırabileceğimiz bir cümle yok bildiğim kadarıyla. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının inisiyatifine bırakılmış..

   
  Emre ERTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 15. hüseyin özatlı

  hüseyin özatlı TÜİSAG Üyesi

  Çalışan az tehlikeli bir işte çalışsa da çok tehlikeli sınıfta olan bir iş yerinde çalışacağı zaman ona göre evraklarını hazırlamalıyız diye düşünüyorum.Çünkü iş kazası olunca dışarıdan gelen taşeronun nace koduna göre az tehlikeli sınıftaymış ona göre işlem yaptım diyemeyiz.Adama sorarlar bulunduğu ortamın durumu nedir? diye ve malesef olan yine iş güvenliği uzmanına olur ateşe atarlar. ::yemekyeme::   
  mesut yan bu yazıya teşekkür etti.
 16. mesut yan

  mesut yan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  Tedarikçi az tehlikeli, işyeri çok tahlikeli ise evrakları işyerine göre olmalıdır. İş kazası durumunda olay yeri baz alınır, tedarikçinin ofis ortamı değil. Adli kararları inceledim, iş kazalarında yukarıdaki gibi değerlendirme yapılmamış ise işyerine ve tedarikçiyede eksiklik yazılmış. Risk analizlerinde bu konu geçmemiş ise onada eksiklik yazmışlar. Örnek; temizlik işi az tehlikelidir, ancak ergimiş metal işletmesi çok tehlikeli, pota altına düşen cüruf ve atıklar için dışarıdan temizlikçi bayanlar getirilmiş ve üretim devam ederken temizlik yapmışlar, sonra iş kazası. Şimdi temizlikçi az tehlikeli ama 1600 derece altında iş yaptığı nace kodunda da risk analizinde yok. Bilirkişi işletmeye sağlık raporu, isg eğitimi tarihi geçmiş demiş (oysa az tehlikeliye göre süresi dolmadığı için yaptırılmamış), risk analizlerinde de dışarıdaki çalışmalarda ki riskler belirtilmemiş ve gerekli önlemler alınmamış demiş.

  Arkadaşlar her şey doğrudur (iş kazası olana kadar)...

   
  Sorgulayan Adam ve Serkan Odabas bu yazıya teşekkür etti.
 17. Murat KILIÇ 2

  Murat KILIÇ 2 TÜİSAG Üyesi

  SGK işlem kodları bu konuya ışık tutucu olacaktır. Asıl işveren-Alt işveren ilişkisinde Alt işveren, asıl işverenin SGK sicil nosu üzerinden iş yeri sicili açar. Bu açılış nihayetinde asıl işverenin tehlike sınıfı çok tehlikeli statüde ise alt işverenin tehlike sınıfını yükseltici rol oynar. İSG hizmetlerinin yürütümü hususunda da asıl işverenin kural ve kaideleri doğrultusunda mevzuatın bahse konu tehlike sınıfı için uygun gördüğü kriterler ile yürütülür. Siz az tehlikeli sınıfta olabilir işlemlerinizi bu doğrultuda yapmış olabilirsiniz lakin, asıl işverenin SGK sı altına girdiğinizde onun tehlike sınıfına göre hareket sağlamaz iseniz oluşacak olumsuz bir kazalanma ya da resmi bir denetim durumunda iş yeri tehlike sınıfları tebliği doğrultusunda hareket edilmediğinden dolayı cezai işlem gerektirici bir durum sergilemiş olacaksınız...!

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. Eğitimler az tehlikeli işletmelerde 3 yılda bir tehlikeli işletmelerde 2 yılda bir çok tehlikeli işletmelerde ise her yıl tekrarlanır.

Yandex.Metrica