Haber - Tatbikatta Ölüme 7,5 Yıl Hapis Cezası Verildi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Tatbikatta Ölüme 7,5 Yıl Hapis Cezası Verildi

Konu, 'TV Haber Bültenlerinde Çıkan Haberlerin Videoları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı


   
 2. Oğuzhan YAVUZ

  Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

  İşte kaç gündür uğraştığım şey bu... Kimseye zarar vermeden bir tatbikat planı oluşturmak... Sorsan 2 saatte tamam.. Ya sonrası...!

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 3. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  tatbikatlar de tehlikeli.

     

   
 4. Öznur Buldu

  Öznur Buldu TÜİSAG Üyesi

  Görevlerini ihmal ettiler’
  Gökhan Çiçekli, 10 litrelik tiner bidonunu aleve döker dökmez büyük bir patlama yaşanmış, rüzgârın da etkisiyle yayılan alevler 12 öğrencinin üzerine sıçrarken vücudunun yüzde 50’si yanan öğrencilerden Onur Akgün, 109 gün boyunca yaşam savaşı verdikten sonra hayatını kaybetmişti...
  Tek suçu tatbikata katılmak olan Onur’un hayatını kaybetmesine, 11 öğrencinin de yaralanmasına neden olan olaya ilişkin açılan davada sona yaklaşıldı. 5 öğretmenin taksirle ölüme neden olmaktan yargılandığı Bitlis Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan bilirkişi raporunda tatbikat öncesinde itfaiyeye haber verilmediği, yangın tüplerinin göstermelik olarak kontrol edildiği ve kapalı kutularda korunması gereken tinerin bidona direk dökülmesinin patlamaya neden olduğu tespitlerinde bulunuldu. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Onur Zeki Akgün’ün ölmesi ve 11 öğrencinin yaralanmasının en önemli nedeni yanmakta olan ateşin üzerine tiner dökülmesidir. Olay yeri fotoğraflarında da görüleceği gibi tiner dolu bidon patlama sonrasında tamamen açılmıştır. Bu durumu teknik bir okulda görevli yönetici ve öğretmenlerin öngörmeyecek olması hayatın olağan akışına aykırılık oluşturur. Sanıkların gerekli güvenlik önlemlerini almadıkları, sivil savunma plan tedbirlerine uymadıkları, bu suretle görevlerini ihmal ettikleri açığa çıkmaktadır.” Bilirkişi heyeti, okul müdürü Hüseyin Eralp, başyardımcısı Mehmet Nesim Danışman ve yardımcısı Selçuk Aslan’ı asli kusurlu bulurken, yangın söndürme ekibinde görevli olan elektrik öğretmeni Güven Koçbay ve metal öğretmeni Ramazan Yenigün’ü ise tali kusurlu buldu.

  ‘Artık bilirkişi belgeledi’
  Olay sırasında yanarak okula giren ve yardım beklemesine rağmen yangın tüplerinin boş olması nedeniyle müdahale edilemeyen Onur Akgün’ün babası Haydar Akgün ise, “Yetkililer, Onur’un ölümüne de kader açıklaması yapıyorlar. Tatbikat öncesi okulun öğretmeni itfaiye ve ambulans çağırmıyor, ateşin üzerine tiner döktürüyor ve benim oğlum kaderden ölüyor öyle mi? Kimse ‘Onur’un kaderi böyleymiş’ demesin. Onur’un sorumsuz ve ihmalkar öğretmenlerin kurbanı olduğunu bilirkişi belgeledi” dedi.

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 5. Öznur Buldu

  Öznur Buldu TÜİSAG Üyesi

  60 litre kan verildi 14 ameliyat geçirdi
  Rüzgârın etkisiyle tiner ve alevler 11 öğrencinin üzerine sıçrarken, alevler en çok ateşin tam karşısında olan 16 yaşındaki Onur Zeki Akgün’ü kapladı. Tineri döken Gökhan Ç. ile Onur Zeki Akgün ağır yaralandı. Akgün’ün tüm sırtı, kafası, yüzü ve bacakları tinerin üzerine yapışmasıyla alevler içinde kaldı.
  Önce Batman Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 16 yaşındaki öğrenci, Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi’ne getirildi.
  Bu sırada ailesi de uçakla Kocaeli’ye gelirken, hayatlarının altüst olacağını düşünmedi. 16 yaşındaki çocuklarının büyük zarar gören gözünün tedavisinin ve sırtındaki yanıkların tedasivinin en az 6 ay süreceğini öğrenen aile ne yapacağını şaşırdı. Kocaeli’nde akrabaları da olmayan aile, Onur’un sağlığına kavuşması için hastane karşısında ev tuttu. Akgün ailesi, kısa süre içinde alınan ikinci el eşyalarla Kocaeli’nde hiç beklemedikleri bir hayat kurdu.
  Derince’de yaşamaya başlayan baba Haydar Akgün ile anne Melek Akgün 3 yaşındaki kızları Öznur’u da yanlarına aldı. Anne ve baba sürekli hastanede bekledikleri için evle ve Öznur’la ilgilenemeyince, Onur’un halası Hediye Akgün de iki çocuğunu akrabalarına bırakarak Kocaeli’ne geldi. Bitlis’te dershaneye giderek üniversite sınavına hazırlanan Özgür ise yaralı kardeşine doku örneği vermek ve babasına yardımcı olmak için Kocaeli’ne geldi.
  Sürekli narkoz alıyor
  Tinerin patlayarak vücuduna yapışması sonucu sırtı ve kafa derisi tamamen yanan Onur 40 gündür yatağından doğrulamadı. Toplam 60 ünite kan verilmesine ve 14 ameliyat geçirmesine rağmen Onur sağ gözünü ve yürüme yeteneğini kaybetme riski yaşıyor. Liseden sonra Kara Harp Okulu’na girerek subay olmayı hayal eden Onur, yanık tedavisi için sürekli narkoz aldığı için ailesiyle konuşamıyor. Babasından alınan deri örnekleri vücuduna yerleştirilen Onur’un tedaviye cevap verip vermeyeceği ise belli değil. Onur’un hayati tehlikesi devam ediyor.

     

   
 6. Öznur Buldu

  Öznur Buldu TÜİSAG Üyesi

 7. Orhan AKSOY

  Orhan AKSOY TÜİSAG Üyesi

  çocuğun hayatını mahvettiler.
   
 8. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  hayatını almışlar, mahvetmemişler çok üzücü çok :(   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica