Haber Tatilde Kulağınızı Sağır Etmeyin - Op. Dr. Özcan Lale

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Tatilde Kulağınızı Sağır Etmeyin

  1.jpg

  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özcan Lale, yazın en sıcak günlerinde deniz ve havuzlara ilgi artarken, kulağa kaçan su nedeniyle oluşabilen dış kulak yolu iltihabı nedeniyle geçici işitme kaybı yaşanabileceğini söyledi.

  Uzman Op.Dr. Özcan Lale, yaptığı açıklamada havuz, deniz veya banyo esnasında kulağa kaçan suyun nemli bir ortam yaratarak bakterilerin çoğalmasına elverişli bir zemin sağladığını belirtti. Bunun da dış kulak yolu iltihabına neden olduğunu kaydeden Lale, “Ayrıca kulağı parmakla kaşımaya çalışmak, pamuk uçlu kulak çöpleri ve diğer yabancı cisimlerle kulağı kurcalamak da kulak kanal cildini tahriş edip bütünlüğünü bozarak enfeksiyona neden olur” dedi.

  Kulağa su kaçmasının başka bazı sorunlara daha yol açabildiğine dikkat çeken Lale şunları kaydetti:

  "Dış kulak kanalındaki serumen salgısı, dökülen kanal derisi ve kılları ile karışır ve buşon denilen sert tıkacı oluşturur. Deniz veya havuza girildiğinde ıslanan ve şişen bu tıkaç kanal cildine baskı yaparak şiddetli ağrı ve işitme kaybına yol açar. Bunu önlemenin en etkili yolu, tatile çıkmadan önce bir uzman hekime muayene olup gereğinde kulak temizliği yaptırmaktır.”

  Şampuan, saç spreyi, kozmetik ürünler veya bazı takılara bağlı ortaya çıkan alerjilerin de enfeksiyonu tetiklediğini vurgulayan Lale, “Kulağınızı iyi kurulayın” dedi ve şu önerilerde bulundu:

  “Duş ve yüzmeden sonra başın yana çevrilerek kulağın bir havlu veya bez parçasıyla silinmesi, saç kurutma makinesiyle en düşük ayarla 30 santimetre uzaktan tutarak kulağın kurutulması, şampuan, saç spreyi ve boyalarını kulağa kaçırmamak gibi birkaç basit önlem ile kulak yolu iltihabından korunmak mümkün" diye konuştu.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica