Tecrübesiz Isg Uzmanları Için Osgb Mi Bireysel Çalışma Mı Yoksa Fabrikada Tamzamanlı Mı Önerirsiniz?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında mikrop tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi  Tecrübesiz İSG uzmanları için OSGB mi BİREYSEL Çalışma mı yoksa Fabrikada Tamzamanlı mı önerirsiniz ?

  OSGB tecrübe kazanmak için ideal yerler gibi gözüksede bazı sakıncalarım var.
  OSGB'lerin tüm sorumluluğu İşgüvenlik uzmanının sırtına yükleyerek olası kaza durumlarında herşeyden sıyrıldığı doğru mu acaba bilenler cevaplarsa sevinirim.

  Bireysel yani kısmi zamanlı çalışmalarda kendi kendimize tecrübe edinebilirmiyiz acaba ? Örneğin 3 firmaya baksak hem temiz iş olur hemde hemde maddi kaygılarımız olmaz diye düşünüyorum..Sizler ne dersiniz acaba ?

  Bu arada hiç iş tecrübem bulunmamakla beraber yeni mezun olmuş genç bir teknik öğretmenim..Bu sektörde kendimi yetiştirmek istiyorum..


   
 2. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi

  Önceliğim tecrübe edinmek herzaman.OSGB'lerde çalışmaya başlayınca direkt denetime mii yollanıyoruz yoksa bir ekibin içinde biraz kavruluyormuyuz ? Bunu öğrenmem lazım..Çünkü ilk etapta yol yordam gösterecek uzman arkadaşlar lazım dimi ? Kursta herseyi kağıt üztünde öğrendik..Eğitimler biraz formaliteydi yani.. UZMAN olmak için sadece sertifika yetmiyor.Bir iş güvenliği uzmanı baktığı zaman sahada riskleri görebilecek kadar tecrübeli olmazsa, sonunda hapsi boylar.

   
  mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 3. AylaNcl

  AylaNcl TÜİSAG Üyesi

  OSGB de birlikte çalışcağınız uzmanlar nasıl olacak, bunu da bilemezsiniz. Kimileri bilgi paylaşmayı sever, kimileri sevmez. Benim eskiden çalıştığım OSGB de, A sınıfı bir uzman benimle hiçbir şey paylaşmamıştı. OSGB de çalışmak bana zor geldi. Bol şans dilerim.

     

   
  mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 4. mert aslan

  mert aslan Guest

  kesinlikle OSGB de çalışmayı öneririm.zaten yeni çıkacak yönetmeliklerle birlikte bireysel çalışmayı engelleyecekler gibi görüyorlar.bakanlık OSGB den yana

   
 5. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Böyle birşey YOK.. Arkadaşları yanlış yönlendirmeyelim .Tam tersine yeni çıkan yönetmeliklerle serbest çalışmanın önü açılıyor OSGB lerin önemi AZALIYOR.

     

   
  SuİSG, mustafademir2002 ve İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 6. mert aslan

  mert aslan Guest

  ben sölemiyorum zaten bakanlıktan yetkili birisi söyledi bende bağımsız çalışıyorum

   
  cihan özak bu yazıya teşekkür etti.
 7. mert aslan

  mert aslan Guest

  ben OSGB de çalışmıyorum ama bu şekilde onları karalamayalım lütfen.Sonuçta orada çalışan uzman arkadaşlarımızda var bu iş 2 masa ve 2 sandalyede değil, nedir bu OSGB düşmanlığı işine gelen çalışır işine gelmeyende çalışmaz önemli olan ortak bir noktada buluşup hareket etmek.
   
  isg0017 bu yazıya teşekkür etti.
 8. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Ben OSGB kur diyorum.   
 9. mert aslan

  mert aslan Guest

  yeni başlayan arkadaşlar osgbde başlamalı diye düşünüyorum.
  Çünkü onlarda bu işlerde tecrübesiz, ilk başlarda en kötu OSGB bile bireysellikten iyidir.

     

   
  mikrop, isgdemc2216 ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 10. hknnzn

  hknnzn TÜİSAG Üyesi

  Bende konu hakkında sakıncası yoksa fikrimi beyan etmek isterim. OSGB ler şu an için daha cazip görünmekte.bana kalırsa buda işveren ve vekilleri hatta sorumlu teknik elemanların bile yeteriz kalması sonucunda OSGB lere yönelim artmıştır bu şekilde giderse artacaktır.OSGB lerden destek alan firmalar bu konuda sırtlarını yasladıkları için kendileri üzerine düşen remi görevi yerine getirdiklerinden ötürü mutlular.Tüm işleri ile OSGB ilgilenecek , kendleride herhangi bir durumda hesap sorabilecek.oysaki bireysel olarak bu işi yapan sayın arkadaşlarımız bu konuda büyük firmalara yön veremeyecek belkide arkalarında savunmaa yapamayacak olarak görülmektedir.Konu bu şekilde olunca da Hakan DENİZ den hizmet alacağına OSGB den hizmet almayı tercih etmekteler.
  Saygılarımla   
  mikrop ve mert aslan bu yazıya teşekkür etti.
 11. muratumutakgul

  muratumutakgul TÜİSAG Üyesi

  ''Mikrop'' arkadaşla aynı durumu ve düşünceleri paylaşmaktayım :)
  Peki sizce kurslardan aldığımız teorik eğitimlerle, bir uzman yanında çalışmadan (OSGB gibi) yani bireysel olarak veya tam zamanlı olarak bir fabrikada tek başımıza çalışsak sağlıklı bir İSG hizmetini yürütebilir miyiz,üstesinden gelebilir miyiz ?   
  mikrop, mert aslan ve Mert Fatih Kesgin bu yazıya teşekkür etti.
 12. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Arkadaşlar,
  Burada konuyla ilgili fikirlerinizi ancak site kuralları çerçevesinde yapabilirsiniz.
  http://www.isgfrm.com/help/terms adresinde yazan site kurallarına tekrar göz atmanızı tavsiye ederim.
  Kişisel atışma içeren mesajlar yayınlanmadan silinecek ve aynı zamanda bu şekilde mesaj yazan üyelerimizin hesabı kısa süreliğine durdurulacaktır.
  Burası atışma, birbirinizi kötüleme yeri değil bilgi paylaşım ve doğruya ulaşmak için tartışma alanıdır.
  Dikkatleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

   
  mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 13. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  Mert bey bende sizinle aynı görüşteyim, ama kimse bu duruma inanmak istemiyor, keşke bireysel çalışabilsek ama 6. md de bu açık belirtilmiş. siz ne zamandan beri serbest çalışmaktasınız, kanundan önce mi yaptınız işyerleriyle sözleşmelerinizi sonra mı? kaç işyerine bakıyorsunuz (sorguya çekmek gibi algılamayın merak ettiğimden soruyorum, kazasız belasız çalışmalar dilerim )
   
  İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 14. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  Kaan bey merhabalar,
  Site yöneticisi olarak haddime düşmeyerek sizden bu konuda bir açıklayıcı cevap bekliyorum. lakin burada 2 görüş var, ve birçok konu başlıklarında arkadaşlarımız 2 farklı düşünce içerisinde. site yöneticisi olarak sizi şahsen tanımamakla bereber, isg konusunda bizlerden çok daha iyi bilgi ve tecrübelerinizin olduğuna inanarak size sormak isterim BİZ UZMAN VEYA HEKİMLER 6331 SAYILI KANUNDAN SONRA BİREYSEL ÇALIŞABİLİYOR MUYUZ, ÇALIŞABİLİYORSAK BURADA BİR ÖLÇÜT VARMI? böyle birşey var ise OSGB KURMAYI DÜŞÜNEN bazı arkadaşlarımız var ben de dahil olmak üzere ( bu düşüncemiz tabikide ne şirketleri sömürmek nede birçok sorumluk yüklemek nede dünya masraf etmeye yer aamaka OSGB kurmak gibi. OSGB Yİ KURMAK İSTEMEMİZİN ASIL NEDENİ, BİZE BAKANLIK YETKİLİLERİNİN DEFALARCA BELİRTTİĞİ ÜZERE ARTIK BİREYSEL ÇALIŞAMIYACAK OLMAMIZ , yani söylemnen şu : ya biryerde tam zamanlı çalışabilirsiniz , eğer 1 den fazla işyerine hizmet vermek isterseniz OSGB kurmanız, ) SİZİN BU KONUDAKİ FİKİR VE DÜŞÜNCELERİNİZİ ALABİLİR MİYİZ???

   
  mikrop ve İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 15. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Merhaba isg0017,
  Açıkçası bende mesaleğe başlayan ve deneyimsiz biri olsaydım ya bir şirkette iş güvenliği müdürünün altında çalışmayı yada çok çeşitli sektörlere hizmet veren ve işini dört dörtlük yapan OSGB lerde bir üstadımla birlikte çalışmak isterdim.
  İş güvenliği demek başkasının can güvenliğinin sağlamamız demektir.
  Eğer tecrübesiz isek tecrübemizi ve ön görümüzü kötü şeyler yaşayarak değil yaşanmış kötü olayların hikayelerinden ders çıkartarak kazanmalıyız.
  İş güvenliği şakaya alınacak bir konu değildir. Bu olay aynı yapı denetimlerin yeni mezunları çalıştırmasına benzemektedir.
  Bir yapının denetimi en önemli şeydir ve yeni mezun tecrubesiz mühendislerin eline teslim edilmektedir.
  Düşüncelerimi sorduğunuz için teşekkür ederim.
  İyi akşamlar.   
  smyrna, a.aylin ve mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 16. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  Kaan bey birde şu bireysel çalışma konusundaki düşüncelerinizi alabilirmiyim? sizin fikriniz bizler için önemli.

   
 17. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Kaan bey kadar olmasada piyasada gördüğümü sizinle paylaşıyım. Şu an tam zamanlı iş güvenliğ uzmanı olarak görev aldığım firmaya A sınıfı ig uzmanı gereksinimi oldu. İstanbulda çoğu firmadan teklif aldım. C sınıfı iş güvenliği uzmanı için 3000 3500 civarı fiyat verdiler. Bu firmalardan biriyle daha önce çalışmak için görüşmüştüm verdiği fiyat 1500 idi. Yani bana 1500 verip firmalara benim ücretimi 3500 olarak gösteriyor ve bütün sorumluluk bende. Sizce bu durumda OSGB de çalışmak mantıklı mı?

  Sen tecrübe kazanmak istiyorum diyorsun ama OSGB'nin sana çok katkısı olmaz. Sadece ellerindeki formları seninle paylaşır gerisi sana kalmış derler. (İstediğin form döküman olursa hem siteden hemde şahsen sana yardımcı olurum.) Bir süre sonra (en fazla 6 ay) neden bütün yük bende de parayı başkası kazanıyor diye işinden soğuyacaksın. Hem her gün hem işverene hemde OSGB'ye rapor verme yükümlülüğün olacak.

  Eğer şansın varsa bireysel girdiğin firmada OSGB de sana yardımcı olacaktır eğer şansın yoksa bütün iş sana kalacak.


  Kendi adıma söyliyim bu firmaya girdiğimde ilk firmamdı sağolsunlar destek oldular hem işi beraber öğrendik hemde açıklarımı kapatmama yardımcı oldular, ancak sadece firmaylada bitmiyor iş kendini geliştirmen ve bence en önemlisi kendini iyi ''pazarlaman'' lazım.


  BU İŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ ŞEY HAPTIĞIN HERŞEYİ KAYIT ALTINA AL. HERHANGİ BİR OLAYDA BEN DEMİŞTİM DEME ŞANSIN OLSUN.....

   
  shadowefe, asaf acar, öftmz ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Hüseyin bey dediklerinize katılıyorum.
  Lakin benim OSGB de başlanmasını arkadaşların piyasayı tanımaları için tavsiye ediyorum.
  Sudan çıkmış balık olmak yerine daha yavaş bir geçiş yapabilirler.
  Ama şuraya bir açıklık getirmek isterim arkadaşlarımız OSGB lerden emekli olsunlar demiyorum.
  OSGB'ye girin çalışmaya başlayın, kişisine göre değişir ama tahminimce 2-3 ay sonra neyin ne olduğunu anlamaya başlarsınız.
  Bundan sonra kendi işinize geçiş yapın.
  Düşük ücretle personel çalıştıran OSGBler bence her zaman zarara uğramaya mahkumdur.
  Çünkü OSGB ye giren her uzman ayrılırken OSGB'nin en az 2-3 müşterisinide yanında götürür.
  Buda tekil iş yapacağınız zaman size büyük yarar sağlayacaktır ;)
  Bunun doğru birşey olduğunu savunmuyorum fakat düşük ücretle bir OSGB de çalıştırılmakta doğru birşey değildir.
  Düşük ücret politikası uygulayan OSGB ler zaten bunu göze almış demektir.
  İyi çalışmalar.

   
  m mır, asaf acar, skwinter ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica