Taslaklar Hakkında Ki Görüşlerim

Konu, 'Taslaklar, İptaller ve Diğerleri' kısmında igu konya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Çıkacak olan Taslaklar Hakkındaki Görüşlerimi hazırladım göndermeden öncede sizin ile paylaşmak istedim...Görüşlerimi belirtirken piyasada görmüş yaşamış ve duymuş olduklarım, sizler ile tartışmış olduğumuz konular, sizlerin anlattıkları üzerinden fikirlerimi beyan ettim...
  Resmi bir dille yazamadım çünkü bazı anlatılacak noktalar resmi bir dille anlatılamıyor :D

  Bakanlığa göndermeden önce sizlerin fikirlerini almak istedim... Dosyayı indirip okuyup yorumlarsanız çok sevinirim...Çok mu zahmetli oldum ne :utanmış:


   

  Ekli Dosyalar:

  eyyup çetin, aysima, bahrig ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

 3. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Mahmut bey kardeşim görüşlerini belirtirken sadece mühendisleri iş bölümü yapmış ve isg mezunlarını asıl bu işin okulunu bitiren arkadaşları yok saymış.Oysa kanun bunlara siz İSG uzmanı olabilirsiniz diye bir hak vermiş.Bu sebepten kendiside bakanlıkğın yaptığından farkı kalmamış bence.

     

   
 4. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Ben sadece örnekledim, Bakanlığın belirlediği Uzman olabilir kişiler hakkında bir yorum yapmadım ki? Sadece uzaktan tanıdığım kadarıyla mesleklerden örnek verdim...Örnek yani...Örnek...Mesela gibi...

   
  Alisen bu yazıya teşekkür etti.
 5. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Emeğine sağlık Mahmut bey güzel bir çalışma olmuş bence, bu yönetmelikleri hazırlayan arkadaşların bile bu kadar ayrıntılı düşündüğünü sanmıyorum, ayrıntılı ve güzel noktalara değinmişsiniz elinize sağlık

     

   
  igu konya bu yazıya teşekkür etti.
 6. BARIS

  BARIS TÜİSAG Üyesi

  Elinize sağlık, meslek konusunda haklısınız. Branşlaşma şart.

   
  igu konya bu yazıya teşekkür etti.
 7. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi

  Beyfendi doğru tahliller yapmışsınız.Sizi tebrik ediyorum..Ne yazdıysanız hepsine aynen katılıyorum..Bence taslağı sizin yazmanız gerekliymiş..:alkış:
   
  igu konya bu yazıya teşekkür etti.
 8. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi

  Dikkate şayan öneriler.Umarım bakanlık önerileriniz dikkate alır..   
  igu konya bu yazıya teşekkür etti.
 9. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Hepinize Teşekkür ederim ama gereken önemi görmedi sanırım paylaşımım... Ben ekleme yapabileceğim bir kaç fikir daha bekliyordum... fakat olum olumsuz çok az tepki geldi... anlayamıyorum, çok az maaş, kamuda çalışıyorum ne kadar daha kazanırım, işverenler çok kötü, yemek organizasyon konusu olsa herkes düşüncesini söylüyor , bir paylaşım gelişim oluyor fakat kişiler yönetilecekleri, uygulayacakları yasalar hakkında yorum yapmıyor... İlginç...

     

   
 10. cemile çelik

  cemile çelik TÜİSAG Üyesi

  Ben yorumunuzu çok beğendim. Kendi adıma çabalarınız için teşekkür ediyorum.   
  igu konya bu yazıya teşekkür etti.
 11. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Bugün aynen değiştirmeden yolladım görüşlerimi...   
 12. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Branşlaşma olayı şart dediğiniz gibi bir insan madende çalışmadan ofiste çalışarak 7 yıl sonra madenler bakabilecek hale gelecek gerçekten saçma bu konuyla ilgili bende bir bildirimde bulundum. Mühendis,mimar, teknik eleman derken esasında hepsinin ilgi alanlarına giren kısımlar olduğu için bu belgeyi alma hakkı verdiler bugün bir gıda mühendisinin inşaata bakması ne kadar saçmaysa bir inşaatçının da gıda mühendisliğini ilgilendiren yerlere bakması çok sağlıklı değil. proaktif bir yaklaşımdan bahsediliyor. bugün eline kontrol listesi alıp tanımadığı malzemelerde acaba şu var mı bu var mı varsa tik yoksa çarpı atan insanlar mı yaratmaya çalışıyorlar ben bu konuyu tam çözmüş değilim.
  Aynı devlet bugün maden mühendisine sen sorumlusun birisi öldü mü senide sorgularım derken C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak sen buraya bakamazsın diyebiliyor açıkçası bu ne kadar doğru.
  Şu an bu iş emekli müfettişlerin tekelinde ve ellerinden ipleri de almıyorlar bugün 10 bin kazanan bu insanlar göreceksiniz bu şartlarla devam ederse fiyatlarını 4-5 e katlayacaklar. Çünkü sınavla A sınıfı uzmanların gelmesine çok ama çok var.

   
  igu konya bu yazıya teşekkür etti.
 13. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  2 gün önce yönetmelikler hakkındaki görüşlerim üzerine üst düzey yetkili biriyle görüştüm. Bana görüşlerimin duygusal olduğunu gerçekçi olmadığını,kendisini hiç heyecanlandırmadığını söyledi. Yani A sınıflarının çok kazanıp C lerin sıkıntı çekmesi, branşlaşma konusu, sağlık muayenelerinin yetkisiz imzalarla yapılması, OSGB lerin ücret politikası ve aşırı ticari kaygıları vs. duygusalmış. Eğer C sınıfları ölsün A lara 20 bin lirada devlet versin, OSGB dışında çalışılmasın, İş müfettişleri hem devlette çalışsın hemde özel de, hem teftiş yapsın hem bilirkişi hemde iş güvenliği uzmanlığı falan desem, sağlık raporlarını da herkes imzalasın demiş olsam bak sen ne heyecan ne action olurdu!
  Bunu duyduktan sonra bıraktım ben de artık. Bir iş müfettişinin de bahsettiklerinden sonra iyice anladım ki İş Güvenliği olayı Türkiye de hikaye...yeni bir gelir kapısı, bir rant olayından başka bir şey değil. Evet denildiği gibi duygusalım işçi hakları ve çalışma şartları konusunda ama az da olsa bakanlık ve müdürlükten de bunu bekliyordum! artık beklemiyorum.
  Değerli site üyelerimize de sitem ediyorum. B ye nasıl geçilir, fiyatlar şöyle olmalı, İş Güvenliği uzmanı kaç para kazanıyor, kanunlar yetersiz gibi bir konu olsa herkes konuşur yazışır favori konu olur. Ama önümüzdeki 10 yıl bizim çalışma şeklimizi belirleyecek yönetmelikler hakkında konuşan yok..
  Bir bakar insan taslaklara, bir yorum yapar, bakanlığı müdürlüğü arar, yazışır..Hiç yapamadın 8-10 günümü verip ben bir görüş hazırlamışım al onu aynen gönder. baskı yap konu hakkında ama nerde...Anca nasıl B sınıfı olurum.. İmza atıp 3.000 lira alıyorlarmış doğru mu? ben en kaliteli uzmanım vs..
  HERKES HAK ETTİĞİ GİBİ YÖNETİLİRMİŞ...BUNU BİZ HAK EDİYORUZ..

  eisperle ; Eğer siz yazmamış olsaydınız paylaşmıyacaktım bile durumu... o denli bıraktım yani olayı...
   
 14. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  vallahi 600-700 tane A ve B sınıfıyla 200 binin üzerinde çok tehlikeli işe nasıl bakacaklar beni o heyecanlandırıyor. Branşlaşma konusunun danıştaydan iptal yeme olasılığı çok yüksek yani öyle bir düzenlemeye gidilirse güzel düşünüyoruz da bu açıyı düşünmemizde gerek ama bu bir çözüm bulunması gerekliliğini engellememeli tabi. Benim temennim sonradan yapboza dönmemesi bu işin, uygulamada çok sıkıntılar olacağı şimdiden hissediliyor hayırlısı olsun ürettiğiniz düşünceler içinde teşekkür ederim.
  Ayrıca son satırdaki siteminize katılıyorum liseyi bitiremeyecek düşünce yapısındaki adamlara üniversite okutulursa, her önüne gelen üniversiteye alınırsa olacak olanda bu pek kaale almaya gerek yok.

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 15. gülenyüzlü

  gülenyüzlü TÜİSAG Üyesi

  tek kelimeyle teşekkürler .sadece bir konuda sizlere katılmıyorum oda iş güvenliği uzmanları olarak bizler için söylediğiniz maaş ve işleyişi nasıl kolay yaparım düşüncesine sizlerle aynı fikirde değilim. sistem doğru kurulacak işletenlerde kurala haliyle uyacaklar mevcut haliyle isg sadece yeni bir gelir kapısı ve yeni bir istihdam alanı oluşturması dışında hiç bir anlam ifade etmemektedir.
  işveren gözüyle:Devlet işsiz mühendisleri zorla iş sahibi yapıyor bizim kar marjımızı düşürüyor
  devlet gözüyle:avrupa birligi uyum yasaları kapsamında bizden istenen bir konuyuda daha başımızdan savurduk
  uzman gözüyle : yeni bir gelir kapısı oluştu nasıl olur bilemiyorum ama herhalde bu belgeyi alamm gerekir olurda işsiz kalırsam veya ucuza çalıştırılırsa bunuda denerim
  işçi gözüyle :bende daha fazla iş ve daha hızlı olmamı isteyen işveren ve kontrollü çalışmamı isteyen çalışan (iş güvenliği uzmanı)hangisini dinleyem tabiki işveren ve iş güvenliği uzmanı maskot konumunda
  avrupa gözüyle :bu türkler paranın sahtesini makinanın çakmasını üretmişlerdide uygulanması mümkün olmayan bir kanunun üretmemişelrdi onuda başardılar
  A sınıfı iş güvenliği uzman gözüyle.: keşke 30 lu yaşlarda olsaydım .......   
  igu konya ve BARIS bu yazıya teşekkür etti.
 16. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  mahmut bey, öncelikle uslubunuz nedeniyle bu yazının bakanlıkta ilgi görmeyeceğine inanmaktayım,
  sınıflaşmaya karşı mantıklı nedenleriniz var ama teftiş kurulundan giriş yapıyorsunuz, konu 10.00-30.00 konusuna gelince hırs ve kıskançlık gibi duruyor, lütfen yazdıklarımı kişisel almayın, ben anlatış tarzınızın bende yarattığı etkiyi açıklamak istiyorum
  eğitim gördüğü mesleki anlamda branşlaşma konusu aslında güzel bir konu.

   
 17. tasirs

  tasirs TÜİSAG Üyesi

  mahmut bey çalışmanız için teşekkür ediyorum bende yazdığınız bütün konularda sizinle aynı görüşteyim. şu anda bir inşaat şirketinde çalışıyorum c sınıfı uzmanım.normalde OSGB den hizmet alınıyor ama bende c sınıfı olarak tam süreli çalışıyorum. a sınıfı uzman buraya uğramıyor bile fakat benden ise sanki yirmi yılldır inşaatta çalışmış artık birikim sahibi olmus her sorunu her problemi şak diye görebilen bi uzmanlık yapmam bekleniyor.bende isterim bağımsız çalışmayı ama olmuyor işte şu anda böyle birşey hiçbir yerde yok.sorun çok çözüm yok bu ülkede. yine de çok teşekkürler görüşleriniz için.

   
  igu konya bu yazıya teşekkür etti.
 18. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  sayın sevecen günel; uslubum mevzuat tarzı değil, hatta halk dili de denebilir. Yalnız konular bizzat gördüğüm yaşadığım duyduğum sitede veya İş güvenliği uzmanı arkadaşlar tarafından anlatılan yaşanılan durumlar. 10-30 bin konusu da inanın bir hırs değil, işin karşılığı olan bir para olmadığını kastederek yazılmış, bütün A sınıflarını içine katmayan bir durum. Aslında daha ayrıntılı açıklamak yerine bir üst yorumdaki tasirs arkadaşımızın yorumunu okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Arkadaş C sınıfı ve tam zamanlı inşaatta duruyor, A sınıfı uğramıyormuş; ki benimde çok duyduğum ve bizzat aynı durumu yaşayan arkadaşlarımın olduğu bir durum.. Burada bu A sınıfı uzmanın elde etmiş olduğu geliri eleştirmem hırs veya kıskançlık olmadığını düşünüyorum. O inşaata her gün gelsin, C sınıfı uzman dahil herkese bir şeyler katsın aldığı parada helali hoş olsun(ki böyle çalışan değerli A sınıfı uzmanlarımızda elbetteki mevcuttur). Ama C sınıfı arkadaş A sınıfının 3te 5 te 1i ücret alırken hemde hiç uğramazken ben bunu eleştiririm, adı kıskançlık ve hırs ise ona da kabul...
  5 farklı OSGB ile birlikte çalışarak, kendi bünyemde bu hizmetleri vererek, 1 yıldır forum sitemizde tartışılan konuları derleyerek yazmış olduğum bir görüş olduğunu da belirtmek isterim.
  Teşekkürler, sizde paylaşırsanız kendi görüşlerinizi sevinirim, iyi çalışmalar.

   
 19. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

 20. hidayet58

  hidayet58 TÜİSAG Üyesi

  görüş bildirmek çok güzel bir yol
  mahmut bey bençe burda biraz kendini tatmin etme yoluna gitmiş
  insanların şu analiz nasıl yapılır bu nasıl yapılır şeklinde yorumlarını tuhaf karşılamış ama unutmayalım ki
  herkesin öğrenme ve araştırma şekli farklıdır adamın risk analizi hakında bilgisi vardır muhakak ki ama daha iyisi
  yada başka bir bakış açısı yakalıyabilirmiyim ki diye sorar bu normal nasıl ki kendisi düşünesini söyleyip yanlış olan nokta olup
  olmadığını denetliyor o arkadaşlarda daha iyisi peşinde bençe ama mahmut bey her şeyi kendim hal ederim
  tarzında olmadığı için tuhaf karşılamış
  diğer aynı noktada olmadığım konu ise mahmut beyin işten anlamayn yada belgeyi alan yapaçak
  isg nin kıymeti kalmayaçak şeklinde yaklaşımı işin açıkçası ilk etapda baktığınızda doğru ama kervan yolda düzülür derler ya
  zaman içerisinde ak koyun kara koyun ortaya çıkar bu her sektörde böyledir bu yüzden hiç bir sektör kapatmamış kendini
  unutmayalım ki iyi olan şeye kıymet veren şey kötü olan şeydir
  bene sıfırdan başlıyaçaz geri adım atmak yok ve çıkan engeleri ilerleyen zamanlarda dialogla ve güzel yaklaşımlarla oturtaçaz bu işi hiç bir şey elimize altın tepsi ile sunulmaz

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica